x² – 16x + 64


Please help!!!

Answers

Answer 1
the answer is (x-8)^2

Related Questions

Express 5/9 as a recurring decimal

Answers

Answer:

the answer is 0.55555555555

Answer:

0.5 with a "_" on top of the 5

Step-by-step explanation:

Caroline rolls a fair dice 480 times. How many times would Caroline expect to roll a six?

PLSSS ANSWER

Answers

a fair die has 6 sides so a 1/6 chance for each number
So divide 480/6= 80
80 times for each number, 80 for 6

Since the dice is fair, each number (1 through 6) has an equal probability of appearing on each roll. The probability of rolling a six on any one roll is 1/6. Hence, 1/6 times of 480 is 80 times.

What is probability ?

Probability is a measure of the likelihood of an event occurring. It is expressed as a number between 0 and 1, where 0 means the event is impossible and 1 means the event is certain to occur.

To find the expected number of times Caroline would roll a six, we can use the formula:

Expected number of occurrences = Probability of occurrence x Number of trials

In this case, the probability of rolling a six is 1/6, and the number of trials is 480. Therefore, the expected number of times Caroline would roll a six is:

Expected number of times = (1/6) x 480 = 80

Therefore, Caroline would expect to roll a six 80 times out of 480 rolls.

Find more on probability:

https://brainly.com/question/30034780

#SPJ3

find the length of the third side. If necessary,write in simplest radical form.​

Answers

Answer:

4

Step-by-step explanation:

It’s a right triangle.

[tex]a^{2} +b^{2} =c^{2}[/tex]

[tex]10^{2} +x^{2} =(2\sqrt{29} ) ^{2}[/tex]

100+x^2=4(29)

16=x^2

x=4

PLZ HELP!!!!!!!!!!Brainleist

Answers

Answer:

Sorry if I'm wrong

Step-by-step explanation:

Polynomials: algebraic expressions that contain any number of terms combined by using addition or subtraction.

Non-polynomials: no square roots of variables, no fractional or negative powers on the variables, and no variables in the denominators of any fractions.

A basketball is price at 37.00 if there is a 7% sales tax what is the final cost of the basketball

Answers

Answer:

$39.59

Step-by-step explanation:

37 increase 7% =

37 × (1 + 7%) = 37 × (1 + 0.07) = 39.59

8 more than twice a number is equal to negitive 20

Answers

Answer:

-14

Step-by-step explanation:

Well, the equation would be 8+2n=-20

2n=-28

n=-14

Answer:

2x + 8 + = 20

8 + 12 is 20 so x must be 6 i think

Step-by-step explanation:

Tell whether each equation has no solution, one solution, or infinitely many solutions.
3x-12=3x+1

Answers

There are no solutions to the equation.
Subtracting 3x from both sides gets you -12 = 1 which is never true therefore for any value of x you choose the equations will never equal each other

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.
$3.99 for 17 lb
The unit rate is

Answers

3.99 divided by 17 = .23 cents per lb

A teacher initially plans to take an SRS of size 50 from his large high school and calculate the sample mean x bar of student GPAs. Later, the teacher decides to increase the sample size so that the standard deviation of the sampling distribution of x bar will be half as big as when using a sample size of 50. What sample size should the teacher use?
57
100
150
200
354​

Answers

Answer:

should be 200 because I think you quadrupole it and 50 x 4 =200

Step-by-step explanation:

Answer:

The answer is 200. 50 * 4 = 200.

If f(x) = x^2 + 3x – 2. find f(-2) .
f(-2) = -4
f(-2) = 4
f(-2) = -2
f(-2) = 2​

Answers

Answer:

f(-2) = - 4

Step-by-step explanation:

f(x) = x² + 3x - 2

f(-2) = ( -2)² + 3 *(-2) - 2

= 4 - 6 - 2

= 4- 8

= - 4

Hope it will help :)

How is the ratio of crushed tomatoes to tomato paste different from the ratio of tomato paste to crushed tomatoes?

Answers

Answer and explanation:

The ratio 1:2 is different from the ratio 2:1. The ratio 1:2(one to two) means a comparison of two sizes; the ratio of one part of that thing to the ratio of two parts of that thing. Likewise, the ratio 2:1 is the comparison of two parts of a thing to the ratio of one part of the thing. For the ratio 2:1, we could say for example that for every two crushed tomatoes there is one tomato paste.

Which expressions have exactly two factors? Choose ALL that apply.

Please Help

Answers

Answer: xy and 3(b - 1 )

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

this expression is xy and 3(b-1)

The length of a rectangle is equal 3x - 2. The width of the rectangle is equal to
x2 - 4x + 8. Which expression is equal to the perimeter of the rectangle?
pls answer someone

Answers

Answer:

14x-4

Step-by-step explanation:

2(3x-2)+2(2x-4x+8)

6x-4+4x-8x+16x

14x-4

Can someone help me on this

Answers

Don’t you just add them? So it is 200?

Sheldon is creating a graph to represent the trip he takes from his home to his favorite clothing store. In his graph, one unit on the coordinate plane is equal to one mile. He draws a point at $\left(4,\ 3\right)$ to represent the location of his house. The store is $5$ miles away from his house. Which coordinate pairs could represent the location of Sheldon's favorite clothing store?

Answers

Answer:

hjgfghjk

Step-by-step explanation:

:)

Please help !! (no fake answers please !!) I'll mark brainlist.

Answers

Answer: area mean multiply

Step-by-step explanation:

Answer:

76 feet (Just put 76 in the answer box)

Step-by-step explanation:

Knowing the perimeter of a rectangle is 2l + 2w, multiply 2 by 3.5. Then multiply 2 by 4.5, and add them together.

2(3.5) + 2(4.5)

The two products would be 7 and 9 respectively.

7 + 9 = 16 feet of fencing for 1 rabbit pen.

We have 2 pens, so multiply 16 by 2.

The rabbit pens need 32 feet of fencing.

(Alternatively you could have done 2(2(3.5 + 4.5)).

2(2(8))

2(16)

32 ft of fencing (rabbit pens))

Now, add 12 and 10. Then multiply that by 2.

2(12 + 10)

2(22)

The garden needs 44 feet of fencing.

Now add 32 and 44 to get the total amount of fencing needed.

32 + 44

The rabbit pens and the garden need 76 feet of fencing. (Just put 76 in the answer box as the unit (feet) is already given.)

What is the value of x?
55
A
105°
A. 500
B. 160°
C. 20°
D. 550

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

180-105=75

180=75+55+x

x=50

Quadrilateral IJKL is similar to quadrilateral MNOP. Find the measure of side NO. Round your answer to the nearest tenth.

Answers

Answer:

[tex]NO = 66.9[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

See attachment for quadrilaterals IJKL and MNOP

Required

Determine the length of NO

From the attachment, we have:

[tex]KL = 9[/tex]

[tex]JK = 14[/tex]

[tex]OP = 43[/tex]

To do this, we make use of the following equivalent ratios:

[tex]JK : KL = NO : OP[/tex]

Substitute values for JK, KL and OP

[tex]14 : 9 = NO : 43[/tex]

Express as fractions

[tex]\frac{14}{9} = \frac{NO}{43}[/tex]

Multiply both sides by 43

[tex]43 * \frac{14}{9} = \frac{NO}{43}*43[/tex]

[tex]43 * \frac{14}{9} = NO[/tex]

[tex]\frac{43 * 14}{9} = NO[/tex]

[tex]\frac{602}{9} = NO[/tex]

[tex]66.8889 = NO[/tex]

[tex]66.9 = NO[/tex] --- approximated

[tex]NO = 66.9[/tex]

Answer:

Quadrilateral DEFG is similar to quadrilateral HIJK. Find the measure of side KH. Round your answer to the nearest tenth. Figures are not drawn to scale.

Step-by-step explanation:

Christy spent 25 of her money on a shirt. She has $21.75 left. How much did she spend on the shirt?

A. $8.70
B. $7.25
C. $14.50
D. $29​

Answers

Christ spent a total amount of $ 14.50 on the shirt.

Finding the amount spent on the shirt

Here we use the linear equation concept to solve the problem.

Since we do not know the amount that Christ has assume that with a variable and form a linear equation using the data given.

Now solve the resultant equation for the value of the variable and find the amount spent by Christ on the shirt as given below

Here we have

Christy spent 2/5 of her money on a shirt.

She has $21.75 left

Let 'x' be the amount that Christy has

From the data,

Christy spent 2/5 of her money on a shirt.  

Amount spent by Christy = 2/5 of x = 2x/5

Remaining amount = x - 2x/5

From the data,

Chrisy is left with $ 21.75

=> x - 2x/5 = 21.75

=> 3x/5 = 21.75

=> 3x = 108.75

=> x = 36.25

Amount the that she spent 2x/5 = 2 (36.25)/5 = 14.50

Therefore,

Christ spent a total amount of $ 14.50 on the shirt.

Learn more about Linear equation problems at

https://brainly.com/question/14238417

#SPJ1

I need help with number 13.. no idea how to solve it.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Which is the graph of y= -x-3?

Answers

Answer:

Graph a

Step-by-step explanation:

Answer:

the answer is A

Step-by-step explanation:

to start, I would use the slope intercept, in this case -3 which lets you know the slope meets the y axis at (0,-3) since you have that point, you count with the slope.

now slope is rise over run, therefore, it would be y over x and since the y in this case is 3, you'd go up three from your point. since x is 4, you'd go right four units from where you are. since A is the only graph that follows that, A would be correct.

HELPPPP !!! ASAP!!!!

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

B

Используя теорему о внешнем угле треугольника, найдите угол С.​

Answers

i cant speak russian or understand russian

when johns age is doubled, the number is 5 more than kaylas age. if john is x years old, what is kayalas age?

Answers

Answer:

Ang mga Babae sa Relihiyon at Pilosopiya sa Asya. Limang Ugnayan. emperador-mamamayan. ama-anak na lalaki.

Please help 50 pts due soon

Answers

Answer:

b

Step-by-step explanation:

Answer: STEP 1.

Step-by-step explanation:

Help plsssssssssssss????

Answers

Answer:

y=2/3+11

Step-by-step explanation:

Round to the nearest ten thousand.

758,928

Answers

Answer:

760,000

Step-by-step explanation:

Tally question.
Quite easy.
Pls help :)

Answers

Answer:

39/73

Step-by-step explanation:

Solve the system by substitution.
y = -3x +4
y = x

Answers

Answer:

4

Step-by-step explanation:

PLS HELP QUICK !!

Which relationships describe angles 1 and 2?

Select each correct answer.

a. adjacent angles
b. supplementary angles
c. complementary angles
d. vertical angles

Answers

The answer is “B” I’m sorry if this is wrong :(
Other Questions
What happens as the triangle goes from obtuse to acute Write the following whole number as its English word equivalent como se escapa del fortin martin fierro Given h(x) = 2x2 - 5x + 5, find h(-5). Which country showed the greatest recovery from population loss by 1500? can soemone help meee i give brainlistt Bryans hockey team is purchasing jerseys. The company charges $250 for a one-time set-up fee and$23 for each printed jersey. Which expression represents the total cost of x number of jerseys for the team?1) 23x(2) 23x + 250(3) 23 + 250x(4) 23(x + 250) Cytokinesis happens differently for plant and animal cells. Both separate cytoplasm between two new daughter cells. However, which type of cell cytokinesis looks like a balloon being separated by a string being pulled tightly between them?Question 5 options:BothPlant Cell cytokinesisNeitherAnimal Cell Cytokinesis How much time will it take for a bug to travel 2 meters across the floor if it is traveling at 0.5 m/s? A cylinder and its dimensions are shown in the diagram.Which equation can be used to find v, the volume of the cylinder?5 in.-A v = 7(2.5h)B v = (5h)?C v= *(2.5) nDv = (5)nh in.What is the volume of the cylinder? Round to the nearest tenths. Show your work. PLEASE HELP URGENTT,i dont pay attention please helpMichael, his wife, and another couple when to Louisville Zoo to get out in the fresh air and see the animals. Each ticket cost x dollars and Michael had to pay $10 to park his car. The total price paid was $90. Write and solve an equation to determine how much each ticket cost. BE and CE are twoequal alltitudes of triangle ABC using RHS congurence rule prove that triangle ABC is isoloes The volume of a rectangular solid can be found by multiplying the length timesthe width times the height. Which of the following is an algebraicrepresentation of this?A.L+W+HB.LWHC.3LWHD.3L + 3W + 2H What would be the net force on an object if Cayden is pushing an object with 200N of force and Exavior is pushing in the opposite direction with 100N of force? Is this force balanced or unbalanced? Solve the system of equations.y=x+2y=4x+23Write your answer asX=y= Summarize the process of creating a Pearsons Square. Tommy went to the mall and bought a shirt for $10 and a pair of pants for $30. Their was a sales tax of 7% on his purchase. How much did he pay in total? Write the slope-intercept form of the equation of each line.12x - 11y= 18 what is w divided by 6=7 Graph a line with a y-intercept of 3 and containing the point (2, 5).To graph a line, plot two points on the line.