Answer:
A) She should buy the
Step-by-step explanation:
Part A:
For question A, we find the areas of both plots and see which one is greater.
For the first one, we do 3/8 * 2/3
[tex]\frac{3}{8} * \frac{2}{3} = \frac{6}{24} = \frac{1}{4}[/tex]
The area of the first plot is 1/4 square miles
For the second one, we do 2/5 * 2/5
[tex]\frac{2}{5} *\frac{2}{5} = \frac{4}{25}[/tex]
The area of the second plot is 4/25 square miles
We have 1/4 and 4/25.
To see which one is bigger, we make them have the same denominator, also known as the LCM (Least Common Multiple).
LCM(4,25) = 100
Now we make 1/4 have a denominator of 100
4 times what is 100?
25, so the numerator is 25 and the denominator is 100.
We get: 25/100
Now we make 4/25 have a denominator of 100
25 times what is 100?
4, so the numerator is 4 * 4 = 16 and the denominator is 100.
We get: 16/100
Now we can see which is bigger:
25/100 or 16/100
25/100 is bigger
Therefore, Miguel's mother should buy the plot with dimensions 3/8 and 2/3.
Part B
For part B, I'm not sure which plot of land she is going to pay for, so I will answer both.
We answered this in Part A already.
The 3/8 and 2/3 plot was 1/4 square miles and the 2/5 by 2/5 plot was 4/25 square miles.
Plot 1:
1/4 square miles
It said that it costs $750,000 for a square mile
This plot is 1/4 square miles, so we do
[tex]$750,000 * \frac{1}{4} = \frac{750,000}{4} = 187,500[/tex]
The cost for plot 1 is $187,500
Plot 2:
4/25 square miles
It said that it costs $750,000 for a square mile
This plot is 4/25 square miles, so we do
[tex]750,000*\frac{4}{25} = \frac{3,000,000}{25} = 120,000[/tex]
The cost for plot 1 is $120,000
So for the 3/8 by 2/3 plot, it cost $187,500 and for the 2/5 by 2/5 plot costs $120,000
ʜᴏᴘᴇ ᴛʜɪꜱ ʜᴇʟᴘᴇᴅ!
ʜᴀᴠᴇ ᴀ ɴɪᴄᴇ ᴅᴀʏ!
please help me out, thank you
Answer: 24
Step-by-step explanation: 180-114=66
66+90=156
180-156=24
HELP NEED ANSWER 20 POINT NO LINKS
Answer:16 perhaps
Step-by-step explanation:
add 4 and 12. also i am sorry if this is incorrect. if its right mark me as brainliest please.
Answer: Equation: 3x+4=12x-14
x=2
Step-by-step explanation:
3x+4=12x-14
18x=9
x=2
please help me with this and explain
Will mark brainliest...no guessing please :)
Answer:
A
Step-by-step explanation:
We can calculate the equation of the lines based on two points. First line m:
y = ax +b
where a is the slope and b is the y-intercept. To find the slope we use the x and y of the points as:
a = [tex]a = \frac{y_1-y_2}{x_1-x_2} = \frac{4- -32}{2- -4} = \frac{36}{6} = 6.[/tex]
So:
y = 6x + b
we can find the y intercept by substituting the x and y for one of the points:
solving for b:
b=-32-(6)(-4)= -8.
So the equation is:
y = 6x - 8.
We can change it to:
y + 8 = 6x
8 = 6x - y.
So it’s (A).
Hope that helps!
Answer:
B I think
Step-by-step explanation:
abdul rahman went to fidh market to buy two typesof fish.cost of one type of fish is 95 dollars per kg and the second type of fish costs 130 dollors per kg. can he buy two kilograms of each with 800 dollors.
Answer:
Yes
Step-by-step explanation:
95 multiplied by 2 is 190
130 multiplied by 2 is 260
190+260 is 450
Answer:
95 x 2=190
130 x 2= 260
260+190= 450
he can and will still have some change
800-450=350
Step-by-step explanation:
hope this helps if not then sorry good luck and bye
Solve the problem.
If f(x) = [tex]x^{2}[/tex] and g(x) = -1 + 5x, find (f ∘ g)(x) and find the domain of (f ∘ g)(x).
Answer:
Domain is 5
Step-by-step explanation:
f * g divided by its powers times its x
solve the variables
Answer:
x = 72° , y = 54°
Step-by-step explanation:
x and 108° are adjacent angles on a straight line and sum to 180°
x + 108° = 180° ( subtract 108° from both sides )
x = 72°
The vertex of the triangle on the left is vertically opposite x and is congruent
vertex = 72°
The sum of the 3 angles in the triangle = 180° , that is
y + y + 72° = 180°
2y + 72° = 180° ( subtract 72° from both sides )
2y = 108° ( divide both sides by 2 )
y = 54°
Answer:
so the answer is y=54°
Step-by-step explanation:
that is my answer hope it helps
Third-degree, with zeros of -3,-2, and 1, and passes through the point (3,9)
Three zeroes of a third-degree polynomial are given, with the graph passing through the point (3,6). To find the equation of this, first, let us set up how a 3rd-degree polynomial factored out should look like:
y = a(x+b)(x+c)(x+d).
Since the zeroes of the function are -3, -2, 1, the equation will look like y = a(x+3)(x+2)(x-1). To solve for a, plug-in x = 3 and y = 6 from the point (3,6). After replacing the variable a in the equation with the answer, you will have the solution for the problem.
Third-degree, with zeros of -3,-2, and 1, and passes through the point (3,9) then the polynomial p(x) is (3/20)(x-1)(x+2)(x+3)
What is Polynomial?Polynomial is an expression consisting of indeterminates and coefficients, that involves only the operations of addition, subtraction, multiplication, and positive-integer powers of variables
-3 is a root... (x+3) is a factor
-2 is a root... (x+2) is a factor
1 is a root... (x-1) is a factor
p(x) = a(x-1)(x+2)(x+3)
(3, 9) is on graph so p(3)=9
9=a(3-1)(3+2)(3+3)
9=a(2)(5)(6)
9=60a
Divide both sides by 60
a=9/60
a=3/20
p(x) = (3/20)(x-1)(x+2)(x+3)
Hence, third-degree, with zeros of -3,-2, and 1, and passes through the point (3,9) then the polynomial p(x) is (3/20)(x-1)(x+2)(x+3)
To learn more on Polynomials click:
https://brainly.com/question/11536910
#SPJ2
What is the amount received at the end of the period on investing $1000 for 2 years at 5% per annum compound interest?
Answer:
$1102.50
Step-by-step explanation:
The appropriate compound interest formula is
A = P(1 + r)^t, where P is the principal ($1000), t is the number of years, and r is the interest rate as a decimal fraction.
Here A = $1000(1 + 0.05)^2 = $1000(1.05)^2 = $1102.50
Last year, a gardening store ordered 530,570 potted plants. This year, they ordered 424,456 potted plants. What is the percent of decrease in the number of potted plants ordered annually?
Answer:
last year = 530570
this year = 424456
decreased plants = 530570-424456 = 106114
decreased percent = 106114÷530570×100%
= 20%
therefore 20% is the decrease precent in the number of potted plants ordered anually
5 to the third power -2(5-2)
help me with #29 please
Answer:
which one is 29???
Step-by-step explanation:
what is the sum to 5.3x10^5 and 3.8x10^4
pls help
Answer:
5.68*10⁵
Step-by-step explanation:
you can factor 10⁴ at the beginning too but I found it easier to explain what happens this way
Find the missing length.
60
36
X
The missing length of the given triangle divided into two right-angled triangle is 24.
The ratio 60:36:x is a ratio of 2:1:x. This means that the ratio of the lengths of the three segments is 2:1:x. The first segment has a length of 60, so the second segment must have a length of 1/3 * 60 = 24.
Here is the solution in more detail:
The ratio 60:36:x can be written as 2:1:x.
This means that the ratio of the lengths of the three segments is 2:1:x.
The first segment has a length of 60, so the second segment must have a length of 1/3 * 60 = 24.
Therefore, the missing length is 24.
To learn more about length here:
https://brainly.com/question/32060888
#SPJ2
find the value of a b and c.
Answer:
a= 90
2a= 135
b=45
c= 45
I think x
Step-by-step explanation:
can someone please help me, or explain it to me please I need the answers, thank you
Answer:x=6 y=34
x=8 y=44
x=9 y=49
x=10 y=54
Step-by-step explanation:
x y
6 34 6*5+4=34
8 44 8*5+4=44
9 49 9*5+4=49
10 54 10*5+4=54
A grocery store sells three different quantities of sugar. A 1-pound bag costs $1.04, a 2-pound bag costs $1.90, and a 3-pound bag costs $2.82. Enter the unit cost in price per pound for each. Complete the description about how the unit cost changes as the quantity of sugar increases.
Answer:
Step-by-step explanation:
1.04
.86
.92
What is the the correct equation to find the value of X?
Answer:
The first blue option or 8x - 17 = 5x + 19
Step-by-step explanation:
They are vertical angles, so they will be set equal to each other.
Have a nice day!
I hope this is what you are looking for, but if not - comment! I will edit and update my answer accordingly. (ノ^∇^)
- Heather
Which of the following represents the factorization of the trinomial below?
x2 - 6x +9
A. (x+2)(x-3)
B. (x - 3)2
C. (x+3)?
D. (x-2)(x-3)
SUBMIT
Answer:
B. (x-3)^2
Step-by-step explanation:
x^2-6x+9 = (x-3)^2
(a-b)^2=a^2-2ab+b^2
(a+b)^2=a^2+2ab+b ^2
HELP PLSSS!!!
What is the equation of the line?
A: y=2x+2
B: y= 1/2x -4
C: y=1/2x + 2
D: y=2x-4
GIVING BRAINLY TO CORRECT ANSWER
Step-by-step explanation:
(x1,y1) = (-4,0)
(x2,y2) = (0,2)
(y - y1)/(y2 - y1) = (x - x1)/(x2 - x1)
(y - 0)/(2 - 0) = (x + 4)/(0 + 4)
y/2 = (x + 4)/4
4y = 2(x + 4)
2y = x + 4
y = x/2 + 2
Option → C
Sketch the graph of y = (x - 2)2 - 16, then select the graph that corresponds
to your sketch.
A. Graph A
B. Graph B
C. Graph C
D. Graph D
Answer:
B) Graph B
Step-by-step explanation:
The quadratic equation in vertex form is represented by: y = a(x - h)² + k, where:
(h, k) = vertex
x = h : axis of symmetry
a = indicates a reflection in the x-axis; it also determines the graph's vertical stretch or shrink.
a > 0 the graph opens up.a < 0: the graph opens down.h = indicates a horizontal translation.
k = indicates a vertical translation.
Given the given quadratic equation, y = (x - 2)² - 16:
The vertex occurs at point, (2, -16), and a = 1. Since the value of a is positive, then it implies that the graph opens upward, and the vertex is its minimum point. The axis of symmetry occurs at h = 2.
To determine another point to use as a reference (and also for graphing) is solving for the equation's y-intercept, which is the point where it crosses the y-axis (where x = 0).
Y-intercept: set x = 0:
y = (x - 2)² - 16
y = (0 - 2)² - 16
y = (-2)² - 16
y = 4 - 16
y = -12
Therefore, the y-intercept is (0, -12).
Therefore, the graph that matches these given descriptions is Graph B.
Attached is the graphed quadratic equation where it shows the vertex, y-intercept, and the axis of symmetry.
Find the measures of the interior angles of the triangle.
Answer:
∠ A = 59°, ∠ B = 48° , ∠ C = 73°
Step-by-step explanation:
The interior angles of a triangle sum to 180°
sum the 3 angles and equate to 180
x + x - 11 + 73 = 180
2x + 62 = 180 ( subtract 62 from both sides )
2x = 118 ( divide both sides by 2 )
x = 59
Then
∠ A = x = 59°
∠ B = x - 11 = 59 - 11 = 48°
∠ C = 73°
Answer:
<A = 149*
<B = 138*
<C = 73*
Step-by-step explanation:
There are 360* total inside a triangle.
We subtract 73 from 360 to find the combined number of both angles a and b.
360-73 equals 287, so we know that both angles a and b add up to equal 287.
Since angle a equals x and angle b equals x - 11, we would combine the two expressions to find x. When we find x, it will allow us to know what both angles a and b equals to. So we combine x and x- 11, set it equal to 287, and solve for x.
x + x - 11 = 2x-11.
287 = 2x - 11
(Add eleven to both sides)
298 = 2x (divide both sides by two)
X = 149
Since angle a equals x, we know that angle a Is 149*.
And since angle b is x - 11, we take 149, subtract it by 11, and we get 138.
4 boxes of pasta at $1.25 each
Answer:
4 * 1.25 = 5
Step-by-step explanation:
4 boxes of pasta (4) at 1.25 (1.25) 'each' (*)
please answer quick
10 points
Answer:
Cleo is: 25 years old
Range of their ages: 7 years
Step-by-step explanation:
Supposing that they are all around roughly the same age, say, Ahmed was 18 and Beth was 20. The mean/average, is taking both ages, and dividing it by how many people there were. Which was just two. So, 18+20=38. 38/2 gets you 19. To get Cleo's age, we would do,
18+20+ Cleo's age. to get a number, divide it by 3, and get 21. Saying that the mean/average is 21, he would definetly be older. So plug in ages. 24+20+18=62. 62/3 gets you 20.67. 25+20+18=63. 63/3 gets you 21. Therefore, he must be 25.
The range is calculated by subtracting the largest number, by the smallest number. And, given that the median, or, middle is 20, we can know that the previous answer is correct. 25-18 to get 7 as the range.
8.(Extra Credit)Knowing the value of x determine the numerical value of all the dimensions on the model.Label them accordingly.
ANYONE PLEASE HELP ME WITH MY MATH HOMEWORK I REALLY NEED THE ANSWER RIGHT NOW I HOPE Y’ALL CAN HELP ME:(
Answer:
is there a picture
Step-by-step explanation:
how far from the base of a building must the bottom of a 15 foot ladder sit for it to make a 52 angle with the ground
Answer:
9.23 ft
Step-by-step explanation:
Right triangle = cos 52 degrees = adjacent side/hypotenuse
Cos (52 degrees) = 0.615661
0.615661 = x/15
(0.615661)*(15) = x
x = 9.23 ft
Hanna simplified the following math statement. What did she do wrong? Show the correct answer and explain your reasoning.
(6m^3y^2)^4 = 24m^7y^8
Answer:
y=0
Step-by-step explanation:
CAN SOMEONE PLEASE HELP ASAP I WILL GIVE 30 POINTS AND MARKED AS BRAINLIEST
Answer:
it's the middle one
Step-by-step explanation:
*I need help on number 5 :(
Answer:
1000
Step-by-step explanation:
we have formula total /100* percentage of sand dollars
in triangle abc it is given that AB =9 cm Bc=6cm and Ca = 7.5 cm also
triangle def is given that ef =8 cm and triangle def similar to triangle abc then perimeter of triangle def is
Answer:
Make me as brain liest plz
The perimeter of triangle DEF is; 30 cm
Similar TrianglesWe are given dimensions of Triangle ABC as;
AB = 9 cmBC = 6 cmCA = 7.5 cmThus;
Perimeter of Triangle ABC = 9 + 6 + 7.5 = 22.5 cm
We are told that Triangle DEF is similar to Triangle ABC.
This means that the ratio of corresponding sides must be equal to the ratio of their perimeter.
Side EF corresponds to side BC. Thus;
Perimeter of Triangle DEF/22.5 = 8/6
Cross multiply to get;
Perimeter of Triangle DEF = (22.5 × 8)/6
Perimeter of Triangle DEF = 30 cm
Read more on similar triangles at; https://brainly.com/question/14285697