Answer:
Q(2/3, -1 2/3)R(1 1/3, 3 2/3)Step-by-step explanation:
Let (a, b) represent the coordinates of point Q on line x -2y -4 = 0. Then we know that ...
a -2b -4 = 0
a -2b = 4
__
If P is the midpoint of QR, then ...
R = 2P -Q = 2(1, 1) -(a, b) = (2 -a, 2 -b)
We know this point satisfies the equation for the other line:
x + y = 5
(2 -a) +(2 -b) = 5
a + b = -1 . . . . . . . . . . . rearrange to standard form
__
To find the solution to these two equations, we can subtract the first from the second:
(a +b) -(a -2b) = (-1) -(4)
3b = -5
b = -5/3
a = -1 -1b = -1 -(-5/3) = 2/3
The point Q is (a, b) = (2/3, -5/3).
The point R is ...
R = (2 -a, 2 -b) = (2 -2/3, 2 -(-5/3)) = (4/3, 11/3)
The exact coordinates of Q and R are ...
Q(2/3, -5/3), R(4/3, 11/3)
_____
Comment on the GeoGebra solution
The points can be found by reflecting either line across point P. Where that reflected line intersects the other line is one of the points of interest. Of course, the other is its reflection in P. You may recognize the equation for line b' (hidden in the diagram) as matching the second equation we derived above.
What is the value of x
Answer:4,24
Step-by-step explanation:
2(4x+x)=60
10x=60
x=6
4*6=24
Answer:
Step-by-step explanation:
Perimeter of a rectangle = 2 ( l + b ) = 60
here,
l = 4x
b = x
so,
2 ( l + b ) = 60
2 ( 4x + x ) = 60
2 ( 5x ) = 60
5x = 60 / 2
5x = 30
x = 30 / 5
x = 6
so l = 4x = 4 × 6 = 24
b = x = 6
you can also recheck it by
2 ( l + b )
2 ( 24 + 6 )
= 2 × 30
= 60
Which is equal to the perimeter.
Hope this helps
plz mark as brainliest!!!!!
A___has a regular polygon base and a vertex over the center of the base.
A. Regular pyramid
B. Prism
C. Pyramid
D. Right Prism
Answer:
A. Regular pyramid
Step-by-step explanation:
If it has a vertex over the centre of the base, it has to be a pyramid.
Also, since the base is a regular polygon, the solid is a regular pyramid.
Answer:
The correct answer is
Step-by-step explanation:
Regular pyramid: A regular pyramid has a regular polygon base and a vertex over the center of the base.
Hope this helps....
Have a nice day!!!!
Need help pls will give you a good rating.
Answer:
x^ ( 6/35)
Step-by-step explanation:
x ^ 2/5 ^ 3/7
We know that a^ b^ c = a^ ( b*c)
x ^ ( 2/5 * 3/7)
x^ ( 6/35)
a jar had 6 red marbles and 4 blue marbles. you randomly choose two marbles. find the probability that both marbles are red.
Hey there! I'm happy to help!
If we have 6 red marbles and 4 blue marbles, we have 10 total marbles.
First, we have the probability that a marble we draw is red, which is 6/10. This simplifies to 3/5.
If this happens, there are only 5 red marbles left and 9 total ones. So, the probability of drawing a red one again is 5/9.
We multiply these two probabilities together to see the probability of them both happening.
[tex]\frac{3}{5} *\frac {5}{9}= \frac{1}{3}[/tex]
The probability that both marbles are red is 1/3.
Have a wonderful day! :D
To celebrate the first day of a leap year, I taught my dog to jump through a hoop. It was a Sunday. When he taught me the same trick the first day of the next year, it was a ?
Answer:
Tuesday
Step-by-step explanation:
364/7 = 52, meaning that 364 days later will also be a Sunday. 2 days after that (366 as it is a leap year) would be a Tuesday.
There will be Tuesday when the dog jumps the next year.
What is the reasoning?the process of applying logical reasoning to examine a situation in order to identify the optimal strategy for solving a specific problem, then using this approach to develop and justify a solution.
Reasoning is a tricky but interesting problem in mathematics that required relations of variables to solve.
Since when the dog jumped it was Sunday
Next Sunday will be at
364/7 = 52
So, after 52 weeks or 364 days, there will be next Sunday.
Since leap year is 366 days years
366 - 364 = 2
So, two days after Sunday is Tuesday.
Hence the day after next year when the dog jump will be Tuesday.
For more about reasoning,
https://brainly.com/question/2923977
#SPJ2
PLEASE ANSWER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!The technology stock has risen to $9.80 today. Yesterday's price was $9.67. Find the percentage increase
Answer:
1.34%
Step-by-step explanation:
First of all subtract the 2 values
9.84−9.71=0.13
use this value and find the percentage from the original price which was 9.71
0.13
------- ⋅100
9.71
percentage increase is
1.34%
Use the measure of the sides of triangle ABC to classify the triangle by its sides A(-1,3) B(-3,5) C(3,2)
Answer:
The triangle is a scalene triangle that has all three sides having different lengths
Step-by-step explanation:
The given vertices (and their coordinates) of the triangle are;
A(-1, 3)
B(-3, 5)
C(3, 2)
The equation for finding the lengths of a segment, l, given the coordinates, x, y is presented as follows;
[tex]l = \sqrt{\left (y_{2}-y_{1} \right )^{2}+\left (x_{2}-x_{1} \right )^{2}}[/tex]
For segment AB, when, (x₁, y₁) = A(-1, 3) and (x₂, y₂) = B(-3, 5), we have;
[tex]l = \sqrt{\left (5-3 \right )^{2}+\left (-3-(-1) \right )^{2}} = 2\cdot\sqrt{2}[/tex]
Length of segment AB = 2·√2
For segment AC, when, (x₁, y₁) = A(-1, 3) and (x₂, y₂) = C(3, 2), we have;
[tex]l = \sqrt{\left (2-3 \right )^{2}+\left (3-(-1) \right )^{2}} = \sqrt{17}[/tex]
Length of segment AC = √17
For segment BC, when, (x₁, y₁) = B(-3, 5) and (x₂, y₂) = C(3, 2), we have;
[tex]l = \sqrt{\left (2-5 \right )^{2}+\left (3-(-3) \right )^{2}} = 3 \cdot \sqrt{5}[/tex]
Length of segment AC = 3·√5
The triangle is a scalene triangle that has all three sides having different lengths.
please help me you will recieve 5 stars IF RIGHT ANSWER !
Answer:
[tex]\huge\boxed{\frac{7}{8}}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex](\frac{49 }{64})^{1/2}[/tex]
=> [tex](\frac{7^2}{8^2} )^{1/2}[/tex]
=> [tex]\frac{7^{2*1/2}}{8^{2*1/2}}[/tex]
=> [tex]\frac{7}{8}[/tex]
Answer:
Below
Step-by-step explanation:
You should now that:
● (m/n)^(1/2) = √(m/n)
So:
● (49/64)^(1/2) = √(m/n)
You shoukd now also that:
● √(m/n) = √m / √n
So:
● √(49/64) = √49/√64
Notice that 64 = 8^2 and 49 = 7^2
● √49 / √64 = √(7^2)/√(8^2) = 7/8
So the answer is 7/8
1. Which expression is equivalent to (-2)(a + 6)?
Answer:
please mark my answer brainliest
Step-by-step explanation:
- 2a -12
What is the image of (-5, -1) after a reflection over the x-axis?
Answer:
( -5, 1)
Step-by-step explanation:
When we reflect over the x axis
(x,y)→(x,−y)
( -5, -1) becomes ( -5, - -1) which is ( -5, 1)
PLEASE help me solve this question! No nonsense answers please!
Answer:
$6,291.70
Step-by-step explanation:
You're given the equation and you're given an x-value; 75,834. Just plug it in to get m = 2500 + 0.05(75,834) = 2500 + 3791.70 = 6,291.70.
Answer:
$6,291.70
Step 1:
To find the monthly salary for somebody who sells $75,834 in cars, we need to first multiply that by 0.05, or 5%, since 0.05 has to get multiplied by s (sales) in the equation they provide us. We don't do anything with $2,500 (yet).
[tex]75,834*0.05=3791.70[/tex]
One of the options for our answer shows 3,791.7, but we are not finished with solving this problem, so 3,791.7 is not our answer.
Step 2:
After completing step 1, Superb Auto already provides new salespeople with $2,500. This means that whatever they sell (or don't sell), they would still get that $2,500. In step 1, we found out that our first number that replaces 0.05s is 3791.7, so we just have to add that to 2,500 to get our final answer.
[tex]3791.7+2500=6291.7[/tex]
Our final answer is $6,291.70, and that is the third option on our list of choices.
A line passes through the given points. Write an equation for the line in point-slope form. Then rewrite the equation in slope-intercept form. (4, –2), (9, –8)
Answer:
Step-by-step explanation:
(-8+2)/(9-4)= -6/5
y + 2 = -6/5(x - 4)
y + 10/5 = -6/5x + 24/5
y = -6/5x + 14/5
PLS HELP ME I WILL GUVE YOU BRAINLIST AND A THANK YOU!!!!!
Answer: 35
Step-by-step explanation:
If you take the three angles shown, it's total is 180
So take the two angles you know, and subtract them from 180
Now we have 100 left, and we can subtract 30 to be left with 2x.
Now divide what is left by two, which is 70
70/2=35
Answer:
x = 35
Step-by-step explanation:
So we know that a straight line is equal to 180 degrees. So from there we can add the two 40 degrees to get 80 degrees. Now we can solve for x. So 180 - 80 = 100
2x + 30 = 100
Subtract 30 from both sides
2x = 70
Divide both sides by 2
x = 35
Msr walkers class set up an online fund with a goal to raise 1280
Answer: is brainly broken for u too??
Step-by-step explanation:
what are the squares from 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20 answer when multiplied by itself
Answer:
I hope it helps :)
Step-by-step explanation:
[tex] {1}^{2} = 1 \times 1 = 1\\ {2}^{2} = 2 \times 2 = 4\\ {3}^{2} =3 \times 3 = 9\\ {4}^{2} = 4 \times 4 = 16 \\ [/tex]
[tex]{5}^{2} = 5 \times 5 = 25 \\ {6}^{2} = 6 \times 6 = 36 \\ {7}^{2} = 7 \times 7 = 49\\ {8}^{2} = 8 \times 8 = 64[/tex]
[tex] {9}^{2} = 9 \times 9 = 81 \\ {10}^{2} = 10 \times 10 = 100 \\ {11}^{2} = 11 \times 11 = 121 \\ { {12}^{2} } = 12 \times 12 = 144[/tex]
[tex] {13}^{2} = 13 \times 13 = 169 \\ {14}^{2} = 14 \times 14 = 196 \\ {15}^{2} = 15 \times 15 = 225 \\ {16}^{2} = 16 \times 16 = 256[/tex]
[tex] {17}^{2} = 17 \times 17 = 289 \\ {18}^{2} = 18 \times 18 = 324 \\ {19}^{2} = 19 \times 19 = 361 \\ {20}^{2} = 20 \times 20 = 400[/tex]
Step-by-step explanation:
Is this the answer you want? If nope inform me.i hope you just ignore my handwriting ☺️
w = zh - 6zk². Solve for z
(preferred with steps)
Answer:
w
z = ------------
h - 6k²
Step-by-step explanation:
w = zh - 6zk²
zh - 6zk² = w
w
z = ------------
h - 6k²
please answer the question in the photo
Answer:
b
Step-by-step explanation:
i honestly dont know what a and c are but cytokinesis is the division of the cytoplasm eg in binary fission and the question is on chromatids I chose b since in meiosis is where homologous chromosomes fail to separate however this can happen if it's the second phase of meiosis but since in mitosis in anaphase is where sister chromatids can fail to separate I chose it
mila has 9 buttons mia has 225 mia has how many times as many buttons as mila?
Answer:
25
Step-by-step explanation:
divide mia's buttons by mila's
225 / 9
=25
Answer:
Step-by-step explanation:
225 ÷ 9 = 25
Mia has 25 times as many buttons as Mila
a bottle is completely filled with olive oil the mass of the bottle is 500 grams if the density of the oil os 0.92 grams per milliliter what is the volume of the bottle to the nearest milliliter?
Answer:
543.48 millimetre
Step-by-step explanation:
mass/density = volume
500 grams / 0.92 grams per millimetre = 543.48
Answer:
volume = 543.478 cm³
Step-by-step explanation:
Density = mass / volume
0.92g/ml = 500g / volume
volume (0.92g/ml) = 500g
volume = 500g / (0.92g/ml)
volume = 543.478 ml (aprox. to the nearest mililiter)
1 ml = 1cm³
543.478ml = 543.478 cm³
Madison needs to buy enough meat to make 1,000 hamburgers will weigh 0.25 pound. How many pounds of hamburger meat should Madison buy
Answer:
Madison is gonna need to buy 250 pounds of meat.
Feel free to Brainliest :)
10. The probability of buying pizza for dinner is 34% and the probability of buying
a new car is 15%. The probability of buying a new car given that you eat pizza for
dinner is 42%. What is the probability of eating pizza for dinner given that they
buy a new car?
Answer:
The probability of eating pizza given that a new car is bought is 0.952
Step-by-step explanation:
This kind of problem can be solved using Baye’s theorem of conditional probability.
Let A be the event of eating pizza( same as buying pizza)
while B is the event of buying a new car
P(A) = 34% = 0.34
P(B) = 15% = 15/100 = 0.15
P(B|A) = 42% = 0.42
P(B|A) = P(BnA)/P(A)
0.42 = P(BnA)/0.34
P(B n A) = 0.34 * 0.42 = 0.1428
Now, we want to calculate P(A|B)
Mathematically;
P(A|B = P(A n B)/P(B)
Kindly know that P(A n B) = P(B n A) = 0.1428
So P(A|B) = 0.1428/0.15
P(A|B) = 0.952
Hassan built a fence around a square yard. It took 48\text{ m}^248 m 2 48, start text, space, m, end text, squared of lumber to build the fence. The fence is 1.51.51, point, 5 meters tall. What is the area of the yard inside the fence? \text{m}^2m 2
Answer:
64
Step-by-step explanation:
khan acadamy
Answer:
64
Step-by-step explanation:
2. Which of the following number is divisible by 6?
O. A. 672
O B. 813
O C. 7312
O D. 1234
Answer:
A - 672
Step-by-step explanation:
Any number divisible by both 3 and 2 is divisible by 6.
what is a irrational number between 9.5 and 9.7
Step-by-step explanation:
x be an irrational number between 9.5 and 9.7.
So, we consider that x = 9.562536941412578914...
Rounding to the nearest hundredth
x = 9.56.
9.56763865854637984..... (rounded 9.57)
irrational because it has no pattern
Answer: [tex]\large \sqrt{91}[/tex]
Step-by-step explanation:
An irrational number is a square root in its simplest form.
We want an irrational number between 9.5 and 9.7
[tex]\huge 9.5<\sqrt x <9.7[/tex]
square all sides 90.25 < x < 94.09
Answer: The square root of any number between 90.25 and 94.09 will work so there are an infinite number of possible answers. [tex]\sqrt{91}, \sqrt{92}, \sqrt{93}, \sqrt{94}[/tex]
what is the value of the expression below when x= 5 and y= 5? 6x - 6y
Step-by-step explanation:
since, x = 5 and y = 5
we substitute the values to the equation 6x - 6y
So:
6(5) - 6(5)
= 30 - 30
= 0
I hope this helps!
Step-by-step explanation:
IS 0 thanks me latter:))!
Last question.... please help
Answer:
B {-10 , -6 , 10}
Step-by-step explanation:
D= {-1 , 0 , 4}
When x = -1 ;
y = 4x - 6
y = 4*(-1) -6
= -4 - 6
y = -10
When x = 0,
y = 4 *0 -6
y = -6
When x = 4,
y = 4*4 - 6
= 16 - 6
y = 10
Range = { -10, -6 , 10}
3x + 5y = 8
-9x - 15y = - 24
ayudeneme con esta ecuacion de igualacion
Answer:
así que para el primero simplemente ignora la x y la y porque cinco y tres son ocho y lo mismo con el segundo problema es igual a lo que dice
Step-by-step explanation:
de nada!!!
1A-MATH
Diviwuetalls
2 Exercise 7:
Your ansv
Type you
The three angles in a triangle are labeled A, B and C.
A = 2x
B= 3x
C=4x
Private coi
1) calculate X
2) find the actual angle of B
3) find the exterior angle to B
Answer:
Value of x = 20°
Angle B = 60°
Exterior angle to B = 300°
Step-by-step explanation:
Given:
Angles of triangle.
A = 2x
B = 3x
C = 4x
We know that,
A + B + C = 180°
2x + 3x + 4x = 180°
9x = 180°
x = 20°
Value of x = 20°
Angle B = 3x
Angle B = 3(20°)
Angle B = 60°
Exterior angle to B = 360° - 60°
Exterior angle to B = 300°
I NEED IN THE NEXT 10 MIN PLS. GRAPH ATTACHED WILL GIVE BRAINLIEST Use the given graph to determine the limit, if it exists. A coordinate graph is shown with a horizontal line crossing the y axis at five that ends at the open point 2, 5, a closed point at 2, 1, and another horizontal line starting at the open point 2, negative 3 and continues to the right. Find limit as x approaches two from the left of f of x. and limit as x approaches two from the right of f of x..
Answer:
Step-by-step explanation:
You gave very clear instructions on how to draw this graph, so that's what I did. What you need to remember in particular with limits is that you do not care in the least what happens AT the x value of 2, only what happens as it is being approached. Because we are asked the limit as x is approaching from the left and the right, this is a one-sided limit question. In order for the limit to exist as x approaches 2 (NOT from the left or the right), the limit would have to agree from the left and the right, and this one doesn't. Having said that there is "a horizontal line crossing the y-axis at 5 that ends at the open point (2, 5)..." is a limit approaching x from the left. Therefore,
[tex]\lim_{x \to 2^-} f(x)=5[/tex]
Having also said there is "...another horizontal line starting at the open point (2, -3) and continues to the right..." is a limit approaching x from the right. Therefore,
[tex]\lim_{x \to 2^+} f(x)= -3[/tex]
The closed point at (2, 1) is where x IS, and remember that we don't care about what happens AT x. So disregard this point in limits.
Adams Company revenues are $500 on invested capital of $250. Expenses are currently 60% of sales. If Angelo Company can reduce its capital investment by 20% in Adams Company, return on investment will be _____.
Answer:
100%
Step-by-step explanation:
The formula to calculate the return on investment is:
ROI=(Net Profit/Total Investment)*100
Net profit=Revenues-expenses=500-(500*0.6)=500-300=200
Total investment=250-(250*0.2)=250-50=200
Now, you can replace the values:
ROI= (200/200)*100
ROI= 100%
According to this, the answer is that If Angelo Company can reduce its capital investment by 20% in Adams Company, return on investment will be 100%.