Answer:
y=2x-5
explanation
m is gradient so rise over run and b is the y intercept which is -5
Answer: y = 2x - 5
Step-by-step explanation:
Method I:
▪︎ Slope: m = (y2 - y1) / (x2 - x1)
▪︎ b is where the graph crosses the y-axis
▪︎ Points: (1, -3), (2, -1)
▪︎ m = (-1 - (-3)) / (2 - 1) = (3 - 1) / (1) = 2
▪︎ b = -5
▪︎ => y = 2x - 5
Method II:
▪︎ y = mx + b
▪︎ Points: (1, -3), (2, -1)
▪︎ System of equations:
-3 = m*1 + b,
-1 = m*2 + b
-3 = m + b,
-1 = 2m + b
m = -b - 3,
-1 = 2(-b - 3) + b
m = -b - 3,
-1 = -2b - 6 + b
m = -b - 3,
-1 + 6 = -2b + b
m = -b - 3,
5 = -b
m = -(-5) - 3,
b = -5
m = 2,
b = -5
▪︎ => y = 2x - 5
Пожалуйста помогите с решением
Answer:
( x, y) =
[tex]65 \ \frac{15}{11} [/tex]
this is your answer
write the first six terms of the sequence f(n)=n^3+2
Answer:
[tex]3,10,29,66,127,218[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]f(n) = n^3 +2\\\\f(1) = 1^3 +2 = 1+2=3\\\\f(2) =2^3 +2 = 8+2=10\\\\f(3)=3^3 +2 = 27+2 = 29\\\\f(4) = 4^3 +2 = 64 +2 = 66\\\\f(5) = 5^3 +2 = 125+2 = 127\\\\f(6) = 6^3 +2 = 216+2 = 218[/tex]
what is the area of the base?
3. There are 1800 students in a school, out of which 950 are girls and the rest are
boys. If 40% of the girls and 30% of the boys come to school by public transport,
find the number of students who come to school through other modes of
transportation?
The number of students who come to school through other modes o transportation is 1,165.
How do we solve a percentage problem?The number of students who come to school through other modes o transportation can be calculated as follows:
A = Number of girls that uses other modes o transportation = (100% - 40%) * 950 = 570
B = Number of boys that uses other modes o transportation = (100% - 30%) * (1800 - 950) = 595
C = Total number of studens that uses other modes o transportation = A + B = 570 + 595 = 1,165
Learn more about percentages here: https://brainly.com/question/14801224.
#SPJ1
I need help on this please
Answer:
-22
Step-by-step explanation:
each mark decreases by three, two marks down from 16 would be 16+3+3; which equals 22, and it has to be negative
hope this helped!
A line has a slope of -3 and passes through the point
passes through the point (-2, -3/2)
By substituting into the equation y = mx + b, find the value of b for this line
Answer:
If I am not mistaking it should be -7.5
Step-by-step explanation:
Answer:
b = -15/2
y = -3x -15/2
Step-by-step explanation:
The value of the y-intercept can be found from a point and the slope of the line by solving the slope-intercept equation for the intercept.
__
intercepty = mx + b . . . . . . . equation of a line with slope m and y-intercept b
y -mx = b . . . . . . . . subtract mx from both sides
For the point (x, y) = (-2, -3/2) and slope m = -3, the value of b is ...
b = -3/2 -(-3)(-2) = -3/2 -6
b = -15/2 . . . . . the value of b for this line
__
equation of the lineThen the equation for the line is ...
y = mx +b
y = -3x -15/2
What is the center of the circle described by the equation (x-6)² + (y + 5)² = 25?
Reason:
Rewrite the given equation into [tex](x-6)^2 + (y-(-5))^2 = 5^2[/tex]
I changed the y+5 into y-(-5), and also replaced 25 with [tex]5^2[/tex]
Then compare that to the circle template of [tex](x-h)^2 + (y-k)^2 = r^2[/tex]
We see that h = 6 and k = -5 to give a center of (h,k) = (6, -5)
Side note: the radius is r = 5 units
Graph y = |x| + 2
Please help
For the function y = |x| + 2, it shows a vertical translation of the parent function up by 2 units.
Graph of modulus of functionsThe parent function for the graph of the modulus is given as g(x) = |x|
For the function y = |x| + 2, it shows a vertical translation of the parent function up by 2 units.
For the graph, there will be s shift down the graph by 2 units from the graph of the parent function as shown;
Learn more on translation here: https://brainly.com/question/12861087
#SPJ1
Consider the original triangle and the scale drawing enlargement.
A triangle with a side measurement of 2 centimeters. 2 triangles have corresponding side lengths of 2 centimeters and 8 centimeters.
Figures not drawn to scale.
What is the scale factor?
Answer:
scale factor = 4
Step-by-step explanation:
the scale factor is the ratio of corresponding sides, image to original
scale factor = [tex]\frac{8}{2}[/tex] = 4
After 5 years, how much will marcia have saved in interest by consolidating the two balances? a. $1,526.40 b. $2,422.80 c. $105.00 d. $227.40
The closest among the choices is Choice C. $105. Differences in amount may vary in the rounding off of the decimal numbers.
The complete question is given below as:-
Marcia has two credit cards and would like to consolidate the two balances into one balance on the card with the lower interest rate. The table below shows the information about the two credit cards Marcia currently uses.
Card A
Card B
Amount
$1,879.58
$861.00
APR
14%
10%
Monthly Payment
$43.73
$18.29
After 5 years, how much will Marcia have saved in interest by consolidating the two balances?
a.
$1,526.40
b.
$2,422.80
c.
$105.00
d.
$227.40
What is income?The amount received by an employee by giving the service or work to any frim will be termed as the income.
Given:
Card A - 1,879.58 ; APR 14%; monthly -43.73
Card B - 861.00 ; APR 10% ; monthly -18.29
5 years x 12 months/yr = 60 months.
Card A = 43.73 x 60 = 2,623.80
Card B = 18.29 x 60 = 1,097.40
Total : 2,623.80 + 1,097.40 = 3,721.20
Lowest APR is 10%. monthly rate: 0.83%
Total Card balance: 1,879.58 + 861 = 2,740.58
A = P * (r(1+r)^n) / [(1+r)^n -1]
A = 2,740.58 * [0.0083 (1.0083)^60] / [(1.0083)^60 - 1]
A = 2,740.58 * 0.014/0.64
A = 2,740.58 * 0.022
A = 60.29 monthly payment.
60.29 x 60 = 3,617.40
Separate cards: 3,721.20
Consolidated: 3,617.40
Difference: 103.80
Therefore closest among the choices is Choice C. $105. Differences in amount may vary in the rounding off of the decimal numbers.
To know more about income follow
https://brainly.com/question/25895372
#SPJ1
geometry please help!
Answer:
x = 3
Step-by-step explanation:
Angle S and Angle T are consecutive interior angles. Therefore, we know that T + S = 180°.
First, we need to solve for T, and since angles S and T are consecutive interior angles, we know that T + S = 180°. If we reorganize the equation to include the things we know (S = 105°), then we get 180° - 105° = 75°. So T is 75°.
Now, we use T = 75° and the information given to us in the picture to set up an equation. 75 = 24x + 3. Now, we can find x by isolating it. Do this by:
1) Subtracting 3 from both sides to give you 72 = 24x. We do this to get rid of the 3 from the "x side", but we must also do it to the other to keep the equation true. This moves the 3 from the "x side" to the other since we're trying to isolate x.
2) Divide 24 by both sides to get 3 = x. We use the same logic as we did for 3, except this time we divide since that's the opposite of multiplying.
In conclusion, x = 3.
could someone please answer this will give brainliest
In each problem below, find the total area of the shaded regions.
Thanks!
The area of the shaded region = area of semicircle - area of triangle ACB = 11.32 cm².
What is the Area of a Semi-circle and Triangle?Area of a triangle = 1/2(base)(height).
Area of a semi-circle = 1/2(πr²).
m∠ACB is a right triangle based on the central angle theorem. Therefore, ΔACB is a right triangle.
Radius of circle = OC = 4 cm
CB = 4 cm
Diameter AB = 2(4) = 8 cm
Using the Pythagorean theorem, find AC in ΔACB:
AC = √(AB² - CB²)
AC = √(8² - 4²)
AC ≈ 6.9 cm
Area of ΔACB = 1/2(CB)(AC)
Area of ΔACB = 1/2(4)(6.9)
Area of ΔACB ≈ 13.8 cm²
Area of semicircle = 1/2(πr²) = 1/2(π)(4²)
Area of semicircle ≈ 25.12 cm²
Area of the shaded region = area of semicircle - area of triangle ACB = 25.12 - 13.8
Area of the shaded region = 11.32 cm²
Learn more about the area of semicircle and triangle on:
https://brainly.com/question/14711792
#SPJ1
In scientific notation, 8,700 is written:
8.7 x (10 1)
8.7 x (10 2)
8.7 x (10 3)
8.7 x (10 4)
The number 8700 written in scientific notation is 8.7 * 10^3
How to express the number in scientific notation?The number is given as:
Number = 8700
The scientific notation is represented as:
a * 10^b
Where a is between 1 and 10 and b is an integer representing the number of zeros
So, we have:
8700 = 87 * 10^2
Express 87 as 8.7 * 10
8700 = 8.7 * 10* 10^2
Evaluate
8700 = 8.7 * 10^3
Hence, the number 8700 written in scientific notation is 8.7 * 10^3
Read more about scientific notation at
https://brainly.com/question/3112062
#SPJ1
Please help!! Will give brainliest
Answer:
The first choice
Step-by-step explanation:
7/8 x + 3/4 = -6
6 (x/8) + 3/4 = -6
A, B & C lie on a straight line.
D, C & E lie on a different straight line.
Angle y= 107° and angle z = 56°.
Work out x
Answer:
x = 129°
Step-by-step explanation:
∠ ABD and ∠ DBC are a linear pair and sum to 180° , then
y + ∠ DBC = 180°
107° + ∠ DBC = 180° ( subtract 107° from both sides )
∠ DBC = 73°
the exterior angle of a triangle is equal to the sum of the 2 opposite interior angles , then
x = ∠ DBC + z = 73° + 56° = 129°
Is 0.2775 a rational number
Answer:
yes it is
Step-by-step explanation:
It is a rational number, as it can be written as a fraction.
What is the probability that you would land on a R and then a P?
Answer:
multiply the probability of the first event by the second.
Step-by-step explanation:
Use the specific multiplication rule formula. Just multiply the probability of the first event by the second. For example, if the probability of event A is 2/9 and the probability of event B is 3/9 then the probability of both events happening at the same time is (2/9)*(3/9) = 6/81 = 2/27.
Answer:
[tex]\frac{1}{26} * \frac{1}{26} = \frac{1}{676} = .00148.[/tex]
Step-by-step explanation:
Multiply the probability of P by the probability of Q.
In which the probability of P is equal to [tex]\frac{R}{Total NumberOf LettersInAlphabet} = \frac{1}{26}[/tex]
In which the probability of Q is equal to [tex]\frac{P}{Total NumberOf LettersInAlphabet} = \frac{1}{26}[/tex]
There's a 1 in 676 chance that you'd randomly pick R, put the tile back in, and then pick P in a sack of 26 letters of the latin alphabet.
Point A in this figure is to be rotated 90° in a clockwise direction. The center of the rotation is the origin. A (0,5) C (6,3) B (2,-2) Where does point A end up?
Answer:
B
Step-by-step explanation:
To rotate triangle ABC about the origin 90° clockwise we would follow the rule (x,y) → (y,-x), where the y-value of the original point becomes the new x-value and the x-value of the original point becomes the new y-value with the opposite sign.
i dont now this question
Answer:
y = 108
Step-by-step explanation:
2x + 16 = 3x -12 (as you can see the F shape and are on straight lines and AB is parallel to CD) .
Now we solve for x :
Subtract 2x from both sides :
16 = x - 12
Now we add 12 to both sides :
28 = x
Angle 3x-12 and y add up to 180 as they are on a straight line :
3x-12 + y = 180
Substitute x and solve for y :
3(28) - 12 + y = 180
84 - 12 + y = 180
72 + y = 180
y = 108
Hope this helped and have a good day
Slope of (1,-4) and (0,-5)
Answer:
Slope is 1
Step-by-step explanation:
use slope formula: m= [tex]\frac{y2-y1}{x2-x1}[/tex]
m= [tex]\frac{-5+4}{0-1}[/tex]
[tex]\frac{-1}{-1}=1[/tex]
m=1
Hope this helps!
If not, I am sorry.
Hi student, let me help you out! :)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
We are asked to find the slope of
[tex]\star\mathrm{(1,-4)}[/tex]
[tex]\star\mathrm{(0,-5)}[/tex].
[tex]\triangle~\fbox{\bf{KEY:}}[/tex]
Use the slope formula.Here's the slope formula:
[tex]\star\boxed{\mathrm{\cfrac{y2-y1}{x2-x1}}}[/tex]
Input the values, which are:
y2=-5
y1=-4
x2=0
x1=1
[tex]\star\mathrm{\cfrac{-5-(-4)}{0-1}}[/tex]
Simplify!
[tex]\star\mathrm{\cfrac{-5+4}{-1}}[/tex]
[tex]\star\mathrm{\cfrac{-1}{-1}}[/tex]
[tex]\star\boxed{\mathrm{1}}[/tex]
Hope it helps you out! :D
Ask in comments if any queries arise.
#StudyWithBrainly
~Just a smiley person helping fellow students :)
[tex]\bf{\overline{\underline{\overline{\underline{Maribel\:Peri}}}}[/tex]
The diagram shows line MN graphed on a coordinate plane.
Determine the slope of line MN.
Determine the length of line MN.
Answer:
slope has a gradient of -3/5
Step-by-step explanation:
change in y / change in X
-6 / 10
for the length use Pythagoras
Expand the expression to yield a trinomial of the form
ax² + bx + c.
(2x + 3)²
Step-by-step explanation:
(2x + 3)(2x + 3)
4x² + 6x + 6x + 9
4x² + 12x + 9
Sun cover manufactures umbrellas for a monthly fixed cost of $675,921.00 and a
variable cost per umbrella of $42.15. determine the break-even sales price per umbrella if sun cover manufactures 8,573 umbrellas per month
$109.95
$114.50
$120.99
$131.25
The break-even sales price per umbrella if sun cover manufactures the units is $120.99.
How to calculate the sales price?This can be done by using the formula:
Break even units = Total fixed cost / (Price - Variable cost)
8573 = 675921/(Price - 42.15)
8573(P - 42.15) = 675921
8573P - 361351.95 = 675921
8573P = 675921 + 361351.95
8573P = 1037273.4
P = 1037273.4/8574
P = $120.99
Therefore, the price is $120.99.
Learn more about price on:
brainly.com/question/1153322
#SPJ1
Jill jogs 3/4 of a mile in 1/10 of an hour at this rate how fast does she run one mile.
10 minutes
6 minutes
8 minutes
Answer:
8 minutes
Step-by-step explanation:
Jill jogs 3/4 of a mile in 1/10 hour.
⇒ 3/4 of a mile takes 6 minutes
For one mile :
3/4 mile x 4/3 : 6 x 4/3 minutes1 mile : 2 x 4 minutes1 mile takes 8 minutes1 mile she can run
1/10÷3/44/3(1/10)4/302/15hour8/60hour8 mins
Find the cube root of 4 - 4√3i
that graphs in the second
quadrant.
[?] (cos[]° + i sin[__ _]°)
Use degree measure.
Enter
Answer:
The answer is
[tex]2 \cos(100) + i \sin(100) [/tex]
Step-by-step explanation:
This is a complex number,
[tex]a + bi[/tex]
First, convert this to de movire form.
[tex]r( \cos( \alpha ) + i \sin( \alpha ) [/tex]
where
[tex]r = \sqrt{ {a}^{2} + {b}^{2} } [/tex]
and
[tex] \alpha = \tan {}^{ - 1} ( \frac{b}{a} ) [/tex]
[tex]a = 4[/tex]
[tex]b = - 4 \sqrt{ 3} i[/tex]
[tex]r = \sqrt{ {4}^{2} + ( - 4 \sqrt{3}) {}^{2} } [/tex]
[tex]r = \sqrt{16 + 48} [/tex]
[tex]r = \sqrt{64} = 8[/tex]
and
[tex] \alpha = \tan {}^{ - 1} ( \frac{ - 4 \sqrt{3} }{4} ) [/tex]
[tex] \alpha = \tan {}^{ - 1} ( - \sqrt{3} ) [/tex]
Here, our a is positive and b is negative so our angle in degrees must lie in the fourth quadrant, that angle is 300 degrees.
So
[tex] \alpha = 300[/tex]
So our initially form is
[tex]8( \cos(300) + i \sin(300) )[/tex]
Now, we use the roots of unity formula. To do this, we first take the cube root of the modulus, 8,
[tex] \sqrt[3]{8} = 2[/tex]
Next, since cos and sin have a period of 360 we add 360 to each degree then we divide it by 3.
[tex] \sqrt[3]{8} ( \cos( \frac{300 + 360n}{3} ) + \sin( \frac{300 + 360n}{3} ) [/tex]
[tex]2 \cos(100 + 120n) + i \sin(100 + 120n) [/tex]
Since 100 is in the second quadrant, we let n=0,
[tex]2 \cos(100) + i \sin(100) [/tex]
Donna is making a cookie recipe that calls for 1 ¾ cups of sugar. However, when she
goes to take out the measuring cups she can only find the one-half cup measuring cup. How many one-half cups will she need to fill to get the correct amount of sugar for her cookie recipe?
Answer:
3 and 1/2 half-cups
Step-by-step explanation:
We are asked to find the number of half-cups that will equal 1 3/4 cups.
__
Let the desired number be represented by n. Then we require ...
n × 1/2 = 1 3/4 . . . . some number of 1/2-cups will give 1 3/4 cups
Using a common denominator, we have ...
n × 2/4 = 7/4
Multiplying by the inverse of the coefficient of n gives ...
n × 2/4 × 4/2 = 7/4 × 4/2
n = 7/2 = 3 1/2 . . . . . simplify
That is, Donna can measure 1 3/4 cups of sugar by using her 1/2-cup measure 3 times, and filling it half-full for the final 1/4 cup she needs.
She needs 3 1/2 half-cups to get the correct amount.
A philanthropist pledges to donate 10% of a fund each year. If the fund initially has $450,000 how much will
the fund have after 7 years?
Fund Balance = $
After 7 years fund balance will be $2152336.05 if the philanthropist pledges to donate 10% of a fund each year.
What is an exponential function?It is defined as the function that rapidly increases and the value of the exponential function is always a positive. It denotes with exponent. [tex]\rm y = a^x[/tex]
where a is a constant and a>1
We have:
A philanthropist pledges to donate 10% of a fund each year.
We can find the amount left after 7 years as follows:
A = 450000(1 - 0.1)⁷
10% of a fund each year.
Rate r = 10% = 0.1
A = 450000(0.9)⁷
A = $2152336.05
Thus, after 7 years fund balance will be $2152336.05 if the philanthropist pledges to donate 10% of a fund each year.
Learn more about the exponential function here:
brainly.com/question/11487261
#SPJ1
Find the slope of the line through the given points: (-19, 5), (19, 15)
Answer:
Step-by-step explanation:
(15 - 5)/(19 + 19)= 10/38= 5/19 is the slope
y - 5 = 5/19(x + 19)
y - 5 = 5/19x + 5
y = 5/19x + 10
Can someone please help me with this?
Answer:
Answer Option C
Step-by-step explanation:
They make a big plus sign, PLUS=PERPENDICULAR