Step-by-step explanation:
the picture is not representing the real angle sizes. so, don't let yourself get confused by that.
the right neighbor angle of 90° at E is also 90°.
it has to be, because it is the supplementary angle to the left 90° (that means together they are 180°).
remember, all angles around a single point on one side of a line have to sum up to 180° (because the line can be seen as the diameter of a circle, with the point being the center of the circle, and so one side of the line is representing a half-circle and therefore 180°).
for the same reason angle 1 (the lower neighbor of the 90° angle at A) is also 90°.
for the same reason the lower neighbor angle of the 60° angle at E is 180 - 60 = 120°.
for the same reason the angle ABC is 180 - 40 = 140°.
for the angle BCD we need to remember :
the sum of interior angles of a polygon with n sides is
(n − 2) × 180°.
in our case ABCDE has 5 sides, so the sum of all interior angles is
(5 - 2) × 180 = 3×180 = 540°
we know 4 of the interior angles already, so
angle BCD = 540 - 90 - 90 - 120 - 140 = 100°
x is now the supplementary angle to the angle BCD.
so,
x = 180 - 100 = 80°
Probability and Playing Cards
There are 52 total cards in the deck.
There are 13 spades, 13 clubs, 13 diamonds, and 13 hearts.
Each suit has the following cards: Ace, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, jack, queen, king.
Suppose you are dealt two cards from the deck. What is the probability of being dealt two aces?
Answer:
do the calculation below
Step-by-step explanation:
(4/52 ) *(3/51)
leave a comment if you need more help
Solve number 8 please
Answer:
see explanation
Step-by-step explanation:
the equation of a circle in standard form is
(x - h)² + (y - k )² = r²
where (h, k ) are the coordinates of the centre and r is the radius
given
x² + y² - 8x + 8y + 23 = 0
collect the x and y terms together and subtract 23 from both sides
x² - 8x + y² + 8y = - 23
using the method of completing the square
add ( half the coefficient of the x / y terms )² to both sides
x² + 2(- 4)x + 16 + y² + 2(4)y + 16 = - 23 + 16 + 16
(x - 4)² + (y + 4)² = 9 ← in standard form
with centre = (4, - 4 ) and r = [tex]\sqrt{9}[/tex] = 3
this is shown in graph b
What is the value of the underline digit?
119.65
Jill jogs 3/4 of a mile in 1/10 of an hour at this rate how fast does she run one mile.
10 minutes
6 minutes
8 minutes
Answer:
8 minutes
Step-by-step explanation:
Jill jogs 3/4 of a mile in 1/10 hour.
⇒ 3/4 of a mile takes 6 minutes
For one mile :
3/4 mile x 4/3 : 6 x 4/3 minutes1 mile : 2 x 4 minutes1 mile takes 8 minutes1 mile she can run
1/10÷3/44/3(1/10)4/302/15hour8/60hour8 mins
Jenny wants to start an after-school club, so she decides to survey the student body to determine which club would be the most popular: French Club, Architecture Club, or Anime Club. She decides (with Mrs. Howell's permission) to survey the first 25 students who show up to her class one day.
Does her survey comprise an accurate representation of the Reach student body? Why or why not?
Answer:
no because it just reaches one class, not the student body
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP ASAP ILL MAKE YOU THE BRAINIEST Find the area of the rhombus
Answer:
the answer is 40
Step-by-step explanation:
A = 10 x 8 over 2 which is 40
If f(x)=2(3x-5) when f(x) =74,what is the value of x??
Answer:
x = 14
Step-by-step explanation:
given f(x) = 2(3x - 5) and f(x) = 74 , then equating gives
2(3x - 5) = 74 ( divide both sides by 2 )
3x - 5 = 37 ( add 5 to both sides )
3x = 42 ( divide both sides by 3 )
x = 14
Question 7(Multiple Choice Worth 1 points)
(02.05 LC)
Given f(x) and g(x) = f(x + k), use the graph to determine the value of k.
Two lines labeled f of x and g of x. Line f of x passes through points 0, 4 and negative 4, 0. Line g of x passes through points negative 9, 0 and negative 4, 5.
−4
−5
4
5
The value of k based on the information given will be k = 2.
How to calculate the value?It should be noted that the line of f(x) passes through the point (-4, 0) and (0, 4). The line of g(x) goes through (-2, 0) and (0, 4).
The slope of x will be:
= (4 - 0)/(0 + 4)
= 4/4
= 1
By using slope point form, y = kx + 4.
Substitute x = 2.
g(-2) = -2k + 4 = 0
2k = 4
k = 4/2 = 2
Learn more about slope on:
brainly.com/question/13657991
#SPJ1
I kinda need an explanation on how to solve this.
Answer:
36.
Step-by-step explanation:
There were 10 elephants that were marked. Only 4 of those were counted. The other 26 were new elephants. Because of this, we know that there were 6 other elephants that were not counted. There were the 30 counted, and the other 6. Add those and you get 36.
Answer:
75 elephants
Step-by-step explanation:
This sort of population study assumes that the probability of catching any particular elephant is the same as for any other.
__
We are given that there is a population of 10 painted elephants, of which 4 of them are caught in a sample of 30 elephants. We know the total population of painted elephants is 10/4 = 2.5 times the number caught in the sample. This suggests the total population of elephants is 2.5 times the sample size.
estimated population = 2.5 × 30 = 75 . . . elephants
help me please i still struggle
Answer:
59 degrees
Step-by-step explanation:
Angles on a straight line add up to 180 degrees
Angles in a triangle add up to 280 degrees
180 minus 149 is 31
31 add 90 is 121
180 minus 121 is 59
4x what = 364
please put the calculation
Answer:
91
Step-by-step explanation:
4 x 91 = 364
To work this out, we must do the inverse operation. The inverse (opposite) of x (times or multiply) is ÷ (divide).
So, we do 364 ÷ 4 = 91
Hope this helps!
- profparis
There is a bag filled with 5 blue and 4 red marbles.
A marble is taken at random from the bag, the colour is noted and then it is replaced.
Another marble is taken at random.
What is the probability of getting 2 of the same colour?
5 blue, 4 red = 9 total
Probability (Blue, Blue) = 5/9 x 5/9 = 25/81 = 0.30864
Probability (Red, Red) = 4/9 x 4/9 = 16/81 = 0.19753
Probability (Blue,Blue) or (Red,Red) = 25/81 + 16/81 = 41/81 = 0.506173
Fraction answer = 41/81
Decimal answer = 0.506173 (round off as needed)
Find A and B if Cos(A - B) = (sqrt(3))/2 ; Sin(A + B) = 1
any help is great find the missing length?
Answer:
3Step-by-step explanation:
Similar = proportional
solve with an equation
12 : 9 = 4 : x
x = 4 * 9 : 12
x = 3
What is the scale factor for XYZ TO UVW?
Answer:
D. 2
Step-by-step explanation:
If you multiply any side from XYZ by 2 it will equal the same length of one of the sides of UVW.
I need help on this please
Answer:
-22
Step-by-step explanation:
each mark decreases by three, two marks down from 16 would be 16+3+3; which equals 22, and it has to be negative
hope this helped!
Graph the equations to find the solution(s) to the system.
y=x+3y=13(x+5)(x−1)
Use the Line tool to graph the line.
Use the Parabola tool to graph the parabola. Choose maximum or minimum point first and then a point on the parabola.
By graphing both equations, we see that the solutions of the system of equations are (1.05, 4.05) and (-4.97, - 1.97)
How to solve the system of equations?Here we have the system of equations:
y = x + 3
y = 13*(x + 5)*(x - 1).
To solve this system graphically, we need to graph both equations and see where the curves intercept.
The graph of the two equations can be seen below.
There are two solutions, one is (1.05, 4.05) and the other is (-4.97, - 1.97)
If you want to learn more about systems of equations:
https://brainly.com/question/13729904
#SPJ1
please help me im just really slow
Is y=2x-3 a funtion?
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
Yes.
The graph of y = 2x - 2 is a straight line sloping up to the right.
It passes the vertical line test, so it is a function.
You are building a brick patio. the length of the patio is (x+11) feet.
the total area of the patio can be represented by x^2+14x+33. write an expression for the width of the patio
The expression that represents the width of the patio is (x+3) feet
Calculating areaFrom the question, we are to determine the width of the patio
The area of the patio = Length of the patio × Width of the patio
From the given information,
Length of the patio = (x+11) feet
Area of the patio = x^2+14x+33 = x²+14x+33
Putting the parameters into the formula,
x²+14x+33 = (x+11) × Width of the patio
∴ Width of the patio = (x²+14x+33) / (x+11)
First, we will factor x²+14x+33
x²+14x+33
x²+11x+3x+33
x(x+11) +3(x+11)
(x+3)(x+11)
Thus,
Width of the patio = [(x+3)(x+11)] / (x+11)
∴ Width of the patio = (x+3) feet
Hence, the expression that represents the width of the patio is (x+3) feet
Learn more on Calculating area here: https://brainly.com/question/1729755
#SPJ1
chandra is constructing a weighted bookend for her shelf. it is a hollow rectangular prism, as shown, and she will fill it with sand to weigh it down
Since it is said to be a hollow rectangular prism, she will fill it with sand to weigh it about (573 + 9/2) cubic inches.
What is the prism about?
Note that the volume is said to be:
V = L x B x H
316 in = 6 √2 x 2 √3
The answer is 573 while the other part of the prison is 9√2 cubic inches.
Therefore, option A is correct.
See full question below
Chandra is constructing a weighted bookend for her shelf. It is a hollow rectangular prism, as shown, and she will fill it with sand to weigh it
down
6 √(2 in
316 in
2 √3 in
What is the volume of the bookend?
(Hint: The volume of a rectangular prism is the product of its length width and height.)
OA (573 + 9/2) cubic inches
B. 36/12 cubic inches
C 108 cubic inches
D. 216 cubic inches
Learn more about prism from
https://brainly.com/question/23963432
#SPJ1
Suppose that y varies directly with x and inversely with z, and y = 4 when x = 8 and z = 14. find z when x = 36 and y = 6. first, what is the equation of variation? y =
The value of z if x = 36 and y = 6 is 42
Direct and inverse variationSuppose that y varies directly with x and inversely with z, hence the required expression will be:
y = kx/z
If y = 4 when x = 8 and z = 14 then;
4 = k(8)/14
8k = 56
k = 7
To find z when x = 36 and y = 6, we will have:
6 = 7(36)/z
1 = 7(6)/z
z = 42
Hence the value of z if x = 36 and y = 6 is 42
Learn more on variation here: https://brainly.com/question/6499629
#SPJ1
Answer:
Keep it simple. Answer:
y=kx/z
k=7
z=42
Step-by-step explanation:
find the length and width of a rectangle whose
Length is 5cm longer than it’s width
Whose area is 50cm
Step-by-step explanation:
width= x (let)
length= x+5
Area=50 cm
Now ,
area = l ×b
50 = (X×X+5)
50 = (2X + 5)
50÷ 2= X+5
25 -5 = X
X=20
LENGTH = X+5
20+5
=25
Sun cover manufactures umbrellas for a monthly fixed cost of $675,921.00 and a
variable cost per umbrella of $42.15. determine the break-even sales price per umbrella if sun cover manufactures 8,573 umbrellas per month
$109.95
$114.50
$120.99
$131.25
The break-even sales price per umbrella if sun cover manufactures the units is $120.99.
How to calculate the sales price?This can be done by using the formula:
Break even units = Total fixed cost / (Price - Variable cost)
8573 = 675921/(Price - 42.15)
8573(P - 42.15) = 675921
8573P - 361351.95 = 675921
8573P = 675921 + 361351.95
8573P = 1037273.4
P = 1037273.4/8574
P = $120.99
Therefore, the price is $120.99.
Learn more about price on:
brainly.com/question/1153322
#SPJ1
Is 0.2775 a rational number
Answer:
yes it is
Step-by-step explanation:
It is a rational number, as it can be written as a fraction.
Help me pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.
Answer:
it's 8
Step-by-step explanation:
the lil hand is on the 8 and the big hand is on the 12
Answer:
The time is 8:00 but with out a question im not sure what your asking
Step-by-step explanation:
For the function f(x) = 3x + 7, find the following:
a) f(2)=
c) f(x) = 8
b) f(-3) =
d) f(x) = 10
Answer:
a) 13
b) 1/3
c) -2
d) 1
Step-by-step explanation:
This is quite simple if you look at it from a different perspective. Imagine that when it says "f(2)" That you are plugging the number 2 in for every x on the right side of the equation:
For example:
f(x) = 3x + 7
f(2) = 3(2) + 7
f(2) = 6 + 7
f(2) = 13
________
f(-3) = 3x + 7
f(-3) = 3(-3) + 7
f(-3) = -9 + 7
f(-3) = 7 - 9 (This is just for those that hate negative values. You can rearrange the values as long as their sign is the same when you do move them. Ex: -14 + 6 - 4 + 9 == 9 + 6 - 14 - 4. I hope that makes sense.
f(-3) = -2
The other way is quite simple as well, if you look at it from a different perspective. Imagine that when it says "f(x) = 8" that you are changing the f(x) to the number 8:
For example:
f(x) = 8
f(x) = 3x + 7
8 = 3x + 7
8 - 7 = 3x
1 = 3x
x = 1/3
f(x)= 10
f(x) = 3x + 7
10 = 3x + 7
10 - 7 = 3x
3 = 3x
3/3 = x
1 = x
I hope this helps!
Imagine that you are given two linear equations in slope-intercept form. You
notice that the slopes are the same, but the y-intercepts are different. How
many solutions would you expect for this system of equations?
O A. 1
OB. cannot be determined
OC. infinitely many
O D.O
Answer:
No solution.
Step-by-step explanation:
When two lines have the same slope but different y-intercepts, they are parallel. Parallel lines never intersect, and therefore there is no solution.
The weight, w, that a horizontal beam can support varies inversely as the
length, l, of the beam. a beam measuring 5 meters in length can support
430 kilograms. how much weight can a beam measuring 2 meters
support?
A beam measuring 2 meters can support 172 kilograms
How to determine the weight?The variation is a direct variation.
So, we have:
w = kl
Where k is the constant of variation.
When l = 5, w = 430.
This means that:
430 = 5k
Divide both sides by 5
k = 86
So, we have:
w = 86l
When l = 2, we have:
w = 86 * 2
Evaluate
w = 172
Hence, a beam measuring 2 meters can support 172 kilograms
Read more about variation at:
https://brainly.com/question/6499629
#SPJ1
Identify the expressions for which limits exist.
Answer:
Step-by-step explanation:
Limits exist for:
[tex]\lim_{x \to4 \4} \frac{x^2 -x-12}{4-x}[/tex] = [tex]\frac{(x-4)(x+3)}{4-x}[/tex] = ( - 1 )( x + 3 ) = - 7
[tex]\lim_{x \to \ 2} \frac{x^2 +2x-8}{2-x}[/tex] = [tex]\frac{(x+4)(x-2)}{2-x}[/tex] = ( - 1 )( x + 4 ) = - 6
[tex]\lim_{x \to2 } \frac{x^2 +3x - 10}{x^2 -4}[/tex] = [tex]\frac{(x+5)(x-2)}{(x+2)(x-2)}[/tex] = [tex]\frac{x+5}{x+2}[/tex] = [tex]\frac{7}{4}[/tex]