keeping in mind that twin sides stemming from a common vertex make twin angles at the "base", Check the picture below.
*please help me out if you know how to solve, last person I asked just put a random awnser for point, the problem is bellow and there is a chart in the picture.*
6. In both Mr. Jacquez's Math 2 classes,
Period 2 and Period 3 were given the same test. The table below shows the results from the two classes.
a. Find the probability that a randomly selected student from Period 2's class failed the test.
b. Find the probability that a randomly selected student who failed the test is from Period 3's class
For both of these, we will divide the wanted outcome by the number of possible outcomes. We will end up with a decimal. A decimal multiplied by 100 becomes a percent.
[a] 50%
[tex]\displaystyle \frac{\text{wanted outcomes}}{\text{possible outcomes}} =\frac{\text{student failed}}{\text{Period 2's class}} =\frac{12}{24} =0.5,\:0.5*100=50\%[/tex]
[b] 52%
[tex]\displaystyle \frac{\text{wanted outcomes}}{\text{possible outcomes}} =\frac{\text{student failed from Period 3}}{\text{fails from both classes}} =\frac{13}{25} =0.52,[/tex]
[tex]\displaystyle 0.52*100=52\%[/tex]
Graph y = |x| + 2
Please help
For the function y = |x| + 2, it shows a vertical translation of the parent function up by 2 units.
Graph of modulus of functionsThe parent function for the graph of the modulus is given as g(x) = |x|
For the function y = |x| + 2, it shows a vertical translation of the parent function up by 2 units.
For the graph, there will be s shift down the graph by 2 units from the graph of the parent function as shown;
Learn more on translation here: https://brainly.com/question/12861087
#SPJ1
I need help on this please
Answer:
-22
Step-by-step explanation:
each mark decreases by three, two marks down from 16 would be 16+3+3; which equals 22, and it has to be negative
hope this helped!
write the first six terms of the sequence f(n)=n^3+2
Answer:
[tex]3,10,29,66,127,218[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]f(n) = n^3 +2\\\\f(1) = 1^3 +2 = 1+2=3\\\\f(2) =2^3 +2 = 8+2=10\\\\f(3)=3^3 +2 = 27+2 = 29\\\\f(4) = 4^3 +2 = 64 +2 = 66\\\\f(5) = 5^3 +2 = 125+2 = 127\\\\f(6) = 6^3 +2 = 216+2 = 218[/tex]
Please help me, I really appreciate it! Thanks!
Answer: See the attached images below.
The steps and explanations are on those screenshots, so there's not much for me to mention right here on this main page. The decimal results are approximate to 6 decimal places. Make sure your calculator is in degree mode.
What is the probability that you would land on a R and then a P?
Answer:
multiply the probability of the first event by the second.
Step-by-step explanation:
Use the specific multiplication rule formula. Just multiply the probability of the first event by the second. For example, if the probability of event A is 2/9 and the probability of event B is 3/9 then the probability of both events happening at the same time is (2/9)*(3/9) = 6/81 = 2/27.
Answer:
[tex]\frac{1}{26} * \frac{1}{26} = \frac{1}{676} = .00148.[/tex]
Step-by-step explanation:
Multiply the probability of P by the probability of Q.
In which the probability of P is equal to [tex]\frac{R}{Total NumberOf LettersInAlphabet} = \frac{1}{26}[/tex]
In which the probability of Q is equal to [tex]\frac{P}{Total NumberOf LettersInAlphabet} = \frac{1}{26}[/tex]
There's a 1 in 676 chance that you'd randomly pick R, put the tile back in, and then pick P in a sack of 26 letters of the latin alphabet.
△ABC ~ △AMN and AM = 6, MB = 4, AN = 8, then what is the value of AC?
Answer:
AC = 13.3
Make proportional relationship:
[tex]\sf \dfrac{AB}{AC} = \dfrac{AM}{AN}[/tex]
Insert values
[tex]\rightarrow \sf \dfrac{10}{AC} = \dfrac{6}{8}[/tex]
Cross multiply
[tex]\rightarrow \sf AC = \dfrac{10(8)}{6}[/tex]
Simplify
[tex]\rightarrow \sf AC =13.3[/tex]
The diagram shows a convex polygon.
What is the sum of the interior angle measures of this polygon?
This is an equilateral triangle, therefore, all the angles are 60 degrees.
3 times 60 is 180.
180 is the answer
could someone please answer this will give brainliest
All the perfect squares and perfect cube numbers ranging from 1-500
Expand the expression to yield a trinomial of the form
ax² + bx + c.
(2x + 3)²
Step-by-step explanation:
(2x + 3)(2x + 3)
4x² + 6x + 6x + 9
4x² + 12x + 9
what is the area of the base?
What’s the difference in these two questions and why did we divide in one and multiple in one ( also why did we divide by8 in question 2)
Answer:
they are different in the equation
Find the cube root of 4 - 4√3i
that graphs in the second
quadrant.
[?] (cos[]° + i sin[__ _]°)
Use degree measure.
Enter
Answer:
The answer is
[tex]2 \cos(100) + i \sin(100) [/tex]
Step-by-step explanation:
This is a complex number,
[tex]a + bi[/tex]
First, convert this to de movire form.
[tex]r( \cos( \alpha ) + i \sin( \alpha ) [/tex]
where
[tex]r = \sqrt{ {a}^{2} + {b}^{2} } [/tex]
and
[tex] \alpha = \tan {}^{ - 1} ( \frac{b}{a} ) [/tex]
[tex]a = 4[/tex]
[tex]b = - 4 \sqrt{ 3} i[/tex]
[tex]r = \sqrt{ {4}^{2} + ( - 4 \sqrt{3}) {}^{2} } [/tex]
[tex]r = \sqrt{16 + 48} [/tex]
[tex]r = \sqrt{64} = 8[/tex]
and
[tex] \alpha = \tan {}^{ - 1} ( \frac{ - 4 \sqrt{3} }{4} ) [/tex]
[tex] \alpha = \tan {}^{ - 1} ( - \sqrt{3} ) [/tex]
Here, our a is positive and b is negative so our angle in degrees must lie in the fourth quadrant, that angle is 300 degrees.
So
[tex] \alpha = 300[/tex]
So our initially form is
[tex]8( \cos(300) + i \sin(300) )[/tex]
Now, we use the roots of unity formula. To do this, we first take the cube root of the modulus, 8,
[tex] \sqrt[3]{8} = 2[/tex]
Next, since cos and sin have a period of 360 we add 360 to each degree then we divide it by 3.
[tex] \sqrt[3]{8} ( \cos( \frac{300 + 360n}{3} ) + \sin( \frac{300 + 360n}{3} ) [/tex]
[tex]2 \cos(100 + 120n) + i \sin(100 + 120n) [/tex]
Since 100 is in the second quadrant, we let n=0,
[tex]2 \cos(100) + i \sin(100) [/tex]
A line has a slope of -3 and passes through the point
passes through the point (-2, -3/2)
By substituting into the equation y = mx + b, find the value of b for this line
Answer:
If I am not mistaking it should be -7.5
Step-by-step explanation:
Answer:
b = -15/2
y = -3x -15/2
Step-by-step explanation:
The value of the y-intercept can be found from a point and the slope of the line by solving the slope-intercept equation for the intercept.
__
intercepty = mx + b . . . . . . . equation of a line with slope m and y-intercept b
y -mx = b . . . . . . . . subtract mx from both sides
For the point (x, y) = (-2, -3/2) and slope m = -3, the value of b is ...
b = -3/2 -(-3)(-2) = -3/2 -6
b = -15/2 . . . . . the value of b for this line
__
equation of the lineThen the equation for the line is ...
y = mx +b
y = -3x -15/2
In each problem below, find the total area of the shaded regions.
Thanks!
The area of the shaded region = area of semicircle - area of triangle ACB = 11.32 cm².
What is the Area of a Semi-circle and Triangle?Area of a triangle = 1/2(base)(height).
Area of a semi-circle = 1/2(πr²).
m∠ACB is a right triangle based on the central angle theorem. Therefore, ΔACB is a right triangle.
Radius of circle = OC = 4 cm
CB = 4 cm
Diameter AB = 2(4) = 8 cm
Using the Pythagorean theorem, find AC in ΔACB:
AC = √(AB² - CB²)
AC = √(8² - 4²)
AC ≈ 6.9 cm
Area of ΔACB = 1/2(CB)(AC)
Area of ΔACB = 1/2(4)(6.9)
Area of ΔACB ≈ 13.8 cm²
Area of semicircle = 1/2(πr²) = 1/2(π)(4²)
Area of semicircle ≈ 25.12 cm²
Area of the shaded region = area of semicircle - area of triangle ACB = 25.12 - 13.8
Area of the shaded region = 11.32 cm²
Learn more about the area of semicircle and triangle on:
https://brainly.com/question/14711792
#SPJ1
Which list correctly orders A, B, and C from least to greatest when A=171, B = -6, and C=1-51?
A, B, C
B, C, A
C, B, A
A, C, B
Solve the system of equations.
8x – y = 8
8x2 – y = 8
(0, 8) and (0, –8)
(1, 0) and (0, –8)
(2, 8) and (1, 0)
(3, 16) and (2, 24)
Answer:
(1, 0 ) and (0, - 8 )
Step-by-step explanation:
8x - y = 8 → (1)
8x² - y = 8 → (2)
since both equations are equal to 8 then equate the left sides
8x² - y = 8x - y ( subtract 8x - y from both sides )
8x² - 8x = 0 ← factor out 8x from each term
8x(x - 1) = 0
equate each factor to zero and solve for x
8x = 0 ⇒ x = 0
x - 1 = 0 ⇒ x = 1
substitute these values into (1) and solve for y
x = 0 : 8(0) - y = 8 ⇒ y = - 8 ⇒ (0, - 8 )
x = 1 : 8(1) - y = 8 ⇒ y = 0 ⇒ (1, 0 )
Consider the original triangle and the scale drawing enlargement.
A triangle with a side measurement of 2 centimeters. 2 triangles have corresponding side lengths of 2 centimeters and 8 centimeters.
Figures not drawn to scale.
What is the scale factor?
Answer:
scale factor = 4
Step-by-step explanation:
the scale factor is the ratio of corresponding sides, image to original
scale factor = [tex]\frac{8}{2}[/tex] = 4
i dont now this question
Answer:
y = 108
Step-by-step explanation:
2x + 16 = 3x -12 (as you can see the F shape and are on straight lines and AB is parallel to CD) .
Now we solve for x :
Subtract 2x from both sides :
16 = x - 12
Now we add 12 to both sides :
28 = x
Angle 3x-12 and y add up to 180 as they are on a straight line :
3x-12 + y = 180
Substitute x and solve for y :
3(28) - 12 + y = 180
84 - 12 + y = 180
72 + y = 180
y = 108
Hope this helped and have a good day
9 + 4(x + 2) - 3x
What is the term for best describes 3
An expression is defined as a set of numbers, variables, and mathematical operations. The term that best describes 3 is coefficient.
What is an Expression?In mathematics, an expression is defined as a set of numbers, variables, and mathematical operations formed according to rules dependent on the context.
The value of 3 in the expression, 9 + 4(x + 2) - 3x, is that it is the coefficient of x in the third term.
Hence, the term that best describes 3 is coefficient.
Learn more about Expression:
https://brainly.com/question/13947055
#SPJ1
Donna is making a cookie recipe that calls for 1 ¾ cups of sugar. However, when she
goes to take out the measuring cups she can only find the one-half cup measuring cup. How many one-half cups will she need to fill to get the correct amount of sugar for her cookie recipe?
Answer:
3 and 1/2 half-cups
Step-by-step explanation:
We are asked to find the number of half-cups that will equal 1 3/4 cups.
__
Let the desired number be represented by n. Then we require ...
n × 1/2 = 1 3/4 . . . . some number of 1/2-cups will give 1 3/4 cups
Using a common denominator, we have ...
n × 2/4 = 7/4
Multiplying by the inverse of the coefficient of n gives ...
n × 2/4 × 4/2 = 7/4 × 4/2
n = 7/2 = 3 1/2 . . . . . simplify
That is, Donna can measure 1 3/4 cups of sugar by using her 1/2-cup measure 3 times, and filling it half-full for the final 1/4 cup she needs.
She needs 3 1/2 half-cups to get the correct amount.
Please help!! Will give brainliest
Answer:
The first choice
Step-by-step explanation:
7/8 x + 3/4 = -6
6 (x/8) + 3/4 = -6
What is the center of the circle described by the equation (x-6)² + (y + 5)² = 25?
Reason:
Rewrite the given equation into [tex](x-6)^2 + (y-(-5))^2 = 5^2[/tex]
I changed the y+5 into y-(-5), and also replaced 25 with [tex]5^2[/tex]
Then compare that to the circle template of [tex](x-h)^2 + (y-k)^2 = r^2[/tex]
We see that h = 6 and k = -5 to give a center of (h,k) = (6, -5)
Side note: the radius is r = 5 units
A, B & C lie on a straight line.
D, C & E lie on a different straight line.
Angle y= 107° and angle z = 56°.
Work out x
Answer:
x = 129°
Step-by-step explanation:
∠ ABD and ∠ DBC are a linear pair and sum to 180° , then
y + ∠ DBC = 180°
107° + ∠ DBC = 180° ( subtract 107° from both sides )
∠ DBC = 73°
the exterior angle of a triangle is equal to the sum of the 2 opposite interior angles , then
x = ∠ DBC + z = 73° + 56° = 129°
geometry please help!
Answer:
x = 3
Step-by-step explanation:
Angle S and Angle T are consecutive interior angles. Therefore, we know that T + S = 180°.
First, we need to solve for T, and since angles S and T are consecutive interior angles, we know that T + S = 180°. If we reorganize the equation to include the things we know (S = 105°), then we get 180° - 105° = 75°. So T is 75°.
Now, we use T = 75° and the information given to us in the picture to set up an equation. 75 = 24x + 3. Now, we can find x by isolating it. Do this by:
1) Subtracting 3 from both sides to give you 72 = 24x. We do this to get rid of the 3 from the "x side", but we must also do it to the other to keep the equation true. This moves the 3 from the "x side" to the other since we're trying to isolate x.
2) Divide 24 by both sides to get 3 = x. We use the same logic as we did for 3, except this time we divide since that's the opposite of multiplying.
In conclusion, x = 3.
Solve number 8 please
Answer:
see explanation
Step-by-step explanation:
the equation of a circle in standard form is
(x - h)² + (y - k )² = r²
where (h, k ) are the coordinates of the centre and r is the radius
given
x² + y² - 8x + 8y + 23 = 0
collect the x and y terms together and subtract 23 from both sides
x² - 8x + y² + 8y = - 23
using the method of completing the square
add ( half the coefficient of the x / y terms )² to both sides
x² + 2(- 4)x + 16 + y² + 2(4)y + 16 = - 23 + 16 + 16
(x - 4)² + (y + 4)² = 9 ← in standard form
with centre = (4, - 4 ) and r = [tex]\sqrt{9}[/tex] = 3
this is shown in graph b
Point A in this figure is to be rotated 90° in a clockwise direction. The center of the rotation is the origin. A (0,5) C (6,3) B (2,-2) Where does point A end up?
Answer:
B
Step-by-step explanation:
To rotate triangle ABC about the origin 90° clockwise we would follow the rule (x,y) → (y,-x), where the y-value of the original point becomes the new x-value and the x-value of the original point becomes the new y-value with the opposite sign.
4 in.
4 in.
What is the volume of this container?
1 in.
2 in.
4 in.
56 in²
64 ins
64 in²
56 ins
Answer:
64in
Step-by-step explanation:
for a four sided figure, you do base x height. volume isn't squared in Math.
Use the given values to complete the table for the function below
y=2x^2+8x-5