In a group there are 3 boys and 4 girls. A child is selected from the group at random. Find the probability that the selected child is a boy. ​

Answers

Answer 1

Answer:

3/7

Step-by-step explanation:

Probability=Number of possible items÷Number of total items.

We will make the possible item 3 because we are looking for the probability whether a boy will be picked.

The number of total items will therefore be: the number of boys + the number of girls; that will be 3+4 =7.

So the probability of picking a boy will be 3/7

THANK YOU.


Related Questions

Which addition does the model below represent?

5 positive tiles and 3 negative tiles.

Answers

Any time we have a single positive tile pair up with a single negative tile, those two tiles cancel out.

Three positive tiles and three negative tiles will pair up and cancel out. We're left with two positive tiles only. This represents the number 2.

In other words, 5 + (-3) = 5 - 3 = 2

Find the length of the midsegment of each trapezoid.
12)

Answers

Answer: 25

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{23+27}{2}=\boxed{25}[/tex]

Solve for x:

e^(3x )+ e^x - 6 = 0

Right now I'm having trouble with the step u = e^x, u^3 + u - 6 = 0. Help!

Answers

The value of x of the cubic equation e³ˣ + eˣ - 6 = 0 will be 0.49

What is a cubic equation?

The cubic equation is given as ax³ + bx² + cx + d = 0. Then degree of the equation will be 3. Then we have

The cubic equation will be

e³ˣ + eˣ - 6 = 0

Let eˣ = u, then the equation will be

u³ + u - 6 = 0

Then the root of the equation is calculated by the calculator, then we have

u = 1.634, -0.817, -0.817

eˣ = 1.634, -0.817, -0.817

Take log on both sides, then we have

x = ln 1.634, ln(-0.817), ln(-0.817)

x = 0.49, not defined, not defined

Then the value of x will be 0.49.

More about the cubic equation link is given below.

https://brainly.com/question/13730904

#SPJ1

Mieko bought 2 gallons of paint. she used 1/4 of the paint on her bedroom, 3 quarts on the hallway, and the rest of the paint in the living room. how many quarts of paint did mieko use in the living room?

Answers

The number of quarts of paint did mieko use in the living room is A = 3 quarts

Given data ,

Mieko bought 2 gallons of paint. she used 1/4 of the paint on her bedroom, 3 quarts on the hallway, and the rest of the paint in the living room

Now , on simplifying the equation , we get

Two gallons of paint is equal to 8 quarts (2 x 4 = 8)

Mieko used 1/4 of the paint on her bedroom, which is equal to 2 quarts (1/4 x 8 = 2)

She used 3 quarts of paint on the hallway

Thus, Mieko used a total of 2 + 3 = 5 quarts of paint on the bedroom and hallway

Therefore , she used 8 - 5 = 3 quarts of paint in the living room

Hence , the number of quarts is A = 3 quarts

To learn more about equations click :

https://brainly.com/question/19297665

#SPJ1

In a random population, out of 500 people, 160 had blue eyes. In a group of 2500 people, how many would have blue eyes?

Answers

Answer:   800

======================================================

Work Shown:

(160 with blue eyes)/(500 total) = (x with blue eyes)/(2500 total)

160/500 = x/2500

x = 2500*(160/500)

x = 800

------------

Another approach:

160/500 = 0.32 = 32% of the first group has blue eyes

Assuming this percentage is the same for any group, then,

32% of 2500 = 0.32*2500 = 800 people of the second group are estimated to have blue eyes, of the 2500 total.

If $3840 is deposited into a bank account at a 5% interest rate how long will it take the account to make $960 in interest?

Answers

assuming is simple interest

[tex]~~~~~~ \textit{Simple Interest Earned} \\\\ I = Prt\qquad \begin{cases} I=\textit{interest earned}\dotfill & \$960\\ P=\textit{original amount deposited}\dotfill & \$3840\\ r=rate\to 5\%\to \frac{5}{100}\dotfill &0.05\\ t=years \end{cases} \\\\\\ 960 = (3840)(0.05)(t)\implies \cfrac{960}{(3840)(0.05)}=t\implies 5=t[/tex]

The measure of angle is 0 is 7pi/4. The measure of its reference angle is ___ °, and tan 0 is ____

Answers

Answer: pi/4 and -1

Step-by-step explanation:

Please help I don't Understand!

Answers

Answer: SAS similarity theorem

Proportional relationship:

[tex]\sf \dfrac{AB}{AC} = \dfrac{AM}{AN}[/tex]

insert values

[tex]\rightarrow \sf \dfrac{21+9}{14+6} = \dfrac{21}{14}[/tex]

simplify

[tex]\rightarrow \sf 1 = 1[/tex]

L.H.S = R.H.S

The triangles are congruent and follows the rule SAS similarity theorem.

The triangles has/starts from the same angle, corner (A).

This table shows some values of an exponential function.
What is the function?

Answers

The exponential function of the table is y = 0.75(2)^x

How to determine the exponential function?

From the table, we have the following points

(x,y) = (0,0.75) and (1,1.5)

An exponential function is represented as:

y = ab^x

At (0,0.75), we have:

0.75 = ab^0

a = 0.75

Substitute a = 0.75 in y = ab^x

y = 0.75b^x

At (1,1.5), we have:

1.5 = 0.75b^1

Evaluate

1.5 = 0.75b

Divide both sides by 0.75

b =2

Substitute b =2 in y = 0.75b^x

y = 0.75(2)^x

Hence, the exponential function is y = 0.75(2)^x

Read more about exponential function at:

https://brainly.com/question/11464095

#SPJ1

When h is one-half and j is one-third, g is 4. if g varies jointly with h and j, what is the value of g when h is 2 and j is 3? 4 6 24 144

Answers

Answer:

D) 144

Given

g varies jointly with h and jg = 4 when h = 1/2, j = 1/3

To find

Value of g when h = 2 and j = 3

Joint variation:

g = khj, where k- coefficient

Use given values of h and j, and find the value of k:

4 = k*(1/2)(1/3)4 = (1/6)kk = 4*6k = 24

The equation is now:

g = 24hj

Find the value of g when h is 2 and j is 3:

g = 24*2*3 = 144

Correct choice is D

Answer:

D. 144

Step-by-step explanation:

7. a hockey arena has 10 920 seats. the first row of seats around the rink has 220 seats. the number of seats in each subsequent row increases by 16. how many rows of seats does the arena have?

Answers

The number of rows in the arena is 26

How to determine the number of rows?

The hockey arena illustrates an arithmetic sequence, and it has the following parameters:

First term, a = 220Sum of terms, Sn = 10920Common difference, d = 16

The number of rows (i.e. the number of terms) is calculated using:

[tex]S_n = \frac{n}{2}(2a + (n -1) * d)[/tex]

So,we have:

[tex]10920 = \frac{n}{2}(2 * 220 + (n -1) * 16)[/tex]

Evaluate the terms and factors

[tex]21840 = n(440 + 16n -16)[/tex]

Evaluate the like terms

21840 = n(424+ 16n)

Expand

21840 = 424n + 16n^2

Rewrite as:

16n^2 + 424n - 21840 = 0

Using a graphical tool, we have:

n = 26

Hence, the number of rows in the arena is 26

Read more about arithmetic sequence at:

https://brainly.com/question/6561461

#SPJ1

What is the perimeter of triangle JKL (same triangle as question #1)?

Answers

Answer:

x=30

Step-by-step explanation:

You have to use intercept theorem, also known as Thales's theorem to slvoe this.

the equation y=6.75x models the cost in dollars to purchase x pounds of steak at grocery store 1.

Answers

The true statement is the cost of steak at grocery store 1 is $0.75 less per pound than at grocery store 2.

What is the true statement?

In store 1, the cost of 1 pound of steak is $6.75.

Cost of 1 pound of steak in store 2 is 15 /2 = $7.50

Difference in the cost : $7.50 - $6.75 = $0.75

Here is the complete question:

The equation y = 6.75x models the cost, in dollars, to purchase x pounds of steak at grocery store 1. This table shows the cost to buy different weights of steak at grocery store 2.

Cost of Steak at Grocery Store 2

Weight (pounds) Cost

2..........................$15.00

3..........................$22.50

5......................... $37.50

9......................... $67.50

Which statement is true?

answer choices

The cost of steak at grocery store 1 is $0.75 less per pound than at grocery store 2.

The cost of steak at grocery store 1 is $0.75 more per pound than at grocery store 2.

The cost of steak at grocery store 1 is $0.50 less per pound than at grocery store 2.

The cost of steak at grocery store 1 is $0.50 more per pound than at grocery store 2. R

To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/194007

#SPJ1

Can someone help me PLEASE I've been trying to get someone to help me for hours Come on I'm offering 20 points?!?!?!?​

Answers

AND means multiply, so if probability is dependent on two things happening, then we will multiply the individual probabilities together.

1. P(A and 1) = 1/4 x 1/6 = 1/24

2. P(C and 2) = 1/4 x 2/6 = 2/24 = 1/12

3. P(B and 3) = 2/4 x 1/6 = 2/24 = 1/12

4. P(A and 4) = 1/4 x 2/6 = 2/24 = 1/12

5. P(C and 3) = 1/4 x 1/6 = 1/24

6. P(B and 2) = 2/4 x 2/6 = 4/24 = 1/6

7. P(a consonant and an odd #) = 3/4 x 2/6 = 6/24 = 1/4

8. P(a consonant and a prime #) = 3/4 x 3/6 = 9/24 = 3/8

9. P(a vowel and a 5) = 1/4 x 0/6 = 0

10. P(a vowel and a number less than 3) = 1/4 x 3/6 = 3/24 = 1/8

11. P(B and 1) = 2/4 x 1/6 = 2/24 = 1/12

Experimental probability is based on something that has already happened, or data that has already been collected.

12. P(1) = 3/30 = 1/10

13. P(2) = 8/30 = 4/15

14. P(3) = 7/30

15. P(4) = 5/30 = 1/6

16. P(5) = 3/30 = 1/10

17. P(6) = 4/30 = 2/15

Hope this helps!

What is the solution for x in the equation?

x-3/7=2x-25/7

Answers

Step-by-step explanation:

please mark me as brainlest

Answer: x = 4/3

Step-by-step explanation: I just answered the answer

PLEASE HELP ASAP ILL MAKE YOU THE BRAINIEST
Write the ratio for sin A

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Formula

The sin(A) =  opposite / hypotenuse

Givens

Opposite = CB = 11

Hypotenuse = AB = 61

Solution

Sin(A) = 11/61

Sin(A) = 0.1803

Answer

Sin(A) = 11/61

Sin(A) = 0.1803

If a doctor prescribes 75 milligrams of a specific drug to her patient how many milligrams of the drug will remain in the patients bloodstream after 6 hours if the drug decays at a rate of 20 percent per hour

Answers

After 6 hours the drug remains is 19.66 mg if the drug decays at a rate of 20 percent per hour.

What is exponential decay?

During exponential decay, a quantity falls slowly at first before rapidly decreasing. The exponential decay formula is used to calculate population decline and can also be used to calculate half-life.

We have:

If a doctor prescribes 75 milligrams of a specific drug to her patient how many milligrams of the drug will remain in the patients' bloodstream.

We know the exponential decay can be given as:

D = a(1 - r)ⁿ

a is the starting value and n is the number of hours.

D = 75(1 - 0.20)⁶

D = 19.66 milligrams

Thus, the after 6 hours the drug remains is 19.66 mg if the drug decays at a rate of 20 percent per hour.

Learn more about the exponential decay here:

brainly.com/question/14355665

#SPJ1

Calculate the Theoretical probability of the following experiments.

Use a tree diagram to visualize your calculations. *** Note that these are independent experiments. Once she has removed a fruit, she will put it back in before removing a second fruit.***

Jane has a bag with 5 oranges, 4 grapefruits, and 3 apples.

What is the probability that she will NOT randomly take out two oranges in a row?

What is the probability that she will NOT randomly take out two grapefruits in a row?

What is the probability that she will NOT randomly take out two apples in a row?

What is the probability that she will NOT take out an orange, then an apple, and finally a grapefruit in that order?

Answers

The probability that she will NOT take out an orange, then an apple, and finally a grapefruit in that order is 0.2917.

What is Probability?

Probability helps us to know the chances of an event occurring.

[tex]\rm Probability=\dfrac{Desired\ Outcomes}{Total\ Number\ of\ outcomes\ possible}[/tex]

A.) The probability that she will NOT randomly take out two oranges in a row,

Probability = 1 - (5/12)² = 0.8264

B.) The probability that she will NOT randomly take out two grapefruits in a row,

Probability = 1 - (4/12)² = 0.8264 = 0.8889

C.) The probability that she will NOT randomly take out two apples in a row,

Probability = 1 - (3/12)² = 0.8264 = 0.9375

D.) The probability that she will NOT take out an orange, then an apple, and finally a grapefruit in that order,

Probability = (7/12) × (9/12) × (8/12) = 0.2917

Learn more about Probability:

https://brainly.com/question/795909

#SPJ1

What does 0 = 0 mean regarding the solution to the system?

There are no solutions to the system because the equations represent parallel lines.
There are no solutions to the system because the equations represent the same line.
There are infinitely many solutions to the system because the equations represent parallel lines.
There are infinitely many solutions to the system because the equations represent the same line.

Answers

Answer:

There are infinitely many solutions to the system because the equations represent the same line

Is this relation a function? Justify your answer.

Answers

Answer:

Can't see the problem. Send a picture of it.

find the 5th term of the GP is 48 and it 8th term is 384. find the first term and the common​

Answers

Answer:

[tex]\text{1st term} = 3\\\\\text{Common ratio} = 2[/tex]

Step by step explanation:

[tex]\text{Given that,}\\\\\text{5th term} = ar^{5-1} = ar^4 = 48~~~~~~~~...(i)\\ \\\text{8th term} = ar^{8-1} = ar^7 = 384~~~~~~~...(ii)\\\\\text{1st term,}~ a = ?\\\\\text{Common ratio,}~ r = ?\\\\(ii) \div (i):\\\\~~~~~~\dfrac{ar^7}{ar^4}=\dfrac{384}{48}\\\\\implies r^{7-4} = 8\\\\\implies r^3 = 8\\\\\implies r^3 = 2^3\\\\\implies r =2\\\\\text{Substitute r = 2 in eq (i):}\\\\~~~~~~a\cdot 2^4 = 48\\\\\implies 16a =48\\\\\implies a = \dfrac{48}{16}\\\\\implies a = 3\\[/tex]

Circle O has secant lines AB and BD intersects circle O at points C and D. if AD=40 degrees and BC=120 degrees, find

Answers

Answer:

Angle AED: 40
Angle BEC: 105

Explanation:
1) To find Angle AED, you have to do arc BC minus arc AD then divide by 2.
120 - 40 = 80.
80 / 2 = 40

2) To find Angle BEC, you have to do arc BA + CD then divide by 2. But that's only angle CED. You'll have to double the number because BEA is vertical; then minus 360.

62 + 88 = 150
150 / 2 = 75
75 times 2 = 150
360 - 150 = 210
210 / 2 = 105
- You'll divide 210 by 2 because of the vertical angles of AED and BEC.

1. Triangle STU is shown on the coordinate plane below. Triangle STU is transformed using the rule (x, y) -> (x+4, y-2). In the image of the transformation, triangle S'T'U', what is the x-coordinate of S'?

Answers

Using translation concepts, considering S(2,-1), the x-coordinate of S' is given by 6.

What is a translation?

A translation is represented by a change in the function graph, according to operations such as multiplication or sum/subtraction in it's definition.

In this problem, the rule is given by:

(x, y) -> (x+4, y-2).

Considering S(2,-1), 4 is added to the x-coordinate in the translation, hence:

2 + 4 = 6.

The x-coordinate of S' is given by 6.

More can be learned about translation concepts at https://brainly.com/question/4521517

#SPJ1

Chelsea wants to rearrange her room. She makes a scale drawing of the room and cuts out pieces of paper to represent her furniture. The paper representing her desk is 1 1/4 inches by 2 1/4 inches. What are the actual dimensions of her desk?

A: 1 3/4 feet by 3 feet
B: 2 1/2 feet by 5 feet
C: 2 1/4 feet by 4 1/4 feet
D: 2 1/2 feet by 4 1/2 feet

Answers

Since the paper representing her desk is 1 1/4 inches by 2 1/4 inches, the actual dimensions of her desk are D: 2 ¹/₂ ft by 4 ¹/₂ ft

To answer the question, we need to know what scale is

What is a scale?

A scale is the ratio of two dimension and it is given on a scale drawing.

Given that Chelsea makes a scale drawing of the room and cuts out pieces of paper to represent her furniture, and the paper representing her desk is 1 1/4 inches by 2 1/4 inches.

Since on the scale, we have 1/2 in = 1 foot ⇒ 1 in = 2 ft

Actual dimensions of desk

So, the actual dimensions of her desk are

1 ¹/₄ in by 2 ¹/₄ in = 5/4 in by 9/4 in

= 5/4 × 1 in by 9/4 × 1 in

= 5/4 × 2 ft by 9/4 × 2 ft

= 5/2 ft by 9/2 ft

= 2 ¹/₂ ft by 4 ¹/₂ ft

So, the actual dimensions of her desk are D: 2 ¹/₂ ft by 4 ¹/₂ ft

Learn more about scale here:

https://brainly.com/question/26467371

#SPJ1

Draw a picture to show the value of 5 x (3 + 7)









How many times as big is 5 x (3 + 7) as (3 + 7)? How do you know?

Answers

If we do 3 + 7 the first one it would 10 and the other one is also 10 so if we add 10+10 is would equal to 20 and if we do 20 x 5 it would 100. Your answer would be 100

Simplify the expression given below.

(17^14)^20
A. 289^34
B. 289^280
C. 17^280
D. 17^34

Answers

C . Because of the rule. 14*20=280 so yea that's C Good Luck

Answer: Heyaa! ^^

When you simplify (17^14)^20 Your Answer is

C. 17^280

Step-by-step explanation:

Multiply the exponents in (17^14)^20And Simplify!!

Hopefully this helps you!

Solve the following system of equations. Show all work and solutions.


y = 2x^2 + 6x + 1

y = −4x^2 + 1

Answers

Answer: (0, 1), (-1, -3)

Given two equation's:

y = 2x² + 6x + 1y = −4x² + 1

Solve them simultaneously:

[tex]\sf 2x^2 + 6x + 1 = -4x^2 + 1[/tex]

[tex]\sf 2x^2 + 4x^2 = 1 - 1[/tex]

[tex]\sf 6x^2 + 6x = 0[/tex]

[tex]\sf 6x(x + 1) = 0[/tex]

[tex]\sf 6x = 0, \ x + 1 = 0[/tex]

[tex]\sf x = 0, \ x = -1[/tex]

(a) When x = 0,     y = −4(0)² + 1 = 1

(b) When x = -1,    y = -4(-1)² + 1 = -3

Solution: (x, y) → (0, 1), (-1, -3)

Answer:

System of equations

[tex]\large \begin{cases}y=2x^2+6x+1\\y = -4x^2+1\end{cases}[/tex]

To solve the given system of equations, use the substitution method:

[tex]\large\begin{aligned}2x^2+6x+1 & = -4x^2+1\\2x^2+6x+1+4x^2-1 & = 0\\6x^2+6x & = 0 \\6x(x+1) & = 0\\\implies x+1 & = 0 \implies x=-1\\\implies 6x & = 0 \implies x=0\end{aligned}[/tex]

Therefore the x-values of the solutions are:

        [tex]\large \begin{aligned}x & =-1\\x & =0\end{aligned}[/tex]

Substitute the found values of x into the second equation to find the y-values:

[tex]\large \begin{aligned}x & =-1 & \implies &-4(-1)^2+1 =-3 & \implies & (-1,-3)\\x & =0 & \implies & -4(0)^2+1 =1 & \implies & (0,1)\end{aligned}[/tex]

Therefore, the solutions of the system of equations are:

(-1, -3) and (0, 1)

Given the Equation y squared-Ay-6=0, where A is a constant, find the solutions for y in terms of A

Answers

Answer:

do u still need help with this

a is a common factor of 72 and 108
b is common multiple of 4 and 10
work out the highest possible value of a/b

Answers

Answer:

the value is 14

Step-by-step explanation:

because im just trying to get points

The two tables show the number of copies of albums x, y, and z sold in outlets a, b, c, and d of a company. which outlet sold the greatest number of copies of album x in july and august?

Answers

Outlet A sold the greatest number of copies of album x in July and August

How to determine the outlet?

The tables of values are given as:

July

Album X Album Y Album Z

Outlet A 14 8 6

Outlet B 7 13 4

Outlet C 2 11 1

August

Album X Album Y Album Z

Outlet A 12 14 10

Outlet B 5 12 8

Outlet C 16 12 7

In July, the total sales of album x are:

Outlet A  = 14

Outlet B = 7

Outlet C = 2

In August, the total sales of album x are:

Outlet A  = 12

Outlet B = 5

Outlet C = 16

Add both sales

A = 14 + 12 = 26

B = 7 + 5 = 12

C = 2 + 16 = 18

26 (in outlet A) is greater than 12 and 18

Hence, outlet A sold the greatest number of copies of album x in July and August

Read more about two-way tables at:

https://brainly.com/question/15940356

#SPJ1

Answer:

Outlet D

Step-by-step explanation:

they sold 28 of album x

outlet a only sold 26

Other Questions
Why did religious teachers become important community leaders in Jewish society? When an interviewer asks "tell me about yourself", you should tell them about your childhood past. please select the best answer from the choices provided t f Select the comparative and superlative forms in this dictionary entry. what resulted from the french and indian war?a. the fort at louisbourg was given back to the french government Which faces of a rectangular prism always have the same area? Form a hypothesis to explain why earthquakes rarely occur in the middle of a plate.have the answer up by tomorrow. Find Median of 10,12,14 and 16 Donovan is paying for gym classes. Each type of class has its own weekly fee. He signed up for x weeks of yoga classes and yweeks of kickboxing classes. He paid a total of $136. The equation below describes the relationship between the number of weeksof yoga classes and the number of weeks of kickboxing classes Donovan signed up for.8x + 12y-136The ordered pair (5,8) is a solution of the equation. What does the solution (5.8) what is the work of an exorcist? Use the function to predict the minimum target heart rate for a person 20 years old. beats per minute Name the cavity between the nose and mouth.A. pharynxB. larynxC. tracheaD. Esophagus 1. Why is Maya Lim excited about classroom bioprinters? 2. What parts of Maya Lim's job as a chemical engineer sound interesting to you? Kris tells a nursing assistant that he has a stabbing pain in his side. which best shows how the nursing assistant should report it? "patient has a pain of 7." "patient has a stabbing pain in his side." "patient requires pain medication." "patient has a sharp, stabbing pain in his side." Which quantity is a vector quantity?A. displacementB. distanceC. massD. temperatureE. volume Which of the following best describes AD?OA. Angle bisectorOB. Perpendicular bisectorOC. MedianOD. AltitudeB17D17C In 1856, an antislavery group led by John Brown killed settlers a After arguing for two weeks, melissa convinced her parents to have her birthday party at flyzone trampoline park. as soon as she gets there, melissa spends time practicing flips on the trampolines. then, she spends 1/2 of an hour eating birthday cake with her friends. in all, melissa spends 1/4 hours at flyzone. In which table does yvary directly with x? Multiply:(x+y)by (x+y)a+b by a^2-b^2(a+5) by (a^2-2a-3)(a^2-ab+b^3) by (a+b) Calculate the current through the ammeter (look at photo)