Answer:
its c. 1/4
hope it helps;)
Answer:
1/4
Step-by-step explanation:
1. Look at the numbers on the number line (1,0,-1)
2. See where the point falls in between. (0 & 1)
3. Since the point is closer to 0 you can infer that it is 1/4
Stonewall receives ¢250 per year in simple interest from an amount of money he invested in
ADB, Barclays and GCB. Suppose ADB pays an interest of 2%, Barclays pays an interest of
4% and GCB pays an interest of 5% per annum and an amount of ¢350 more was invested in
Barclays than the amount invested in ADB and GCB combined. Also, the amount invested in
Barclays is 2 times the amount invested in GCB.
a) Write down the three linear equations and represent them in the matrix form AX = B.
b) Find the amount of money Stonewall invested in ADB, Barclays and GCB using Matrix
Inversion
Answer:
The amount invested in ADB is ¢1363.[tex]\overline 3[/tex] =
The amount invested in Barclays is ¢3,427.[tex]\overline 3[/tex]
The amount invested in GCB is ¢1,713.[tex]\overline 3[/tex]
Step-by-step explanation:
The parameters of the investment Stonewall made are;
The amount in interest he receives from ADB, Barclays and GCB = ¢250
The amount of interest ADP pays = 2% per annum
The amount of interest Barclays pays = 4% per annum
The amount of interest GCB pays = 5% per annum
The amount invested in Barclays = The amount invested in ADB and GCB + ¢350
The amount invested in Barclays = 2 × The amount invested in GCB
a) Let 'x', represent the amount invested in ADB, 'y' represent the amount invested in Barclays, and 'z', represent the amount invested in GCB
We have;
y = x + z + 350
y = 2·z
0.02·x + 0.04·y + 0.05·z = 250
Therefore, we get the three linear equations as follows;
-x + y - z = 350...(1)
y - 2·z = 0...(2)
0.02·x + 0.04·y + 0.05·z = 250...(3)
Using Matrix inversion, we have;
[tex]\left[\begin{array}{ccc}-1&1&-1\\0&1&-2\\0.02&0.04&0.05\end{array}\right] \times \left[\begin{array}{c}x&y&z\end{array}\right] = \left[\begin{array}{c}350&0&250\end{array}\right][/tex]
The transpose of the 3 by 3 matrix [tex]M^T[/tex] is given as follows;
[tex]M^T = \left[\begin{array}{ccc}-1&0&0.02\\1&1&0.04\\-1&-2&0.05\end{array}\right][/tex]
The Adjugate Matrix is given as follows;
[tex]Adj = \left[\begin{array}{ccc}0.13&-0.09&-1\\-0.04&-0.03&-2\\-0.02&0.06&-1\end{array}\right][/tex]
The inverse of the matrix = Adj/Det where, Det = -0.15, is therefore;
[tex]M^{-1} = \left[\begin{array}{ccc}\dfrac{-13}{15} &\dfrac{3}{5} &\dfrac{20}{3} \\\\\dfrac{4}{15} &\dfrac{1}{5} &\dfrac{40}{3} \\\\\dfrac{2}{15} &-\dfrac{2}{5} &\dfrac{20}{3} \end{array}\right][/tex]
We therefore, get the solution as follows;
[tex]\left[\begin{array}{ccc}\dfrac{-13}{15} &\dfrac{3}{5} &\dfrac{20}{3} \\\\\dfrac{4}{15} &\dfrac{1}{5} &\dfrac{40}{3} \\\\\dfrac{2}{15} &-\dfrac{2}{5} &\dfrac{20}{3} \end{array}\right]\times \left[\begin{array}{c}350&0&250\end{array}\right] = \left[\begin{array}{c}\dfrac{4,090}{3} \\&\dfrac{10,280}{3} \\ & \dfrac{5,140}{3} \end{array}\right][/tex]
[tex]\begin{array}{c}x = \dfrac{4,090}{3} \\&y = \dfrac{10,280}{3} \\ & z = \dfrac{5,140}{3} \end{array}[/tex]
The amount invested in ADB, x = ¢4,090/3 = ¢1363.[tex]\overline 3[/tex]
The amount invested in Barclays, y = ¢10,282/3 = ¢3,427.[tex]\overline 3[/tex]
The amount invested in GCB, z = ¢5,140/3 = ¢1,713.[tex]\overline 3[/tex]
Marcie Ann Weber, age 32, takes out $15,000 of a term insurance for a ten year term.
a. annual premium: $ a0
b. monthly premium: $ a1
Answer:
Step-by-step explanation:
a. annual premium: 79.35
b. monthly premium: 7.14
Marcie Ann Weber, age 32, takes out $15,000 of a term insurance for a ten-year term. Annual premium = $1,500 per year and monthly premium = $125 per month.
What is division?One type of operation is division in mathematics. In this procedure, the phrases or numbers are divided into the same number of components.
Given: Marcie Ann Weber,
insured amount of term insurance plan = $15,000.
Number of year = 10 year
To find the amount of annual premium:
Divide the total insured amount by number of years.
Annual premium = Insured amount of term insurance plan / Number of year
Annual premium = $15,000 / 10
Annual premium = $1,500 per year
To find the amount of monthly premium:
Monthly premium = Insured amount of term insurance plan / Number of month in 10 year
Monthly premium = 15,000 / (10 x 12)
Monthly premium = 15,000 / 120
Monthly premium = $125 per month.
Therefore, annual premium = $1,500 per year and monthly premium = $125 per month.
To learn more about the division;
https://brainly.com/question/13263114
#SPJ5
What is the product of 2x + 3 and 4x^2 - 5x + 6
Answer:
8
x
3
+
2
x
2
−
3
x
+
18
Step-by-step explanation:
simply the answer thought bc i didn't simplify
PLEASE HELP ME OUT! QUICK POINTS FOR YOU!
All information needed can be found in the image below
Thank you in advance.
Answer:
circle area = 50.24 units²
Step-by-step explanation:
circle area = πr² = 3.14(4²) = 3.14(16) = 50.24 units²
(1/2)x x 3/43=
Pls im so close for finishing 20 POINTS
Answer:
It's 3[tex]x^{2}[/tex]/86
hope this helps:)
The side of a square has the length (x-2), while a rectangle has a length of (x-3) and a width of (x+4). If the area of the rectangle is twice the area of the square, what is the sum of the possible values of x? I CAN'T ACCESS A FILE SO PLEASE JUST LOOK AT THE PICTURE YOURSELF, AND THEN TELL ME. THANKS!
Answer:
Sum = 4 + 5 = 9
Step-by-step explanation:
Equation
2*(x - 2)(x-2) = (x - 3)(x + 4)
Solution
2*(x^2 - 4x + 4) = x^2 + 4x - 3x - 12
2x^2 - 8x + 8 = x^2 +x - 12 Subtract the right side from the left
x^2 - 9x + 20 = 0
(x - 4)(x - 5) = 0
The possible values for x are
x - 4 = 0
x = 4
x - 5 = 0
x = 5
Check
(4 - 2)^2 = (4) = 4
(x - 3)(x + 4) = (4 - 3)(8) = 8
This checks
(5 - 2)^2 = 3^2 = 9
(5 - 3)(5 + 4) = 2 * 9 = 18
Plzzzzz I need help asap thank you
No links plzzzzz
Answer:
-1.4 ; -0.7 ; 0.003 ; 3% ; 0.3 ; 2/3 ; 7/8 ; 100/50
Step-by-step explanation:
0.003 ; -1.4 ; 100/50 = 2 ; 0.85 ; 2/3 = 0.67 ; 3% = 3/100 = 0.03 ; 7/8 = 0.875 ;
0.3 , -0.7
0.003 ; -1.4 ; 2 ; 0.85 ; 0.67 ; 0.03 ; 0.875 ; 0.3 ; -0.7
Least to greatest:
-1.4 ; - 0.7 ; 0.003 ; 0.03 ; 0.3 ; 0.67 ; 0.85 ;2
-1.4 ; -0.7 ; 0.003 ; 3% ; 0.3 ; 2/3 ; 7/8 ; 100/50
Negative numbers have least value.Then in decimal numbers, the number having the least value in tenth is the least
which expression is a fourth root of -1 + i√3?
Answer:
−1+1.732051i
Step-by-step explanation:
Jennifer is buying party supplies. She is planning on buying twice as many balloons as noisemakers. The number of napkins Jennifer is planning on buying is one-quarter of the number of noisemakers. If Jennifer buys 65 items, how many noisemakers does Jennifer buy? Write and solve an equation using a variable for this problem. <3
Antonio has six white socks, two black socks, and four gray socks in a drawer. If he randomly chooses a sock from the drawer, what is the probability he will choose a gray sock?
A.1/12
B.1/4
C.1/3
D.1/2
Answer:
C
Step-by-step explanation:
The probability is 1/3
HEY GUYS COULD YOU HELP ME WITH THESE TWO QUESTIONS!!! DON'T WORRY YOU'LL GET YOUR POINTS!!
Answer:
i am unsure
Step-by-step explanation:
I HEART POINTS
Write an equation for this word
sentence: one third of a number
equals 9.
Hurry plsss
Answer:I believe D
Step-by-step explanation: Hope you get it right
Fill in the blank using a term found in the vocabulary list. The ratio of the value of a subtotal to the value of the total is called _________________.
Answer:
Relative frequency
Step-by-step explanation:
Help me please I have an f in this class I will give you 44 points
8 x 7s = 56s
8 x (-2) = -16
so 8(7s - 2) = 56s - 16
The ratio of pears to green apples is 1:3 if there are 150 green apples how many pears are there
50. 150 divided by 3
Choose the correct classifacation of 4x^4-4x^3+10x^6
Answer:what’s classification
Step-by-step explanation:
A teacher is correcting a student's homework
assignment, but she cannot read one line of the
student's work. The student's work is shown
below, with a blank space representing the
missing line.
Step 1:
- 2x + 11 = -5
Step 2: -2x + 11 – 11 = -5 – 11
Step 3:
-2x = -16
Step 4:
Step 5:
1x = 8
Step 6:
x= 8
Which of the following represents the correct
Step 4 and the property that would be used to
justify the step?
Answer without Explanation:
B
I need help pls is due today
Answer:
a) 1/2, 0.5, 50% b)3/4, 0.75, 75% c) 1/12, 0.08333, 8.333% d) 5/12, 41.6667%, 0.416
Step-by-step explanation:
Answer:
a] 1/2 b] 5/6 c] 1/6 d] 5/4
Step-by-step explanation:
no of even no present/total numbers and so on
try it later
The regular price of a camera is $500. The camera is on sale for 25% off the regular price. What is the sale price of the camera in dollars and cents?
Answer:
375
Step-by-step explanation:
500-125(25% of 500)=375
During a professional baseball game, every
spectator placed his or her ticket stub into one of
several containers. After the game, the coach
chose twenty people to march in the victory
parade. What is the sample in this situation?
Answer:
20 people chosen to March
Step-by-step explanation:
The sample can be explained as a random subset of the population. It is a given number of draws or selection made usually at Random from the entire or larger population set. The sample is usually smaller Than the population and if done randomly will be representative of the population set. The entire spectator attending the baseball game is the population of interest while the 20 selected from the entire pool to March in the victory parade is the sample data obtained from the population set.
Solve 2x2 + x − 4 = 0
Answer:
x = 0
Step-by-step explanation:
hi there!
im not sure if the x between the 2's is a x as in a variable or if it is multiplication sign. im going to solve the problem as if it is a multiplication sign but if that is wrong then please let me know!
2 * 2 + x - 4 = 0
is our equation that we are working with ^
first step is, following the pemdas we multiply *2 with its self
( ^ parentheses, exponents, multiplication/ division making sure to solve it left to right, addition and subtraction still making sure to follow the left to right rule )
2 * 2 + x - 4 = 0
2 * 2
= 4 + x - 4 + 0
then we add positive 4 and negative 4 together, canceling eachother out the giving us the answer of x = 0
4 + x - 4 + 0
4 + - 4 = 0
x = 0
i hope this helps you! have a good rest of your day :)
1\ solve the system using elimination. 4x+5y=2 -2x+2y=8
what type of line is not a function
Answer:
A vertical line
What is -3/5 multiplied by 4/7?
Pls show answer with step by step answers explained pls
Answer:
-12/35
Step-by-step explanation:
-3×4/5×7
-12/35
2. Find mzR and mzS.
89°
R
157 T
Р
Answer:
m∠R = 123°
m∠S = 91°
Step-by-step explanation:
The measure of an inscribed angle is 1/2 the measure of the intercepted arc
m of arc QRS = 2 m∠P = 2(57) = 114
Now m of arc SPQ = 360 - 114 = 246
So, m∠R = 1/2(246) = 123
m of arc RSP = 2 m∠Q = 2(89) = 178
m of arc PQR = 360 - 178 = 182
m∠S = 1/2(182) = 91
Steves pattern: 4, 25, 130, 665. what is steves pattern?
Answer: (4+1)*5=25; (25+1)*5=130; (130+1)*5=655.
Step-by-step explanation:
Find the missing length PLEASE HELP NEED IT ASAP
Answer:
c = [tex]\sqrt{58}[/tex]
Step-by-step explanation:
Using Pythagoras' identity in the right triangle
c² = 7² + 3² = 49 + 9 = 58 ( take the square root of both sides )
c = [tex]\sqrt{58}[/tex]
Answer:
58Step-by-step explanation:
According to Pythagoras Theorem:
[tex] {7}^{2} + {3}^{2} = {c}^{2} [/tex]
Hence,
[tex] = > {c}^{2} = {7}^{2} + {3}^{2} [/tex]
[tex] = > {c}^{2} = 49 + 9[/tex]
[tex] = > {c}^{2} = 58[/tex]
[tex] = > c = \sqrt{58} [/tex]
So,
[tex]c = \sqrt{58} [/tex]
Is the answer.
the bearing of c from a is 210°
(i) find the bearing of B from A
(ii) find the bearing of A from B
if you could also solve the question above I'd be very grateful
I need it in at least 10 minutes so please answer it!! ♡♡
Answer:
(a) His speed when he runs from C to A is [tex]4.\overline {285714}[/tex] m/s
(i) The bearing of B from A is approximately 127.18°
(ii) The bearing of A from B is approximately 307.18°
Step-by-step explanation:
(a) The given parameters are;
The distance from A to B = 120 m
The speed with which Olay runs from A to B, v₁ = 4 m/s
The distance from B to C = 180 m
The speed with which Olay runs from B to C, v₂ = 3 m/s
The distance from C to A = 150 m
His average speed for the whole journey = 3.6 m/s
We find
The total distance of running from A back to A, d = 120 m + 180 m + 150 m = 450 m
The time it takes to run from A to B, t₁ = 120 m/(4m/s) = 30 seconds
The time it takes to run from B to C, t₂ = 180 m/(3m/s) = 60 seconds
Let t₃ represent the time it takes Olay to run from C to A
We have;
The total time it takes to run from A back to A = t₁ + t₂ + t₃
Therefore;
[tex]Average \ velocity = \dfrac{Total \ distance }{Total \ time} = \dfrac{d}{t_1 + t_2 + t_3}[/tex]
Substituting the known values for the average velocity, 'd', 't₁' and 't₂' gives;
[tex]Average \ velocity = 3.6 \, m/s = \dfrac{450 \, m}{30 \, s + 60 \, s + t_3}[/tex]
3.6 m/s × (30 s + 60 s + t₃) = 450 m
3.6 m/s × 30 s + 3.6 m/s × 60 s + 3.6 m/s × t₃ = 450 m
108 m + 216 m + 3.6 m/s × t₃ = 450 m
∴ 3.6 m/s × t₃ = 450 m - (108 m + 216 m) = 126 m
t₃ = 126 m/(3.6 m/s) = 35 s
The speed with which Olay runs from C to A, v₃ = Distance from C to A/t₃
The speed with which he runs from C to A = 150 m/(35 s) = 30/7 m/s =[tex]4.\overline {285714}[/tex] m/s
(i) The given bearing of C from A = 210°
By cosine rule, we have;
a² = b² + c² - 2·b·c·cos(A)
∴ cos(A) = (b² + c² - a²)/(2·b·c)
Where;
a = The distance from B to C = 180 m
b = The distance from C to A = 150 m
c = The distance from A to B = 120 m
We find;
cos(A) = (150² + 120² - 180²)/(2 × 150 × 120) = 0.125
A = arccos(0.125) ≈ 82.82°
The bearing of B from A ≈ 210° - 82.82° ≈ 127.18°
The bearing of B from A ≈ 127.18°
(ii) The angle, θ, formed by the path of the bearing of A from B is an alternate to the supplementary angle of the bearing of B from A
Therefore, we have;
θ ≈ 180°- 127.18° ≈ 52.82°
The bearing of A from B = The sum of angle at a point less θ
∴ The bearing of A from B = 360° - 52.82° ≈ 307.18°
The bearing of A from B ≈ 307.18°.
A horse 64 feet from the center of a merry-go-round makes 27 revolutions. In order to travel the same distance, how many revolutions would a horse 16 feet from the center have to make?
HELP PLEASEE
I’m stuck
Answer:
:-):-)
Step-by-step explanation:
1) p<1000
2)p>500
3)By combining the above two, we get: 500<p<1000
Andre will agree as he thinks that the no. of paper clips in the box is less than 1000. But lin will not as she thinks that the no. of clips is more than 500.
4)This time, they both will agree as the no. of paper clips is more than 500 but less than 1000.