The slope formula along with coordinates of points ( p,q) and (x,y) [tex]m = \dfrac{y-q}{x-p}[/tex].
What is the slope of a straight line?A slope tells how vertical a line is.
The more the slope is, the more the line is vertical. When the slope is zero, the line is horizontal.
To find the slope, we take the ratio of how much the line's height increases as we go forward or backward on the horizontal axis.
This is because the more the height of the line to the amount we walk or run on the horizontal axis, the more the slope is.
The slope of a line that passes through points ( p,q) and (x,y)
Its slope would be:
[tex]m = \dfrac{y-q}{x-p}[/tex]
Slope of parallel lines are same. Slopes of perpendicular lines are negative reciprocal of each other.
Learn more about slopes here:
https://brainly.com/question/2503591
#SPJ1
2a - (a + 3) I need Answers
Answer:
a-3
Step-by-step explanation:
[tex]2a-(a+3)\\= 2a - a - 3\\= a - 3[/tex]
Answer:
a-3
Step-by-step explanation:
2a - (a+3)
removing bracket
2a -a-3
a-3
final answer
a-3Pls help me with number
Answer:
Total people = 240
Step-by-step explanation:
Let the total number of people by 'x'.
[tex]\sf \text{Number of men =$ \dfrac{1}{4}*x$} \\[/tex]
[tex]\sf \text{Number of women =$\dfrac{1}{3}x$}[/tex]
Number of children = 100
When we subtract the total number of men and women from the total people 'x', we get the number of children.
[tex]\sf x - \left(\dfrac{1}{4}x+\dfrac{1}{3}x\right)= 100\\\\x - \left(\dfrac{1*3}{4*3}x+\dfrac{1*4}{3*4}x\right)=100\\\\[/tex]
[tex]x- \dfrac{4+3}{12}x=100\\\\x - \dfrac{7}{12}x = 100\\\\ \dfrac{12}{12}x-\dfrac{7}{12}x = 100\\\\ \dfrac{5}{12}x=100\\[/tex]
[tex]\sf x = 100*\dfrac{12}{5}\\[/tex]
x = 20 * 12
x = 240
Total number of people = 240What is the solution to the equation |x − 4| = 17?
[tex]~~~~~~|x-4| = 17\\\\\implies x -4 = 17~~~~ \text{or}~~~~~ x -4 = -17\\\\\implies x = 17+4~~~~\text{or}~~~~~ x = -17+4\\\\\implies x = 21~~~~~~~~~\text{or}~~~~~x = -13[/tex]
What’s the answer to the picture I took?
Answer:
y = - x
Step-by-step explanation:
From the given table:-
( x_1,x_2): (5,-5)
( y_1,y_2): (6,-6)
1) Let's find the slope (m):-
[tex]m = \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1} = \frac{ - 6( - 5)}{6 - 5} = \frac{ - 6 + 5}{1} = \frac{ - 1}{1} = - 1[/tex]
2) Substitute x_1= 5, y_1=-5 and m=-1 into y-y_1=m(x-x_1)
[tex]y - ( - 5) = - 1(x - 5)[/tex]
[tex]y + 5 = - x + 5[/tex]
[tex]y = - x + 5 - 5[/tex]
[tex]y = - x[/tex]
Pls help. Answer the question in the picture. I will give 5 stars, a thanks, and brainliest!
*20 points*
Answer:
1/5x + 2
Step-by-step explanation:
hope this helps
PLS HELP ASAP!… WILL MARK BRAINLIEST
Which of the following are exterior angles? Check all that apply.
The exterior angles in the given triangle are angles 4 and 5.
What are the exterior angles?
The given shape is a triangle. A triangle is a three-sided polygon that has angles that sum up to 180 degrees. The exterior angle is the angle that is formed when a line is extended from the next side and the other side of the triangle. Simply put, it is the angle that is not inside the triangle.
To learn more about angles, please check: https://brainly.com/question/2766460
#SPJ1
I need help with 7 and 4 and 9 also 10
I will give the most higher points I got
Is anyone able to solve this equation? It’s urgent
Answer:
1500
Step-by-step explanation:
You can find the complete solution in the given attachment
describe in detail how you would create a number line with the following points:3, 2.25, the oppisite of 4 and- (-1 1/2). please be sure to describe on which tick marks each point is plotted and how many tick marks are between each iteger. it may help for you to draw this number line by hand on a sheet of paper pls answer NO WRONG ANSWERES
Answer:
here man that's the answer
Use the functions a(x) = 7x + 10 and b(x) = 12x - 18 to complete the function operations listed below. Part A: Find (a + b)(x). Show your work. (8 points) Part B: Find (a - b) (x). Show your work. (8 points) Part C: Find (a - b)(x). Show your work. (9 points) Part D: Find a(b(x)]. Show your work. (10 points)
a) [tex](a+b)(x)=a(x)+b(x)=7x+10+12x-18=\boxed{19x-8}\\[/tex]
b) [tex](a-b)(x)=a(x)-b(x)=(7x+10)-(12x-18)=7x+10-12x+18=\boxed{-5x+28}[/tex]
c) [tex](a-b)(x)=a(x)-b(x)=(7x+10)-(12x-18)=7x+10-12x+18=\boxed{-5x+28}[/tex]
d) [tex]a(b(x))=a(12x-18)=7(12x-18)+10=84x-126+10=\boxed{84x-116}[/tex]
Please help me with my math
What is the total number of different 9-letter arrangements that can
be formed using the letters in the word Projector?
Which of the following functions is graphed below?
Answer:
A.
Step-by-step explanation:
the correct answer is A. y=|x-2|+3.
For more details see the attachment.
how to Solve for x. -1/2 (x + 2) + 1 1/2 x = 3
What is the sum of the first 40 positive odd integers?
Answer:
1600
Step-by-step explanation:
[tex]\text{Number of terms}, ~n = 40\\\\\text{Sum of n odd integers} = n^2 = 40^2 = 1600[/tex]
what is the answer to this
Step-by-step explanation:
[tex]m {}^{2} + 5 \\ = 9 {}^{2} + 5 \: \: \: \: \: \: \\ = 9 \times 9 + 5 \\ = 81 + 5 \: \: \: \: \: \: \: \\ = 86 \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: [/tex]
hope it will be helpful
Answer:
86
Step-by-step explanation:
Evaluate the expression:Plugin the value of m, in the expression
m² + 5 = 9² + 5
= 81 + 5
= 86
A rectangle measures 12 m by 14 m. If the width is decreased by 3 m and the length is increased by 4 m, how much would the area change?
Answer:
6 m²
Step-by-step explanation:
Original area :
12 × 14 = 168 m²
New area :
(12-3) × (14+4) =
9 × 18 = 162 m²
168 - 162 = 6
Area would change by 6 m²
Felix chose 3 integers between -10 and 10 at random. He chose the three integers listed below.
-1, 8, 4
Which integer does Felix need to choose next so that the product of all
four numbers chosen is 64?
[A] 2
[B] -2
[C] -1
[D] 4
Answer: -2
Step-by-step explanation: The answer is -2 because -1 x 8 = -8, and -8 x 4 = -32. Because multiplying two negatives cancels out and becomes positive, we can apply this same principle and figure out that -32 x -2 would give us positive 64. Hope this helps!
[tex]-3/z+7/4z=5/z-25[/tex]
Answer:
z = 1/4
Step-by-step explanation:
See attached image
Answer:
z = 5
Step-by-step explanation:
simplify
5/(z-25) first
turning it into
((0 - 3/z) + 7/4z) - 5/(z - 25) = 0
then simplify 7/4z
((0 - 3/z) + 7/4z) - 5/(z-25) = 0
when the fractions denominator is 0 then the numerator must be 0
turning the equation into
-25 * (z - 5) = 0
solve
-25 = 0
something that is not zero cannot equal zero.
z - 5 = 0
5 - 5 = 0
z = 5
hope this helps:)
what percentage of 2m is 40cm
Answer:
20%
Step-by-step explanation:
the units of measure must be the same, so
2m = 2 × 100 cm = 200 cm
then
[tex]\frac{40}{200}[/tex] × 100%
= 0.2 × 100%
= 20%
Answer:
20%
Step-by-step explanation:
2 m = 200 cm We are required to find: what percentage of 2m is 40cm.Required percentage [tex]=\frac{40}{200}\times 100[/tex]Required percentage [tex]=\frac{4000}{200}[/tex]Required percentage [tex]=20%[/tex]which axis shows the dependent varible
The axis on a graph that shows the dependent variable is the: vertical or y-axis.
What is the Dependent Variable?The dependent variable is the variable that is affected by an independent variable. That is, a change in the independent variable, causes the dependent variable to change.
On a graph, the dependent variable (outcome) is usually plotted on the y-axis (vertical axis).
Thus, the axis that shows the dependent variable is the vertical or y-axis.
Learn more about the dependent variable on;
https://brainly.com/question/25223322
#SPJ1
What are the coordinates of point F?
Answer:
C. 4, -2 1/2
Step-by-step explanation:
(x,y)
its kinda easy
y is directly proportional to x 2 . If y = 12 when x = 2 find x when y = 300
please I need the answer
Answer:
The answer is c
Step-by-step explanation:
one add the numbers 108 & 96=204
then add the numbers from c which is 30+30=60 43+43=86 29+29=58
then add 60+86+58 which will be 204 so c is the answer your welcome
come
7x^2+3y^2+12x+2y-6=0 Help me find the value of a,b,c and the discriminant number
Answer:
b o a h d
Step-by-step explanation:
1*5 3%9 46% &45 that is the answer
I am 6 foot and 4 inches what is my height in metres?12 inches=to 1 foot and 1 foot=to 30 cm
Answer:
1.9 m
Step-by-step explanation:
1 ft = 30 cm (approximately)
12 in. = 1 ft
100 cm = 1 m
Find the height in ft:
4 in. / 12 in/ft = 1/3 ft
6 ft 4 in. = 6 ft + 1/3 ft = 6 1/3 ft
Convert ft to cm:
6 1/3 ft × 30 cm/ft = 190 cm
Convert cm to m:
190 cm × 1 m / 100 cm = 1.9 m
Determine the cardinality of each set.
(a) {5, 1, 4, {6, 7, 8, ...}}
(b) {ø}
(c) {{{6, 7}}}
The cardinality of a set refers to the number of elements in the set. It is found by counting the elements in the set.
What is cardinality of a set?The cardinality of a set refers to the number of elements in the set. To obtain the cardinality, we have to count the elements in the set.
a) There are 6 elements in this set hence the cardinality is 6.
b) There is only one element in the set hence its cardinality is 1.
c) There are two elements in the set hence the cardinality is 2.
Learn more about cardinality of a set:https://brainly.com/question/19257002
#SPJ1
Ali takes a full-time position as a makeup artist in Atlanta. Her starting salary is $29,000. Her taxes are 28%. What is her net monthly income?
a. $2,416
b. $3,840
c. $2,088
d. $1,740
I couldn't find the answer to this question when I really needed it, so I did the work myself and got D as the answer. I ended up getting it right because you divide 29,000 by 12, then multiply the answer (2416) by 28%, which gives you the answer, D, 1740. Hope that helped!
Answer:
d. $1,740
Step-by-step explanation:
The annual after-tax salary is found by subtracting the tax from the salary. The tax is found by multiplying the tax rate by the salary. The monthly after-tax income is 1/12 of the annual after-tax income.
__
stepsannual tax = 0.28 × $29,000 = $8,120
annual take-home pay = $29,000 -8,120 = $20,880
monthly take-home pay = annual pay / months per year
= $20,880 / 12 = $1,740 . . . . net monthly income
_____
Additional comment
The net pay will be (1 - 0.28) = 0.72 times the nominal salary. The monthly pay will be 1/12 of the annual pay. These combined factors give a monthly net pay of (0.72)(1/12) = 0.06 times the annual pay.
0.06 × $29000 = 6×$290 = $1740
Jessie is painting a cardboard box for a school project and needs to know much paint she needs to cover the box.
6n
10 in.
Answer:
incomplete question
Step-by-step explanation:
in order to calculate for the surface area of a rectangular box we would need 3 measurements:
length
width
height
you only provided 2
What is the directrix of the parabola defined by `(1)/(4)(y + 3) = (x − 2)^2`?
The directrix of the parabola is [tex]y = \frac {-49}{16}[/tex]
How to determine the equation of the directrix?The parabola equation is given as:
[tex]\frac 14(y + 3) = (x -2)^2[/tex]
A parabola is represented as:
[tex]4p(y - k) =(x -h)^2[/tex]
By comparing both equations, we have:
4p = 1/4 ==> p = 1/16
-k= 3 ==> k = -3
The directrix is represented as:
y = k - p
So, we have:
[tex]y = -3 - \frac 1{16}[/tex]
Take the LCM
[tex]y = \frac {-16 * 3- 1}{16}[/tex]
Evaluate
[tex]y = \frac {-49}{16}[/tex]
Hence, the directrix of the parabola is [tex]y = \frac {-49}{16}[/tex]
Read more about parabola at:
https://brainly.com/question/1480401
#SPJ1