Answer:
1. 2507.034 g
2. 1243mg
0.001243kg
1,243,000 mcg
3. 162.5g
Step-by-step explanation:
1. First of all we need to convert 30mg and 2.5kg to gram.
⇒ 1 gram = 1000 milligrams
x = 35mg
⇒ 1000mg(x) = 35mg
⇒ x = 35mg = 35 = 0.035g
1000mg 1000
Next we convert 2.5kg to gm.
⇒ 1 kilogram = 1000g
2.5kg = x
(We then criss cross)
⇒ x = 2.5kg × 1000g = 2500g = 2500g
1kg 1
Now that we converted them all to gram, we will add them.
⇒ 30mg + 2.5kg + 7g = 0.035g + 2500g + 7g = 2507.035 ≈ 2507g
2. We convert 1.234g into
a. mg
⇒ 1 gram = 1000 milligram
1.243g = x
⇒ x = 1.243g × 1000mg = 1243mg = 1243mg
1g 1
b. kg
⇒ 1 kilogram = 1000gram
x = 1.243 gram
⇒ x = 1.243g × 1kg = 1.243kg = 0.001243kg = 1.243 × 10⁻³ kg
1000g 1000
c. mcg
⇒ 1 gram = 1000000mcg
1.243g = x
⇒ x = 1.243g × 1,000,000mcg = 1,243,000mcg = 1,243,000mcg
1 g 1
3. We need 500 aspirin, the amount of grams needed and we know that one tablet contains 325mg.
So now we can derive the formula such that:
⇒ 1 tablet = 325mg
500 tablet = x
But first we need to convert 325mg to grams.
⇒ 1 gram = 1000mg
x = 325mg
⇒ x = 325mg × 1 g = 325g = 0.325g
1000mg 1000
So now instead of using 325mg we can use 0.325g.
⇒ 1 tablet = 0.325g
500 tablets = x
⇒ x = 500 tablets × 0.325g = 162.5g = 162.5g
1 tablet 1
X =
(19) Find the values for X and Y, and then solve for the side lengths.
When shopping for a baby doll for her daughter, Ms. Martin found that the price of four baby dolls was less than $102. Which
of the following inequalities represents this information?
OA. 4+ b≤ $102
OB. 4x b< $102
OC. 4x b≤ $102
OD. 4+ b< $102
If you help me I will give 100 points
Answer:
b
Step-by-step explanation:
because it is 4 dolls and x is the amount of dollars 1 doll is and 4x dolls are less then 102, the only answer that makes sense is b
The answer is B. I will choose to explain by process of elimination. It is not A because it is not less than or equal to, it is just less than. Therefore, we can also eliminate C. It is not D because it is four dolls that cost the same so it is 4x instead of 4+x. I hope I helped!
This means that 0.3 is a (n)
number. Rational or irrational
0.3 is a Rational Number written in Decimal Form
0.3 is neither an Integer nor a Whole number.
I NEED HELP ASAP!!!
Amalia and Alec are studying the growth of a plant over time. They measure the height of the plant at the end of each week for several weeks and display the data in a scatter plot. They then find the equation for the best-fit line to be y=2.5 + 1.25rMULTIPLE CHOICE Question 7 Amalia and Alec are studying the growth of a plant over time. They measure the height of the plant at the end of each week for several weeks and display the data in a scatter plot. They then find the equation for the best-fit line to be y= 2.5 + 1.25x
X = the number of weeks that have passed
= the height of the plant
They want to use the equation to estimate when the height of the plant will be 10
Amalia's estimate is after 6 weeks.
Alec's estimate is after Week 15.
Is either student correct?
Amalia would be correct. They are guessing when the height would be 10, and you are given an equation that will 'predict' that. Height is y, so substitute 10 in the equation and solve for x. You will get x=6
Which shows one way to determine the factors of Which shows one way to determine the factors of x3 + 4x2 + 5x + 20 by grouping? by grouping?
The factored expression of the expression x^3 + 4x^2 +5x + 20 is (x^2 + 5)(x + 4)
How to determine the factors?The expression is given as:
x^3 + 4x^2 +5x + 20
Group the expression into two
(x^3 + 4x^2) + (5x + 20)
Factorize each group
x^2(x + 4) + 5(x + 4)
Factor out x + 4
(x^2 + 5)(x + 4)
Hence, the factored expression of the expression x^3 + 4x^2 +5x + 20 is (x^2 + 5)(x + 4)
Read more about expressions at:
https://brainly.com/question/723406
#SPJ1
I need help please asap?!!!
Answer:
3660
Explain
3660ml×1L/100ml
= 3.66L
Homework Due Tomorrow please help me it would be great
Answer:
c
Step-by-step explanation:
work out the average for the data below
Which of the following is the solution to | x1-5 ≤ -13?
OA. All values are solutions
OB. x≤-8.and x 28
OC. x≤ -8
OD. No solution
Answer:
C
Step-by-step explanation:
[tex]\textsf {Given :}[/tex]
[tex]\mathsf {x - 5 \leq -13}[/tex]
[tex]\textsf {Add 5 to each side of the inequality : }[/tex]
[tex]\mathsf {x - 5 + 5 \leq -13 + 5}[/tex]
[tex]\mathsf {x \leq -8}[/tex]
Find the number of students that play
A basketball and football but not volleyball
B basketball only
C none
#15 play
basketball and volleybal
Answer:
#16 play basketball and football
A class of 30 students plans to collect at least $500 in donations for a rehabilitation camp. They have collected $270. How much more should each student collect?
Today only a table is being sold for $364.89. This is 38% of its regular price. What was the price yesterday
Answer:
$960.24
Step-by-step explanation:
Hello!
Let the regular price be x.
38% of x = 0.38x
0.38x = 364.89
Solve for x0.38x = 364.89x = 364.89/0.38x = 960.2368421053 ≈ 960.24The price of the table yesterday was around $960.24.
I will give you brainlest if you are the first one to answer(and the best)
Answer:
4 kg
Step-by-step explanation:
Answer:
4
Step-by-step explanation:
Add to find total mass:
2.5 + 3.5 + 3.5 + 5 + 5.5 = 20
Since there is a total of 5 bags and want to evenly distribute divided by 5,
20 / 5 = 4
Use the formula Area = (side)2 to find the area of the square.
3.
2.
1.
7m
5 yd
8 cm
Answer:
1. 5² is 25 yards
2. 7² is 49m
3. 8² is 64cm
4.draw a square, make one side 6 feet then do 6² which is 36feet
5. do the same thing then write 10 inches on one side and 10² is 100 inches.
6. 7x3= 21 ft
7. 5x4= 20 in.
8. 2x8= 16 yd
Step-by-step explanation:
common sense
Which of the following is equal to this expression?
(256·64)^1/4
A) 4·[tex]\sqrt[4]{4}[/tex]
B) 8·[tex]\sqrt[4]{4}[/tex]
C) 8·[tex]\sqrt[4]{2}[/tex]
D) 2·[tex]\sqrt[4]{2}[/tex]
Answer:
B) [tex]8\sqrt[4]{4}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex](2^{8} *2^{6} )^\frac{1}{4} = (2^{8+6} )^\frac{1}{4} =(2^{14} )^\frac{1}{4} =2^{\frac{7}{2} }=\sqrt{2^{7} } =2^{3} \sqrt{2} =8\sqrt{2} = 8\sqrt[4]{2^{2} } = 8\sqrt[4]{4}[/tex]
can you help me with this question
Help, and if you can give me a step by step explanation
Answer:
the first option
Step-by-step explanation:
variability !
what does that word tell us ?
it means that there are more individuals differences.
you could also use "accuracy" as the opposite - we are aiming for the mean value ...
imagine some bow and arrow tournament.
who wins ?
the person with the highest accuracy across all the attempts (and that means the lowest variability in the results across all attempts relatively to the target center representing the predefined mean value).
now look at the graphic for neighborhood A.
and then for neighborhood B.
which one has the data points more clustered around the center (where the mean value is going to be) ? this one has lower variability than the one where the data points are having more than one cluster or are even all over the place.
remember, for the variability you have to add all the differences to the mean value. the smaller the differences to the mean value, the smaller the variability.
in neighborhood B almost all data points have a larger difference to the mean value.
so, the variability will be higher here.
What type of quadrilateral is shown below? What do the symbols on the sides of this quadrilateral tell you? A quadrilateral with one pair of congruent sides.
The type of quadrilateral shown is called A kite. The symbols on the sides tell us that two pairs of adjacent sides are equal.
How to Identify a Quadrilateral?A quadrilateral is defined as a closed shape and a type of polygon that has four sides, four vertices and four angles.
Now, from the attached quadrilateral shown, we can say that it is called a Kite. This is because a kite is a quadrilateral that has 2 pairs of equal-length sides and these sides are adjacent to each other.
Read more about Quadrilaterals at; https://brainly.com/question/16941531
#SPJ1
Which of the following phrases are inequalities?Choose 2 answers: A. (8 + f)(8 - f) > 36
B.
C.
D.
E.
Please help!!! Whats 7/9 x 5 2/5
Answer:
[tex] \frac{7}{9} \times 5 \frac{2}{5} = \frac{21}{5} \\ [/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]5 \frac{2}{5} = \frac{5 \times 5 + 2}{5} = \frac{27}{5} \\ [/tex]
[tex] \frac{7}{9} \times \frac{27}{5} \\ [/tex]
[tex] \frac{7 \times 27}{9 \times 5} \\ [/tex]
[tex] \frac{7 \times 3}{5} = \frac{21}{5} \\ [/tex]
Jessica works at a restaurant. She earns $5 an hour and received $100 in tips on Saturday night. If she earned $140 total, how many hours did she work?
$140 total - $100 tips = $40
$40 / $5 per hour = 8 hours
She worked 8 hours
Choose the words to finish the sentence. Euler’s Formula states that the of the number of faces and the number of in a polyhedron is equivalent to two more than the number of its .
Answer:
see explanation
Step-by-step explanation:
Euler's formula states that the sum of the number of faces (F) and the number of vertices (V) of a polyhedra is equivalent to two more than the number of its edges (E) , that is
F + V = E + 2
Find the value of n in the following
equation. Give your answer as a
decimal.
n+3.1:6.4= 96
Two balls are drawn without replacement from a box containing 2black and 3 red balls. What is the probability of drawing a black ball on the second draw? Draw a tree diagram
The probability that the second ball drawn is black is 4/10 = 2/5
How to find the probability?
There are two cases. The case where the first ball is red is the first one.
The probability of drawing a red ball is equal to the quotient between the number of red balls and the total number of balls.
p = 3/5
Then, the probability of drawing a black ball in the second attempt is computed in the same way, but because we already drew a ball, now the total number of balls is 4, so we have:
q = 2/4 = 1/2.
So the joint probability is:
P = (3/5)*(1/2) = 3/10.
Then we have the case where both balls are black, the probabilities now are:
p = 2/5
q = 1/4
So the joint probability is:
P = (2/5)*(1/4) = 1/10
The total probability is the sum of the two above:
probability = 3/10 + 1/10 = 4/10.
The probability that the second ball drawn is black is 4/10 = 2/5
If you want to learn more about probability:
https://brainly.com/question/251701
#SPJ1
The part of the circle from point A to point B in the diagram represents 1/4 of the way around the circle.
What is the measure of the angle formed by line segment OA and line segment OB?
Answer:
90
Step-by-step explanation:
Since the sum of a circle is 360, just divide 360 and 1/4.
Halp me
Me too dum to know pls halp
Answer:
Coordinate pair for Friday (3, 55). This means the length of the eruption was 3 minutes, and the wait time between the eruptions was 55 minutes.
Paulo and Jason wear smaller shoe sizes than Carmen.
Jason and Carmen scored more runs than Paulo.
Step-by-step explanation:
Paulo wears size 5 and Jason wears size 4. Carmen wears size 10, therefore the players wear smaller shoe sizes than he does
Jason scored 10 runs, and Carmen scored 11. Since Paulo only scored 5 runs, the other players scored more than him
A jet travels 590 miles in 5 hours; how far can it travel in 11 hours. With an explanation.
Answer:
1298 mi
Step-by-step explanation:
In 5 hours, a jet would travel 5 times the distance that it would if it were to travel for one hour. This means that 590 is five times the distance of one hour. So, 590 divided by 5 is 118, so the jet travels 118 miles in one hour(this is basically the speed).
We can do the reverse to find how far it can travel in 11 hours given the jet travels 118 miles an hour. Using the same logic, the jet would travel 118 in each of the 11 hours, which is 118 x 11: 1298 mi.
HELPPP PLEASEEE i don’t know how to do this and i’m just trying to pass the test
name the marked angle two different ways
tbh I have no Idea ask your mother
Help please I’ll make it brainliest!!!!!
Step-by-step explanation:
it is very simple, once you remember that "kilo" means 1000, "mili" means 1/1000, and "centi" means 1/100.
and therefore 1 cg = 10 mg, or 1 cm = 10 mm.
"deci" means 1/10.
and therefore 1 dm = 100 mm, 1dg = 100 mg.
1.
9.32 kg = 9.32×1000 = 9320 g
2.
1.429 g = 1.429/1000 = 0.001429 kg
3.
287 g = 287/1000 = 0.287 kg
4.
4.6 L = 4.6×1000 = 4600 mL
5.
0.119 L = 0.119×1000 = 119 mL
6.
9936 mL = 9936/1000 = 9.936 L
7.
26793 mL = 26793/1000 = 26.793 L
8.
0.06 L = 0.06×1000 = 60 mL
9.
170 cg = 170×10 = 1700 mg
10.
2674 cm = 2674/100 = 26.74 m
11.
9.05 mm = 9.05/100 = 0.0905 dm
12.
2 L = 2×1000 = 2000 mL
13.
62.4 L = 62.4×1000 = 62400 mL
14.
99.9 mm = 99.9/1000 = 0.0999 m
15.
4.34 g = 4.34×100 = 434 cg
16.
10 km = 10×1000 m = 10×1000×1000 = 10000000 mm
17.
65 cL = 65/100 = 0.65 L
18.
105 mL = 105/1000 = 0.105 L
19.
0.27 g = 0.27×100 = 27 cg
20.
7777 m = 7777/1000 = 7.777 km
Please solve with explanation (high points)
Real life scenarios of acute angles are:
Sighting a bird on a tree at an angle of 55 degrees.The angle between a ladder and the horizontal groundWhat are acute angles?Acute angles are angles that have a measure less than 90 degrees.
How to create the real life scenario?To create a real life scenario to illustrate acute angles, the following must be put in place:
The scenario must involve an angleThe angle must be less than 90 degrees.Real life scenarios that satisfy the above highlights are:
Sighting a bird on a tree at an angle of 55 degrees.The angle between a ladder and the horizontal groundRead more about acute angles at:
https://brainly.com/question/3217512
#SPJ1