Please help it’s due now

Put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying all
fractions.

y - 6x = 9

Answers

Answer 1

Answer:

y=6x+9

Step-by-step explanation:

y=mx+b

add 6x on both sides


Related Questions

What is the value of this expression 49.88 − 38.491

Answers

11.389
In problems like this just add 0 to the end of the problem missing a digit
11.398



If there is missing space there is a invisible 0! Line up the numbers and do normal subtraction! Always bring down the Period!!!!!

Between which two consecutive integers does V185 lie?
A
12 and 13
B.
13 and 14
C
14 and 15
D.
15 and 16

Answers

Answer: B

Step-by-step explanation: desmos

The sales tax rate Atlanta's hometown is 7%. If she buys 3 lamps for 23.50 each and a sofa for $770, how much sales tax does she owe?​

Answers

Answer:

35

Step-by-step explanation:

How do I find the missing sides?

Answers

Answer:

You would realize that this is a right triangle with angles of 45-45-90. This means that the sides are 1-3 root 2-2. Hope this helps!!

Step-by-step explanation:

Will runs a business that employs 105 staff.
Each member of staff works 35 hours a week and gets an hourly wage of £7.60
The staff have complained that they are not being paid enough and have asked
for a 10% pay rise.
How much will the proposed pay rise cost Will on a weekly basis?
£

Answers

Each employee makes 35 x 7.60 = 266 per week.

105 employees x 266 = 27,930 per week total pay.

27930 x 10 % = 27930 x 0.10 = 2,793 more per week.

The temperature one cold morning is -5 °C. By noon, the temperature had increased by 3 degrees and at 4 PM the temperature was zero. The increase from noon to 4 PM was

Answers

Answer:

2°C

Step-by-step explanation:

Morning

-5°C

Noon (+3)

-2°C

4pm (+?)

0°C

Equation I used:

(-5) + (3) + x = 0

I'm assuming you're being taught how to work with negative intervals in algebra? Don't worry, that's why you're practising with temperature. Instead of asking online, try using the progress your teacher taught you. If you have notes, look back at them. Practise makes perfect :)

The morning low tide at the beach is 12 inches. After 6 hours, the afternoon high tide is 57 inches. What is the average number of inches the tide changed per hour?

Answers

Answer:

7.5 inches per hour

Step-by-step explanation:

Given that:

Morning low tide at beach = 12 inches

Afternoon tide after 6 hours = 57 inches

Average number of inches tide changed per hour :

(Afternoon tide - morning tide) / number of hours

(57 inches - 12 inches) / 6 hours

45 inches / 6 hours

= 7.5 inches per hour

there is your answer. hope this helps

9. If f(x) = 5x-4 and f(2a) =156 , then what is the value of a?

Answers

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

[tex]f(x) = 5x - 4[/tex]

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

[tex]f(2a) = 5(2a) - 4[/tex]

[tex]f(2a) = 10a - 4[/tex]

[tex]156 = 10a - 4[/tex]

[tex]10a - 4 = 156[/tex]

Add sides 4

[tex]10a - 4 + 4 = 156 + 4[/tex]

[tex]10a = 160[/tex]

Divide sides by 10

[tex] \frac{10a}{10} = \frac{160}{10} \\ [/tex]

[tex]a = 16[/tex]

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

Need helpp Hurry to get brainliest!!

Answers

Answer:

x =30

Step-by-step explanation:

4x + 40 = 6x-20 (set them equals)

40= 6x-  20-4x

40+20=2x

2x=60

divide by 2

x=30

Answer:

the answer is x=7

Step-by-step explanation:

for m(x)=-2x+7, find the value of x for which m(x)=13

Answers

Answer:

x = -3

Step-by-step explanation:

m(x) = -2x + 7

13  = -2x + 7

6 = -2x

x = -3

The answer is x= -3




The explanation if you need it is since m(x)=13 we get the equation 13=-2x+7. Then we use the equation to find x.


13= -2x+7
-7 -7
6= -2x
— —
-2 -2

-3=x

You then want to check your answer by substituting -3 for x

13= -2(-3) +7
13= 6+7
13=13
If your answers match then your answer is correct

please helpppp:////!!!

Answers

I believe the answer is C>=1,499.
The answer is C 1,499

I’ll give brainliest!! Just zoom in to see better!!:)

Answers

Answer:

Well done

Step-by-step explanation:

Zoomed in

Casey is making a flower arrangement with roses r and carnations c the cost of each rose is $0.50 and the cost of each carnation is $0.10 . the arrangement has a total $20. how many of each flower did Casey put in his arrangement

Answers

Answer:

r+c=80

.50r+.10c=20

Step-by-step explanation:

each rose costs $0.50

each carnation costs $0.10

The number of roses is r, and the number of carnations is c.

the arrangement has a total of 80 flowers, so we have that:

r + c = 80

the cost is $20, so we have:

r*0.5 + c*0.1 = 20

so our system of equations is:

r + c = 80

r*0.5 + c*0.1 = 20

and we can also solve it; for this isolate one of the variables in the first equation:

r = 80 - c

now let'r replace this in the second equation:

(80 - c)*0.5 +c*0.1 = 20

40  - c*0.4 = 20

c = 20/0.4 = 50

this means that we have 50 carnations, and the other 30 are roses.

i was so lost that i almost forgot the answer was in my face

hope this help shawty

What is the value of X?

Answers

Answer:

the answer to x is 111

Step-by-step explanation:

A+B=X

Since its extended you add the two legs together

Hope this helps!

Answer:

111 degrees

Step-by-step explanation:

Angles in a triangle add up to 180 degrees, so we do 180-36-75 to find out the missing angle (=69). Then, angles on a straight line add up to 180 degrees too, so we do 180-69=111 degrees. :)

a number I more than -13

Answers

Answer:

-12

Step-by-step explanation:

Answer:

-12

Step-by-step explanation:

your adding

We are two numbers
Our median is 3
Our minimum is 2, What numbers are we?

Answers

Answer:

2,4

Step-by-step explanation:

median=3

minimum is 2

first no. is 2

second no. is 4

2,4 lol hahaha your welcome I’m sure I’m right but Yee

What is the correct answer for both? ​

Answers

Answer:

14)   C (-2, 4)

15)   D (-3, -3)

Step-by-step explanation:

-6x + 4y = 28

6x + 9y = 24

-6x + 4y = 28

4y = 28 + 6x

y = 7 + 1.5x

6x + 9y = 24

6x + 9(7 + 1.5x) = 24

6x + 63 + 13.5x = 24

19.5x + 63 = 24

19.5x = -39

x = -2

-6x + 4y = 28

-6(-2) + 4y = 28

12 + 4y = 28

4y = 16

y = 4

____________

4x - 4y = 0

-4x + 3y = 3

4x - 4y = 0

4x = 4y

x = y

-4x + 3y = 3

-4(y) + 3y = 3

-4y + 3y = 3

-1y = 3

y = -3

4x - 4y = 0

4x - 4(-3) = 0

4x + 12 = 0

4x = -12

x = -3

Which value is the slope in the equation:
y= 4x + 2

Answers

Answer:

it's 4 ^_________^ ig my answer needs to be longer

The diagram shows organisms a diver observed during an ocean dive.

A sailboat floats on the water with objects below it in the water. These objects are labeled seaweed negative 20 meters, clownfish negative 23 meters, squid negative 44 meters.
What did the diver most likely use as a reference point to describe the position of the squid?

Answers

Answer:

The correct answer would be A.) The ocean surface

A sailboat floats on the water with objects below it in the water. These objects are labeled seaweed negative 20 meters, clownfish negative 23 meters, squid negative 44 meters.

What did the diver most likely use as a reference point to describe the position of the squid?

A.) the ocean surface

B.) the ocean floor

C.) the position of the clownfish

D.) the position of the seaweed

Step-by-step explanation:

Got it right on edge :)

Answer:

A

Step-by-step explanation: Did the test

Let's say you have 6 lbs of apples for $12.96. What is the unit price? (Meaning, what is the cost of 1 pound of apples?)​

Answers

Answer:

$2.16 per pound

Step-by-step explanation:

First, you would need to divide the price by the amount

$12.96 / 6 lbs = $2.16 per pound

That is the unit price

Shelila had $4.75 to buy pencils for an art class and each pencil costs 89c. How much pencils will she have?

Answers

Answer:

5 pencils

Step-by-step explanation:

4.75 / 0.89 = 5.33

Since you can't buy 1/3 of a pencil, Shelila can only buy up to 5 pencils

look at the pic below
answer quick please I need this asap
i will mark thx, star you & mark brainliest

Answers

Answer:

2 and 1 because look at the question

what is the value of x

Answers

Answer:

x=55⁰

Step-by-step explanation:

the line js supplementary so 180-125= 55

pls vote brainliest

2(x+y) = 5
How would I solve for x ?

Answers

After you reach 2x=5-2y you take the 2 and put it on the other side by division so you can end up with only x on the left side so in the end it would be x=(5-2y)\2

When a= -5, b = -2 and c=1. a(b+c) is?

Answers

Substitute

(-5)((-2) + (1))

(-5)(-1)

5

The point at which a​ company's costs equal its revenues is the ​ break-even point. C represents the​ cost, in​ dollars, of x units of a product and R represents the​ revenue, in​ dollars, from the sale of x units. Find the number of units that must be produced and sold in order to break even. That​ is, find the value of x for which C = R. C = 14x + 36,000 and R = 16x.

Answers

Answer:

14x+36,000=16x

subtract 14x on both sides

14x+36,000=16x-14x

36,000=2x

divide both sides by 2

36,000÷2=2x÷2

x=18,000

I hope this is good enough:

Given the relation y = –4x2 – 8, if the input is 2, what is the output?

8
–8
–16
–24

Answers

Answer:

- 24

Step-by-step explanation:

Given

y = - 4x² - 8

The input is the value of x and the output the corresponding value of y.

Here input is 2 , substitute x = 2 into the relation, that is

y = - 4(2)² - 8 = - 4(4) - 8 = - 16 - 8 = - 24

For an input of 2, the output is - 24

Graham's monthly bank statement showed the following deposits and withdrawals.
- $87.45, - $24.76, $143.87 – $17.29 $348.90
If Graham's balance in the account was $456.78 at the beginning of the month,
what was the account balance at the end of the month?

Answers

Answer:

622.27

Step-by-step explanation:

- $87.45 + (- $24.76) + (-17.29) = $-129.5

$143.87 + $348.90 = $492.77

492.77 - (-129.5) = 622.27

A shortcut would ensure a safer reaction. A shortcut may provide a faster reaction. A reaction with a shortcut would yield more chemical output. A reaction with a shortcut would require less chemical input.

Answers

Answer: the first one

Step-by-step explanation:

Answer:

What is the benefit of using a shortcut in a reaction between two chemicals?

A shortcut would ensure a safer reaction.

Step-by-step explanation:

Please
Find x
5x+7=7x-9

Answers

Answer: x=8

Step-by-step explanation:

the answer is x=-8
d
d
d
d
d

d
Other Questions
What is the reasonable domain for v(x) The constitution allows government officials to be removed from office if they are found by Congress to be guilty of crimes. This is an example ofA=rule of law B=separation of powers C=federalismD=popular sovereignty BRAINLYYTell me 3 points that would be on the graph of y = -x - 1 Make a Prediction: What effect do you think the Crusades had on Christian andMuslim states? What effect do you think the Crusades had on the world?P An artist will paint the main scene in from "The Open Boat." Which colors should the artist choose to best match the mood of this passage? a)red and black b)gray and white c)blue and green d)brown and blue what are the main features of python What all should i put in a homeade fruit cup? Why do scholars think slavery started? In "I Will Fight No More Forever," Chief Joseph says, "Hear me, my Chiefs, I am tired, my heart is sick and sad "In this line and throughout the speech, Chief Joseph's tone is one of _____.A. aggressionB. confusionC. rageD. resignation What's y'all dream college?? (Mine is Howard university or another HBCU school ) How is diffusion connected to homeostasis? I need help with this fast, please! Small amounts of substances can be measured in milligrams. One milligram equals gram. Suppose a scientist needs 25 milligrams of a substance. Find the amount in grams. Write your answer in scientific notation. When using HTML, image height and width are measured in? divide.-3 3/4 divided by 3 A. -1 1/4B. -3/4C. 3/4D. 1 1/4 The distance Train A travels is represented by y=70x, where y is the distance in kilometers and x is the time in hours. What is the unit rate of Train A? theme: Religion a quote and response from the book purple hibiscus Marcie goes to the salon and has a pedicure and a manicure. What has Marcie purchased from the salon?A.) A goodB.) A good and a serviceC.) NeitherD.) A service One number is 2 more than the other. The small one is 4 times equal to triple the larger number . What is the value of both the larger and smaller number? The radius of the moon is approximately 1,350,000 m. What is the radius in kilometers? (1 km=1000m) What is one measurement needed to calculate the speed of an object?