Answer:
1100/2 = 550
Step-by-step explanation:
A percent increase of 200% is equal to multiplying by 2. Therefore, we can divide by two to reverse the increase.
A parking space shaped like a parallelogram has a base of 19 feet and a height is 9 feet. A car parked in the space is 14 feet long and 6 feet wide. How much of the parking space is not covered by the car? The area of the parking space not covered by the car is
Answer:
87 feet^2
Step-by-step explanation:
area of the parking space not covered by the car = area of parking space - area covered by the car
area of parking space = area of a parallelogram = base x height = 19 x 9 = 171 feet²
Area of car = area of a rectangle = length x width 14 x 6 = 84 feet²
area of the parking space not covered by the car = 171 feet² - 84 feet² = 87 feet^2
Need help fast!!!!!!!!
Answer:
the arc length of minor arc AC is
[tex] \frac{165}{360} .2\pi.3 = \frac{11\pi}{4} [/tex]
NO LINKS!
Select the correct answer from each drop-down menu.
Consider the end behavior of the function
g(x) = | x-2 | -3
As x approaches negative infinity, f(x) approaches
[BLANK] infinity
Options :
Negative, Positive
As x approaches positive infinity, f(x) approaches [BLANK] infinity
Options :
Negative, Positive
Answer:Function to be graphed is,
h(x) = 2(x - 3)²
Function 'h' is a quadratic function.
Since, the coefficient of the leading term (term with the highest power) is positive, parabola will open upwards.
Both the ends of the parabola will be upwards (towards positive infinity).
As x approaches to negative infinity, h(x) approaches to positive infinity.
As x approaches to positive infinity, h(x) approaches to positive infinity.
Step-by-step explanation:
Which equation is represented by the graph below?
10
10 8 5-4-2
2
В
8
10X
10
0 x = 2 x - 3
O y=x-9
Jackson is saving money to attend space camp. Space camp costs $948. So far, Jackson has saved $593. He agrees to do these tasks and will save the money he earns from them. He will walk the neighbor's dog every day for a month to earn $42. He will mow the yard for his dad every week for the summer to earn $44. He will pull weeds in the garden for his mom twice a week for the summer to earn $50. After these tasks, how much more money will Jackson still need to save to go to space camp?
Answer:
219
Step-by-step explanation:
he will still need 219 dollars to get to 948
PLS HELP ASAP
Function g is shown on the graph
Which function represents g
Answer:
Step-by-step explanation:
Please help me with this
Answer:
128
Step-by-step explanation:
they are parralel
Answer:
the answer is 128 they are parallel
60% of 30 can someone help
the answer to ur question is 18
Find the mean of the data in the dot plot below.
\text{ g} gstart text, space, g, end text
Answer: 40.5
Step-by-step explanation: If it help please thanks me!
Answer:
???picture please
Step-by-step explanation:
due to day help a lot of pionts
Answer:
6 yd
Step-by-step explanation:
Answer:
6
Step-by-step explanation:
Use the graph to identify whether there is linear association, nonlinear association, or no association.
Answer: linear
Step-by-step explanation
Answer:
first option
Step-by-step explanation:
have a good day
#3 Find the r and the surface area
Answer:
r will be half of your diameter so 11 divided by 2 = 5.5 is your new radius.
To find surface area we use the basic formula:
4πr^2
4 x 3.14 x 30.25(radius squared, 5.5 x 5.5 = 30.25) = 379.94 ft^2 is your surface area
This poem is an example of which of the following? *
penguin
black, white
waddling, swimming, leaping
A tuxedo in cold water
Emperor
A. Sonnet
B. Cinquain
C. Haiku
D. Limerick
Answer:
a
Step-by-step explanation:
NEED HELP ASAP
there are 16 ounces in 1 pound. Juan is mailing a package that weighs 96 ounces. He wants to know the weights of the package in pounds
Answer:
Divide, 16.
Step-by-step explanation:
So, lets look at the unit scale.
For every 16 ounces, there are 1 pound.
To convert ounces to pounds, the number must be divide by 16, since there are 16 ounces in one pound.
The first fill in box answer is division.
Next we must ifnd the actual amount of pounds.
We know that the box weights 96 ounces.
Now lets divide this by ounces per pound, and see what we get:
96/16
=
6
So the box weighs 6 pounds.
This is the answer to the second fill in question.
Hope this helps!
Answer: MULTIPLY N AND 16 THE OTHER GUY IS WRONG
Step-by-step explanation:
DID IT ON I-READY
Five apples and four oranges cost $11.80. One apple and six oranges cost $9.90. how much does one orange cost?
Answer:
the cost of orange is 170
Answer:
One orange costs $1.45.
Step-by-step explanation:
Since there are two variables, you have to set up a 2 variable equation.
Let's let a = apples and o = oranges.
So, we can set up this problem as:
5a + 4o = 11.80
1a + 6o = 9.90
You can solve a 2-variable equation using either elimination or substitution. Here, I think it's easier to use substitution. To do that we have to substitute one variable with an equation that uses only the other so that we only have one variable.
We can manipulate our second equation so that it is:
a = 9.90 - 6o
Then, we can plug this in for a in the first equation. So,
5 (9.90 - 6o) + 4o = 11.80
49.5 -30o +4o = 11.80 (Distribute the 5)
49.5 - 26o = 11.80 (Combine like terms)
-26o = -37.7 (Subtract 49.5 from both sides)
o = 1.45 (Divide by -26)
o = 1.45
So, an orange costs $1.45.
Someone help!
If there are 365 days in a year and you buy 365 $15 Starbucks gift cards. How much will that cost?
Answer:
If you buy a 15 dollar gift card every day for a year, it will cost $5,475.
Just take the price, multiply it by the amount.
Answer:
$5475
Step-by-step explanation:
365 X 15 =
(365 x 10) + (365 x 5) =
3650 + 1825 =
$5475
please helpp 10 points and brainlyist if you are right.Thanks
Answer:
58
Step-by-step explanation:
Karen took out a loan for $725 with a 2.5% interest rate that is compounded annually. No additional money will be deposited or withdrawn from the account. How much in interest will Karen pay back at the end of 18 months?
Answer:
$29
Step-by-step explanation:
You divide 2.5 by 100 the you multiply that by 725 and sense its months it would be converted to 1.6 so you multiply 725 1.6 and the answer to 2.5 divide by 100
Kevin needs 2/3 of a yard to make a pillow. he has 3 1/3 yards of fabric. How many pillows can he make?
Answer:
5 pillows
Step-by-step explanation:
3 1/3 also = 10/3
10/2 = 5
5/1 · 2/3 = 10/3
10/3 = 3 1/3
Answer:
5 pillows
Step-by-step explanation:
Divide the total amount of yards by the number of yards to make a pillow to get the number of pillows Kevin can make.
[tex]3 \frac{1}{3} /\frac{2}{3} =\frac{10}{3} /\frac{2}{3} =\frac{10}{3}*\frac{3}{2} =\frac{30}{6} =5[/tex]
Isabelle and Brenda are selling bunches of tulips.
→ Each bunch has 7 tulips.
→ Isabelle sold 7 bunches.
→ Brenda sold 3 bunches
What is the total number of tulips the friends sold?
A. 21
B. 42
C. 49
D. 70
PLEASE HELP!!!
PLEASE ANSWER I NEED LOTS OF HELP!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
40%
Step-by-step explanation:
Rachael liked 36/90 books movies that she watched. This simplifies to 2/5 which is 0.4. To find the percentage, we multiply 0.4 by 100 to get 40%.
Write the following expression using a single exponent. 4^6 ÷ 4^-2
Answer:
4^8.
Step-by-step explanation:
4^6 ÷ 4^-2 when dividing we subtract exponents , so we have:
4^(6- (-2))
= 4^8.
What is 5*2x2*8
fytguyhiguyfrttyughbvftgyhbgy ?
Answer:
160
Step-by-step explanation:
Answer: 160
Step-by-step explanation:
estdryfugyikiutphpyqh[uirgpAUIhfouuefu
Need answer FAST!! (Something is incorrect in their work but I can’t figure it out) “Charlotte’s ice skates cost $30.45 less than her skateboard. Her ice skates cost $95.28. How much did her skateboard cost?”
Answer:
Skateboard costs 125.73$
Step-by-step explanation:
I need to turn this in ASAP please help!-
In the last three years, Frederico's basketball team won 50 more games than they lost. If they won 130 games, what was the ratio of wins to losses? Write the ratio in all three forms. 13/8, 13 to 8, 13:8 13/18. 13 to 18. 13:18 5/13, 5 to 13, 5:13 13/5. 13 to 5, 13:5
Answer:
13/8, 13 to 8, 13:8
Step-by-step explanation:
if they won 50 more than they lost and won a total of 130 games, this means they lost 80 games (130-50=80). we can then write this as 130:80, which simplifies to 13:8
Answer:
The answers are 13/8, 13 to 8, 13:8.
Step-by-step explanation:
Since Frederico's team won 50 more games than they lost, and the won 130 games, then you would subtract the two numbers to find their losses:
130 - 50 = 80
The ratio of there wins to losses is 130 to 80.
Then you need to simplify this answer, which would make the ratio 13 to 8.
Three ways to write this are 13/8, 13 to 8, 13:8.
It would be ABSOLUTLEY FANTABULOUS if I could get brainliest!!!!
A textbook store sold a combined total of 411 psychology and history textbooks in a week. The number of history textbooks sold was 69 less than the number of
psychology textbooks sold. How many textbooks of each type were sold?
Answer:
Step-by-step explanation:
h and p are the number of history and psych textbooks, respectively.
store sold a total of 411 textbooks in a week.
h + p = 411
The number of history textbooks sold was 69 less than the number of psychology textbooks sold.
h = p - 69
Substitution
(p-69) + p = 411
2p = 411+69
p = 240
h = p-69 = 171
171 history books and 250 psych books
don bought the bookshelf for 42 dollars this was 3/4 of the regular price
Answer:
Regular Price = $56
Step-by-step explanation:
3/4 x = 42
42/3 * 4 = x
14 * 4 = 56
x - 56
If my answer is incorrect, pls correct me!
If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!
-Chetan K
10x+24y=200
y=x+3
Pleas help me
Answer:
The answer should be x=3.76
Step-by-step explanation:
2
Which point on this number line best represents 10?
point A
point B
point C point D
Answer:
probably 5 because thats half of 10 i guess
Step-by-step explanation:
HELP PLZ URGENT!HELP PLZ URGENT!HELP PLZ URGENT!HELP PLZ URGENT!HELP AGAIN
Answer:
13 is the answer i think try it out