Answer:
141/1.95 km/hr, or 72.308 km/hr
Step-by-step explanation:
To find the average speed, we need to know the total distance traveled / time (hours).
The total distance is 72 km + 69 km = 141 km.
The total time is 48 minutes / 60 (because we want this in hours, not minutes) + 69/60 = 1.95 hours
141/1.95 = 72.3 km/hr
Write the equation for the graph of the line
shown.
My answer is y= 2x-1 but I’m not sure if it’s right
Answer: Hope this explains everything for you!
y= -2x+3
Step-by-step explanation:
y= 2x-1 is wrong
First, we will start by identifying the y-int, the y-int is when x is zero. The y-int is 3 since when x is 0, y is 3, (0,3).
y= 2x+3 (So that means -1 is actually 3)
Plus even if your slope is 2, since from the 2 points you go up 2 and run by 1, if you're not going to calculate it with 2 points, you need to see if its uphill, downhill, etc. (More info in the image below) The slope is actually negative meaning it is -2.
So the equation of the line is actually y= -2x+3
What does 0 = 0 mean regarding the solution to the system?
There are no solutions to the system because the equations represent parallel lines.
There are no solutions to the system because the equations represent the same line.
There are infinitely many solutions to the system because the equations represent parallel lines.
There are infinitely many solutions to the system because the equations represent the same line.
Answer:
There are infinitely many solutions to the system because the equations represent the same line
You toss a coin and roll a number cube. The table shows the sample space,
where H means heads, T means tails, and the numbers represent the number
cube roll?
What is the probability of tossing heads and rolling a number less than 3?
A.1/4
B.1/3
C.1/6
D.1/2
Please help me on this and answer quickly if you get it correct and I’ll give brainlist if you don’t I won’t give brainlist but hurry please!!
Using it's concept, it is found that the probability of tossing heads and rolling a number less than 3 is given by:
C. 1/6
What is a probability?A probability is given by the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
In this problem, there were 12 trials. Of those, 2 are H1 and H2, which are heads and a number less than 3, hence the probability is given by:
p = 2/12 = 1/6.
Which means that option C is correct.
More can be learned about probabilities at https://brainly.com/question/14398287
#SPJ1
This Week's High Temperatures (°F)
29, 38, 45, 31, 50, 58, 62
Last Week's High Temperatures (°F)
44, 31, 66, 32, 26, 58, 78
Which measures of center and variability for the
temperatures were lower this week than last week?
Check all that apply.
mean
median
mode
range
mean absolute deviation
Done
The measures of center and variability for the
temperatures that were lower this week than last week include mean, range, mean absolute deviation.
What is a mean?It should be noted that a mean simply means the average set if numbers given.
Also, the range is the difference between the highest number and the lowest number in the data.
Learn more about mean on:
brainly.com/question/1136789
#SPJ1
Answer:
mean,range,mean absolute deviation
Step-by-step explanation:
just took it on edge
Sybil can put a total mass of 950 g in her bag. she buys a book that weighs 450 g and a notebook that weighs 210 g. write an equation to represent how much more mass, m, her bag can hold. then, solve for the answer and include an explanation of how you solved the equation
Answer:
M =290
Step-by-step explanation:
Subtraction of numbers
11. Find the coordinates of the point located six units behind the yz- plane, seven units to the right of the xz - plane, and eight units above the xy-plane. O x = -6, y = 7, z =-6 O x = -6, y = 7, z = 8 Ox=7, y = 7, z = 8 O x = 6, y= 7, z = 8
Answer: I think
Step-by-step explanation:Let the coordinate of the point be (x,y,z). Since the point is located 3 units behind the YZ− plane, 4 units to the right of XZ− plane and 5 units above the XY−plane ,x=−3,y=4 and z=5 Hence, coordinates of the required points are (−3,4,5)
n triangle ABC (see sketch), AD is the angle bisector of the angle A and BH is the height from side AC. The obtuse angle between BH and AD is four times the side of DAB. How big is the angle CAB?
A. 30 B.45 C.60 D.75 E.90
Answer: C
Step-by-step explanation:
We know that [tex]\angle AHB=90^{\circ}[/tex], and thus by the exterior angle theorem,
[tex]90^{\circ}+\alpha=4\alpha\\\\90=3\alpha\\\\\alpha=30^{\circ}[/tex]
Thus, [tex]\angle CAB=2\theta=\boxed{60^{\circ}}[/tex]
13 = m/4 + 7 can you show work too
The correct value of this equation is m = 24
Resolution methodThis equation contains a fractional term. We note that the denominator of this equation is the term 4. Therefore, we will multiply the sides by 4:
13 = m/4 + 7
13 . 4 = 4(m/4) + 7 . 4
52 = m + 28
Now, let's isolate the variable "as negative" and after the equality - we'll be subtracting the terms:
52 = m + 28
-m = 28 - 58
-m = -24
m = 24
Therefore, the correct value of this equation will be m = 24
Question 7 of 25
All else being equal, a study with which margin of error would give you the
most confidence in the results?
O A. 13 percentage points
OB. +12 percentage points
OC. 19 percentage points
OD. 16 percentage points
SUBMIT
Answer:
+12 percentage points
Step-by-step explanation:
All options have positive percentage in themselves
So lesser marginal error should be more applicable as lower the marginal errors lower the probability of doing mistakes so higher marks .
Option B
Mo buys a house for £120 000
He sells the house for £150 000
Work out the percentage profit that Mo makes.
Answer:
25%Step-by-step explanation:
The profit = 150 000 - 120 000 = 30 000
………………………………………………………
The profit percentage is :
[tex]=\frac{30000}{120000} \times 100=0.25 \times 100 = 25 \%[/tex]
This table shows some values of an exponential function.
What is the function?
The exponential function of the table is y = 0.75(2)^x
How to determine the exponential function?From the table, we have the following points
(x,y) = (0,0.75) and (1,1.5)
An exponential function is represented as:
y = ab^x
At (0,0.75), we have:
0.75 = ab^0
a = 0.75
Substitute a = 0.75 in y = ab^x
y = 0.75b^x
At (1,1.5), we have:
1.5 = 0.75b^1
Evaluate
1.5 = 0.75b
Divide both sides by 0.75
b =2
Substitute b =2 in y = 0.75b^x
y = 0.75(2)^x
Hence, the exponential function is y = 0.75(2)^x
Read more about exponential function at:
https://brainly.com/question/11464095
#SPJ1
Simplify the expression given below.
(17^14)^20
A. 289^34
B. 289^280
C. 17^280
D. 17^34
Answer: Heyaa! ^^
When you simplify (17^14)^20 Your Answer is
C. 17^280Step-by-step explanation:
Multiply the exponents in (17^14)^20And Simplify!!Hopefully this helps you!
In a random population, out of 500 people, 160 had blue eyes. In a group of 2500 people, how many would have blue eyes?
======================================================
Work Shown:
(160 with blue eyes)/(500 total) = (x with blue eyes)/(2500 total)
160/500 = x/2500
x = 2500*(160/500)
x = 800
------------
Another approach:
160/500 = 0.32 = 32% of the first group has blue eyes
Assuming this percentage is the same for any group, then,
32% of 2500 = 0.32*2500 = 800 people of the second group are estimated to have blue eyes, of the 2500 total.
somebody please help me
Answer:
66°
Step-by-step explanation:
The angle sum theorem tells you the sum of angles in a triangle is 180°.
__
79° +x +35° = 180°
x = 180° -114° . . . . . . . . subtract 114° from both sides
x = 66° . . . . . simplify
The slope of a line is 3. The y intercept of the same line is -12
Complete the slope intercept form equation
Answer:
y = 3x - 12
Step-by-step explanation:
Forming the slope-intercept equation :
y = mx + b
m = slopeb = y-interceptSubstitute m = 3 and b = -12 in the equation :
y = 3x - 12Answer:
y = 3x - 12
Step-by-step explanation:
The slope intercept form of a line is y = mx + b, where m is the slope and b is the y intercept. Here, m = 3 and b = -12. Therefore, the slope intercept form for this line is y = 3x - 12.
What is the relationship between the values m and n plotted on the number
line below?
m
n
H
A. m = n
OB. m> n
OC. m
h
Answer:
C
Step-by-step explanation:
M is less than n because it comes before it in the number line
List the first 4 terms of a geometric sequence with the first term of 2 and a common ratio of 5.
Answer:
2, 10, 50, 250
Step-by-step explanation:
For geometric sequences, multiply the previous term by the common ratio.
Using the formula for geometric sequences [tex]a_{n} =ar^{n-1}[/tex] , with [tex]a_{n}[/tex] being the nth term (so n=4 for the fourth term), a being the first term, and r being the common ratio.
Our starting term is 2. So that is automatically the first term of the four.
Second term:
[tex]a_{2} =2*5^{2-1}=2*5^1=2*5=10[/tex]
Third term:
[tex]a_{3} =2*5^{3-1}=2*5^2=2*25=50[/tex]
Fourth term:
[tex]a_{4} =2*5^{4-1}=2*5^3=2*5*5*5=10*25=250[/tex]
Circle O has secant lines AB and BD intersects circle O at points C and D. if AD=40 degrees and BC=120 degrees, find
Answer:
Angle AED: 40
Angle BEC: 105
Explanation:
1) To find Angle AED, you have to do arc BC minus arc AD then divide by 2.
120 - 40 = 80.
80 / 2 = 40
2) To find Angle BEC, you have to do arc BA + CD then divide by 2. But that's only angle CED. You'll have to double the number because BEA is vertical; then minus 360.
62 + 88 = 150
150 / 2 = 75
75 times 2 = 150
360 - 150 = 210
210 / 2 = 105
- You'll divide 210 by 2 because of the vertical angles of AED and BEC.
Use the equation of y = 1.5x +5 to predict the amount of milk needed for a 17-pound goat and a 55-pound goat
The amount of milk needed for a 17-pound goat and a 55-pound goat are 55 and 87.5 cubic units, respectively
How to determine the amount of milk?The equation is given as:
y =1.5x + 5
For a 17-pound goat, we have:
x = 17
This gives
y =1.5 * 17 + 5
y = 30.5
For a 55-pound goat, we have:
x = 55
This gives
y = 1.5 * 55 + 5
y = 87.5
Hence, the amount of milk needed for a 17-pound goat and a 55-pound goat are 55 and 87.5 cubic units, respectively
Read more about linear functions at:
https://brainly.com/question/4025726
#SPJ1
An elevator began in the 9th floor. It went down 7 floors. Then, it went up 4 floors. On which floor did it stop?
Answer: Hope this helps you!
6th floor
Step-by-step explanation:
If it starts on the 9th floor and goes down 7 floors that is:
9 (9 floors) + -7 (down 7 floors)
which is also equal to 9-7
9-7 = 2
Next, we need to go up by 4 floors starting with 2, 2+4
2+4 = 6
Brainliest?
If the measure of arc AB is 50 degrees, what is the measure of angle ADB?
90 degrees
100 degrees
25 degrees
50 degrees
Answer:
25 degrees
Step-by-step explanation:
arc divided by 2 = angle
50/2=25
Which of the following best describes the histogram?
The histogram is evenly distributed.
The histogram is symmetrical.
The left side of the histogram has a cluster.
The left side of the histogram is the mirror image of the right side.
histor Grammer
Step-by-step explanation:
lol bhsg HD tcvh by by by g
a is a common factor of 72 and 108
b is common multiple of 4 and 10
work out the highest possible value of a/b
Answer:
the value is 14
Step-by-step explanation:
because im just trying to get points
The diagram shows a rectangle. The area of the rectangle is 310 m². Work out the value of w when 5x-9 is the length and 3x+7 is the another length
Answer:
w = 10
Step-by-step explanation:
First we take the two values for the breadth of the rectangle
So:
5x - 9 = 3x + 7
now we solve this equation as follows:
5x - 3x = 9 + 7
2x = 16
x = 8
now that we have found the value for x, we can substitute it in the equation, 5x - 9,or in the equation, 3x + 7.
when we substitute x in any of these equations, we get
5(8) - 9 = 31
3(8) + 7 = 31
now that we have the value for the breadth we can form the following equation:
31 × w = 310
31w = 310
w = 310/31 = 10
Answer:
10
Step-by-step explanation:
Firstly, we find the value of X
since 5X-9 and 3X+7 are lenghts
5X-9= 3X+7
5X-3X= 7+9
2X = 16
dividing bothsides by 2
2X/2= 16/2
X = 8
Hence,
5X-9= 5(8)-9= 40-9 = 31
3X+7=3(8)+7= 24+7= 31
To find the width
Area= lenght×width
310= 31×w
31w= 310
w= 310/31
W= 10
Find the angle of CD. Round to the nearest tenth. 12.7 cm 45.5° 9/06 cm mCD= [?]°
Using the information in the diagram, the measure of [tex]\overset{\LARGE\frown}{CD}[/tex] is 89.0°
Calculating the angle subtended by an arcFrom the question, we are to determine the measure of [tex]\overset{\LARGE\frown}{CD}[/tex]
Consider the right triangle
The measure of [tex]\overset{\LARGE\frown}{CD}[/tex] is twice the measure of the unknown angle
Let the unknown angle in the right triangle be x
∴ The measure of [tex]\overset{\LARGE\frown}{CD}[/tex] = 2x
Then,
x + 90° + 45.5° = 180° (Sum of angles in a triangle)
x = 180° - 90° - 45.5°
x = 44.5°
Thus,
The measure of [tex]\overset{\LARGE\frown}{CD}[/tex] = 2×44.5°
The measure of [tex]\overset{\LARGE\frown}{CD}[/tex] = 89°
Hence, the measure of [tex]\overset{\LARGE\frown}{CD}[/tex] is 89.0°
Learn more on Calculating the angle subtended by an arc here: https://brainly.com/question/1213527
#SPJ1
Write and simplify the expression equivalent to 2(7x + 3) + 9x.
Hi student, let me help you out! :)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
We are asked to simplify the expression 2(7x+3)+9x.
[tex]\triangle~\fbox{\bf{KEY:}}[/tex]
We need to multiply 2 times 7x and 3, and then add 9x.So, let's compute...
\\\////\\\///\\\///\\\///\\\///\\\///\\\///\\\///\\\\///\\\////\\\///\\\///\\\///\\\///\\\///\\\//\\//\\\/
After performing multiplication we obtain
[tex]\star~\mathrm{14x+6+9x}[/tex]
Now add 9x:
[tex]\star~\mathrm{23x+6}[/tex]
Hope it helps you out! :D
Ask in comments if any queries arise.
#StudyWithBrainly
~Just a smiley person helping fellow students :)
PLEASE HELPP! RIGHT ANSWERS ONLY!!!
Answer:
[tex] \large {\boxed{ \sf{y = 2x + 5}}}[/tex]
Step-by-step explanation:
Suppose the slope of the line is k.
So,
[tex] \large {\bold {k = \frac{7 - ( - 1)}{1 - (3)} = \frac{7 + 1}{1 + 3} = \frac{8}{4} = 2 }}\\ [/tex]
So the line:
[tex] \large \bold{ \frac{y - 7}{x - 1} = k = 2 } \\ [/tex]
[tex] \: [/tex]
So,
[tex] \large \bold{y - 7 = 2(x - 1)}[/tex]
[tex]\large \bold{y - 7 = 2x - 2}[/tex]
[tex]\large \bold{y = 2x - 2 + 7}[/tex]
[tex]\large \bold{y = 2x + 5}[/tex]
[tex]{\rule{200pt}{4pt}}[/tex]
[tex] \large \bold{-N} \frak{unx-}[/tex]
What is the (LCM) of 5/6 and2/5
Answer:
30
Step-by-step explanation:
[tex]\frac{5\cdot\frac{6}{6} }{2\cdot\frac{6}{6} } = \frac{25}{30}, \frac{12}{30}[/tex]
Which pair of angles shares ray A and F as a common side?
The pair of angles that share a ray as a common side in the given diagram is: ∠FAB and ∠FAD.
What are Adjacent Angles?Adjacent angles are angles that lie adjacent or next to each other sharing a common vertex and have the same ray as a common side.
In the diagram attached below, ∠FAB and ∠FAD share a common vertex, A, and a ray FA as a common side.
Therefore, the pair of angles is: ∠FAB and ∠FAD.
Learn more about adjacent angles on:
https://brainly.com/question/26768295
#SPJ1
PLEASE HELP!!!!!!!!!
Answer:
CE = 4.6 ft
Step-by-step explanation:
(a)
given 2 secants drawn from an external point to the circle , then
the product of the external part of one secant and the entire secant is equal to the product of the other secant's external part and that entire secant, that is
BE × BC = AB × DB
(b)
substituting given values into the equation
BE × 10 = 3 × 18
10 BE = 54 ( divide both sides by 10 )
BE = 5.4 ft
then
CE = CB - BE = 10 - 5.4 = 4.6 ft