Carlos is NOT correct because
Answer:
Carlos should do his own work
Extend to find solutions that fit a second constraint in the formx *a, where inequality symbol and a is an integer. For example solve 3x + 4 >10, then find integers that satisfy bothx < 6 and 3x +4 >10.
Answer:
[tex]x = \{3,4,5\}[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]3x + 4 > 10[/tex]
[tex]x < 6[/tex]
Required
Solve
We have:
[tex]3x + 4 > 10[/tex]
Collect like terms
[tex]3x > 10 - 4[/tex]
[tex]3x > 6[/tex]
Divide by 3
[tex]x > 2[/tex]
So, we have:
[tex]x > 2[/tex] and [tex]x < 6[/tex] i.e. between 2 and 6 (exclusive)
This implies that:
[tex]x = \{3,4,5\}[/tex]
The table below represents a function. Which of the following equations could be its function rule? x y 0 0 1 -3 3 -9 -2 6 y = y = 3 x y = -3 x y = x
The answer is y = -3x
Answer:
y=-3x
Step-by-step explanation:
What is the surface area of this figure? Round to the nearest tenth if necessary.
10 ft
12 ft
6 ft
8 ft
Answer:
336 ft ²
Step-by-step explanation:
Find the area of the two triangles
In this case, both triangles are the same, so we can modify the formula for area of triangle
In the formula, we divide by two, but because we multiply the area by two for the two triangles, we can just use base x height
Triangles = 6 x 8 = 48 ft²
top rectangle = 10x12 = 120 ft²
bottom rectangle = 8x12 = 96 ft²
back rectangle = 6x12 = 72 ft²
Total = 48 ft² + 120 ft² + 96 ft² + 72 ft² = 336 ft²
If my answer is incorrect, pls correct me!
If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!
-Chetan K
Mr chow is buying rolls of paper for the school. This is a lost of the suppliers, the size of their rolls, and their cost per roll. supplier x sells 25 meter rolls for 18.98, supplier y sells 30 meter rolls for 21.89, supplier z sells 40 meter rolls for 29.59 to the nearest cent what is the cost per meter for a roll of paper from the least expensive supplier
Answer:
0.73
Step-by-step explanation:
cost per meter for a roll of paper = total cost / total meter of rolls sold
Supplier x = 18.98 / 25 = 0.76
Supplier y = 21.89 / 30 = 0.73
supplier z = 29.59 / 40 = 0.74
the lowest per unit cost is 0.73
The population of a swarm of killer bees multiplies
10 fold in 50 days. Determine the correct
expression to calculate the number of bees after t
days if the initial swarm had 1000 bees.
Answer:
The correct expression to calculate the number of bees after t days if the initial swarm had 1000 bees is [tex]P = 1000 *e^{0.2*t}[/tex]
Step-by-step explanation:
Given -
The population of a swarm of killer bees increases by 10 times in 50 days
The rate of increase of population is [tex]r = \frac{10}{50} = 0.2[/tex] per day
As we now the equation of population projection is
[tex]P= P_0 *e^{rt}\\[/tex]
Where P0 = initial population
P is the population after time t
and r is the rate of increase of population
Substituting the given values in above equation, we get -
[tex]P = 1000 *e^{0.2*t}[/tex]
Clark is conducting and expermint in which he drains water form buckets. The buckets do not have the same amount of water. Bucket A loses water at the rate of 10 ml per minute. The table represents the water in bucket B. The graph represents the water in bucket C
Answer:
A - B - C
Step-by-step explanation:
Find the value of x.
Answer:
5
Step-by-step explanation:
Using pythagoras theorem
Answer:
4056 is the correct answer I think
Step-by-step explanation:
13×13×24=4056
help pls this is confusing me
Answer:
The probability is 1/10.
Step-by-step explanation:
Since there are 10 shirts in total, and only 1 red shirt, the probability of choosing a red shirt is 1/10.
It would be INSANLEY FANTABULOUS if I could receive brainliest!!!!!
A rock climber is standing at the edge of a cliff looking down into a valley and sees a lion laying 120 feet from
the base of the cliff. The angle of depression of the rock climber to the lion is 35º. How high is the cliff in feet?
Help me - prime factorization of 136
Answer:
136 = 2³ x 17.
Step-by-step explanation: Factors of 136: 1, 2, 4, 8, 17, 34, 68, 136. Prime factorization: 136 = 2 x 2 x 2 x 17, which can also be written 136 = 2³ x 17.
A square room has a perimeter of 40 feet. What is the area of the room?
Answer:
100 ft²
Step-by-step explanation:
There are 4 congruent sides in a square
Perimeter = 4x
40 = 4x
x = 10
Area = base x height or length x width
Since all sides are the same, 10 is base and height
10x10 = 100
units = ft²
Answer = 100 ft²
If my answer is incorrect, pls correct me!
If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!
-Chetan K
Answer:
100 feet (I forget area units so there might be an exponent or something)
Step-by-step explanation:
Basically, the formula for perimeter is the sum of all sides. With area, you are just multiplying length times width. With a square, all of the sides are equal, and there are four sides. 40/4=10. So, each side is 10 feet. With that, you can multiply 10*10 and get 100!
A running track has two semi-circular ends with radius 24m and two straights of length 85.9m as shown.
Calculate the total area of the track rounded to 1 DP.
State if the triangles in each pair are similar.
What is the volume of the sphere with a diameter of 18 centimeters? Round to the nearest
hundredth.
Answer:
3054.024cm^3
Step-by-step explanation:
Given data
Diameter= 18cm
Radius= 9cm
The expression for the volume of a sphere is given as
Volume = 4/3πr^3
Volume= 4/3*3.142*9^3
Volume= 4/3*3.142*729
Volume= 9162.072/3
Volume= 3054.024 cm^3
Hence the volume is 3054.024cm^3
Solve 3x2 + x - 10 = 0. Round solutions to the nearest hundredth. (5 points) a x ≈ −5 and x ≈ 2 b No real solutions c x ≈ −2 and x ≈ 1.67 d x ≈ −1.67 and x ≈ 2
Answer:
c) x ≈ −2 and x ≈ 1.67
Step-by-step explanation:
Solve 3x²+ x - 10 = 0.
We solve using Almighty formula
-b ± √b² - 4ac/2a for equation: ax² + bx + c
where a = 3, b = 1, c = -10
Hence
-1 ± √1² - 4 × 3 × -10/2 × 3
-1 ± √1 - (-120)/6
-1 ± √1 + 121/6
-1 ± √121/6
-1 ± 11/6
Hence:
-1 - 11/6
-12/6 = -2
-1 + 11/6
= 10/6
= 1.67
Therefore, x = -2, x = 1.67
Option c) x ≈ −2 and x ≈ 1.67 is the correct answer
Which is the expression 4 x 4 x4 x 3 x 3 x 2 x 2 x 2 x 2 written using
exponents?
The probability distribution for a
random variable x is given in the table.
-5
3
-2
0
2
3
Probability
.17
.13
33
(16
.10
Find the probability that xs-3
There are only two possible outcomes in the table that satisfy x ≤ -3; either x = -5 or x = -3. Then
P(x ≤ -3) = P(x = -5) + P(x = -3) = 0.17 + 0.13 = 0.3
please help me!!! i’m terrible at math. i’ll mark you brainlist
Which shows all the factors pairs of 45?
O A. 4,5
OB. 5,9
O C. 1,45
5,9
O D. 1,45
3, 15
5,9
O E. 1,45
3, 15
4,5
5,9
Which shows all the factors pairs of 45 ?
Ira walked 20 miles last week and 22 miles this week. Raj walked 1/3 the distance that Ira walked. Write an expression for the distance Raj walked
Answer:
Multiply your pace by your distance; If your pace is 9.5 minutes per mile and you ran 3 miles: 9.5 min per mi × 3 mi = 28.5 minutes = 28 minutes, 30 seconds How to calculate running speed. Divide your run distance by your run time; If you ran 2.5 miles and you ran for 20 minutes
Step-by-step explanation:
5) A real estate agent sells condominiums for $90,000 each. She earns 4% 6 points
commission. In May, she sold 9 condominiums. How much commission
does she make on each condominium?*
$86,400
$93,600
$32,400
$3,600
area of isosces triangle formula
Answer:
area = height x Base/2
Step-by-step explanation:
Graph the piecewise function.
Answer:
Y=32
Step-by-step explanation:
HELP!!! this is graded and no links plss!!!
Answer:
396 mm squared
Step-by-step explanation:
(8 x 12) ÷ 2 = 48
48 x 2 = 96
10 x 10 = 100
100 x 3 = 300
300 + 96 = 396
Answer:
396 mm squared is what I see
Help me please!!!!!!!!!!!!!!
Can someone talk to me please?
Answer:
hi
Step-by-step explanation:
Answer:
sure why not .
Hi!:D
Step-by-step explanation:
can I have brainiest
Elli painted two fourths of the fence. Nolan painted three eighths of the fence. How much of the fence did they paint
Answer:
7/8.
Step-by-step explanation:
What you need to do, is that you need to add 2/4 to 3/8. And then you get, 7/8!
Answer: 7/8
Step-by-step explanation:
Geoff paddles his canoe at an average speed of 3.5 miles per hour. After 5 hours of canoeing, Geoff has traveled 18 miles. Write an equation in slope-intercept form to find the total distance y Geoff travels after x hours.
Answer:
d(x) = 3.5x + 0.5
Step-by-step explanation:
3.5 x 5 = 17.5 which means the canoe began from a starting point of 0.5
Answer:
y−18=3.5(x−5)
Step-by-step explanation:
from mcgraw hill
Which angle measure is the measure of a straight angle? 100° 0° 90° 180°
Answer:
180° degrees is a straight angle
Step-by-step explanation:
Answer:
180 degrees
Step-by-step explanation:
A full circle is 360 degrees
A half circle is a straight angle
a straight angle is 180 degrees
Estimate the measure of the angle shown below.
85°
110°
95°
150°
Answer:
85 angle degree is the answer
Answer:
85 degrees
Step-by-step explanation:
The angle Looked like a acute angle and 85 degrees is the only choice there is of an acute angle