Answer:
6
Step-by-step explanation:
4 times 8 = 32. 56 - 32 = 24. 24 divided by 4 = 6.
The table represents a function.
What is f(-2)?
0 -3
х
-6
-2
f(x)
3
1
4
-2
O-1
O 1
O 3
9514 1404 393
Answer:
(c) 1
Step-by-step explanation:
To find f(-2), locate -2 in the x column. Then find the corresponding f(x) value.
-2 is in the second row, opposite f(x) = 1, so f(-2) = 1.
Answer: c
Step-by-step explanation:
A little girl is looking to select one crayon and one coloring book to do some drawing. She has 6 different colored crayons and 3 coloring books. How many different combinations of crayons and coloring books can she make if she selects one crayon and one coloring book to use?
complete the addition equation that represents the associative property
If Jared wanted to buy a t-shirt, how much would it cost him if he also had to pay a seven percent sales tax?
Answer:
it depends how much the shirt is too.
What is the ratio 28 : 35 written in lowest terms?
09:15
07:19
0 4:5
03:7
Answer:
4:5
[tex]28 : 35 = \frac{28}{35} = \frac{4}{5} = 4 : 5 [/tex]
sina×tga=1/2, cosa=?
Answer:
cos a = -1.28 and 0.78
Step-by-step explanation:
The question is not properly written. This is the correct question:
If sina×tan(a) = 1/2, find cosa
According to trigonometry identity;
tan a = sina/cosa
sina×tan(a) = sin a * sina/cosa
sin²a/cos a = 1/2
(1-cos²a)/cosa = 1/2
Cross multiply
2(1-cos²a) = cos a
2 - 2 cos²a = cos a
2cos²a + cos a - 2 = 0
Let P = cos a
2P² + P -2 = 0
P = -1 ±√1-4(2(2)/2(2)
P = -1 ±√1+16/4
P = -1 ±√17/4
P = -1±4.12/4
P = -1-4.12/4 and -1+4.12/4
P = -5.12/4 and 3.12/4
P = -1.28 and 0.78
Since P = cos a
Hence cos a = -1.28 and 0.78
A 7-pack of tickets to the zoo costs $78.61. What is the unit price?
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.
A 7-pack of tickets to the zoo costs $78.61. Therefore, the unit price of ticket to the zoo $11.23.
What is division?The division in mathematics is one kind of operation. In this process, we split the expressions or numbers into same number of parts.
Given that a 7-pack of tickets to the zoo costs $78.61.
To find the unit price;
Cost of one pack of ticket to the zoo = total cost of 7 pack of tickets / number of tickets
Cost of one pack of ticket to the zoo = $78.61 / 7
Cost of one pack of ticket to the zoo = $11.23
Therefore, the unit price of ticket to the zoo $11.23.
To learn more about the division;
https://brainly.com/question/13263114
#SPJ2
Please help me I need it by 11:59!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
f(x)=0.5x+3.5, x<1
f(x)=-2x+6, x>1
Step-by-step explanation:
Find the Point of Interest, which is at x=1 because the direction changes. Find the slope (rise/run) of the line on the left which is 1/2 or 0.5. Find the y-intercept by plugging in the given point: (-3, 2). 0.5(-3)+c=2 so the y-intercept is 3.5. Do the same for the line on the right.
DIRECTIONS: Use this information to answer Parts A, B, and C.
A traffic cone has a diameter of 10 inches and a height of 27 inches.
Part A
Find the volume of the cone.
Answer:
V=706.85
Step-by-step explanation:
Well, first of when you want to find the volume of the cone you need to have a radius and hieght. And the radius is half the diameter, so divide the diameter into half: 10/2=5 in. and you already have the height so just plug in the numbers.
Formula: V= [tex]\frac{1}{3}[/tex][tex]\pi[/tex][tex]r^{2}[/tex]h ---> V= [tex]\frac{1}{3}[/tex][tex]\pi[/tex]([tex]5^{2}[/tex])(27)
And put the plugged in formula in your calculator and you'll find the answer!
V=706.85
I hope this helped.
1. Simplify -3(2x+4)-2
6х+12
-5x-9
-6х-14
-X-2
Answer:
-6x-14 is the answer. Thx.
Step-by-step explanation:
-3(2x+4)-2
6x-4-2
6x-6
Can anyone please help me solve this??
Answer:
X=4 Y= -5
Step-by-step explanation:
What is (-3,4) (5,-2) in slope intercept form?
Answer:
y=-3/4x+7/4
Step-by-step explanation:
Answer:
I got y = -3/4x + 7/4.
Might be wrong, but I'm pretty sure.
Sheila rolled a number cube numbered 1 through 6 and tossed a coin for heads, H, or tails, T. Which list represents all the possible outcomes of rolling the number cube and tossing the coin ?
A) 1H, 2T, 3H, 4T, 5H, 6T
B) 12, 34, 56, HT
C) 12, 13, 14, 15, 16, 23, 24, 25, 26, 35, 36, 45, 46, 56, HT
D) 1H, 2H, 3H, 4H, 5H, 6H, 1T, 2T, 3T, 4T, 5T, 6T
Ill give you Brainliest , :)
Answer:
A
Step-by-step explanation:
its the most logical one to me
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Match the expression with an equivalent expression
6( n + 4 ) =
Answer:
6n + 24
Step-by-step explanation:
Use the distributive property.
6(n + 4) = 6 * n + 6 * 4 = 6n + 24
Graph f(x) = 3/2x + 2.
Use the line tool and select two points to graph the line.
Answer:
(0,2) and (2,5)
Step-by-step explanation:
A basketball player made 44 out of 100 attempted free throws. What percent of free throws was made?
Answer:he has a 44% free throw rate
Step-by-step explanation:
John,Kris,and Monica are playing catch with a frisbee. They are standing in a triangle, as shown below .
Monica can only throw the frisbee 75 feet. If she throws the frisbee as hard as she can to John, will it reach him?
Answer:
Ur seriously taking Charles Geometry exam, and post the question here
Step-by-step explanation: Since ur so desperate by asking here evelyn, the answer is D since monica can only throw 75 feet and John is 70 feet away from her.
I don’t get this side of algebra need answer
Answer:
b
Step-by-step explanation:
[2.1 + (9.2 x 3.3)] x 0.8
Answer:
the answer is 25.96800
A: x/8=3/4
B: 2/5=x/40
C: 1/8=x/40
D:x/10=12/15
Use the right triangle shown to answer the question.
26
32°
*not drawn to scale
What is the approximate value of x?
Answer:45
Step-by-step explanation:
Answer:13.8
Also Stop cheating
Write an equation to find x by substituting.
3. What does it mean to substitute here?
5x - 2 = 3x +4
Answer:
3
Step-by-step explanation:
5x-2=3x+4
5x-3x=4+2
2x=6
x=3
Need answers for #3 please hep
Identify the number of solutions for the equation below:
Christian saved 27% of the $8,500 he earned painting the toenails of tiny poodle as a Carney worker at the 2007 state fair. How much has he saved?
Answer:
maybe 23
Step-by-step explanation:
which deal is better? 3 tacos for 2.40 dollars or 4 tacos for 3.40 dollars?
Answer:4 tacos for 3.40 dollars
Step-by-step explanation:
10-2+3x19-8= first to answer will get brainlyest
y
3
2
c
-4
-3 -2 -1
-1+
1 2 3 4
-2+
-3+
-4+
41
What is the slope of the line?
Answer:
1
Step-by-step explanation:
(1,1) to (2,2) and (2,2) to (3,3) and so on is (1,1)
A game store owner buys a Nintendo Switch game for $22.50 and sells it with a 40% mark up. What is the retail price?
Answer: $31.50
Step-by-step explanation:I think; $22.50 x .40=9
$22.50+9=$31.50
Identify the x- and y-intercepts of the equation
4x - y = 8
[tex]\boxed{\boxed{\pink{\sf \leadsto The \ x - intercept \ is \ (2,0) \ \& \ the \ y \ intercept \ is \ (-8,0) }}}[/tex]
Step-by-step explanation:A linear equation is given to us and we are required to find x and y Intercepts to it. So the given linear equation to us is ,
[tex]\bf \implies 4x - y = 8 \\\\\bf\implies \dfrac{1}{8} \bigg( 4x -y\bigg) =\frac{1}{8}\times 8 \\\\\bf\implies \dfrac{4x}{8}-\dfrac{y}{8} = \dfrac{8}{8} \\\\\bf\implies \dfrac{x}{2}-\dfrac{y}{8}=1 \\\\\bf\implies\boxed{\red{\bf \dfrac{x}{2}+\dfrac{y}{-8}=1 }}[/tex]
Hence on comparing to standard form we get
x intercept as (2 , 0 )y intercept as (0,-8) Hence the x - intercept is ( 2 , 0 ) and the y - intercept is ( 0 , -8 ) .Answer:
x = (2,0)
y = (0,-8)
Step-by-step explanation:
Remember than an intercept always has the other number as 0.
Let's put this in standard form of a linear equation, or y = mx + b
4x - y = 8
-y = -4x + 8
y = 4x - 8
"b" is the y intercept. The y intercept is -8, or (0,-8)
Now, to find the x intercept, all we have to do is substitute 0 for y.
0 = 4x -8
8 = 4x
2 = x
The x intercept is 2, or (2,0)