Answer:
y=6x+9
Step-by-step explanation:
y=mx+b
add 6x on both sides
What is the value of this expression 49.88 − 38.491
Between which two consecutive integers does V185 lie?
A
12 and 13
B.
13 and 14
C
14 and 15
D.
15 and 16
Answer: B
Step-by-step explanation: desmos
The sales tax rate Atlanta's hometown is 7%. If she buys 3 lamps for 23.50 each and a sofa for $770, how much sales tax does she owe?
Answer:
35
Step-by-step explanation:
How do I find the missing sides?
Answer:
You would realize that this is a right triangle with angles of 45-45-90. This means that the sides are 1-3 root 2-2. Hope this helps!!
Step-by-step explanation:
Will runs a business that employs 105 staff.
Each member of staff works 35 hours a week and gets an hourly wage of £7.60
The staff have complained that they are not being paid enough and have asked
for a 10% pay rise.
How much will the proposed pay rise cost Will on a weekly basis?
£
Each employee makes 35 x 7.60 = 266 per week.
105 employees x 266 = 27,930 per week total pay.
27930 x 10 % = 27930 x 0.10 = 2,793 more per week.
The temperature one cold morning is -5 °C. By noon, the temperature had increased by 3 degrees and at 4 PM the temperature was zero. The increase from noon to 4 PM was
Answer:
2°C
Step-by-step explanation:
Morning
-5°C
Noon (+3)
-2°C
4pm (+?)
0°C
Equation I used:
(-5) + (3) + x = 0
I'm assuming you're being taught how to work with negative intervals in algebra? Don't worry, that's why you're practising with temperature. Instead of asking online, try using the progress your teacher taught you. If you have notes, look back at them. Practise makes perfect :)
The morning low tide at the beach is 12 inches. After 6 hours, the afternoon high tide is 57 inches. What is the average number of inches the tide changed per hour?
Answer:
7.5 inches per hour
Step-by-step explanation:
Given that:
Morning low tide at beach = 12 inches
Afternoon tide after 6 hours = 57 inches
Average number of inches tide changed per hour :
(Afternoon tide - morning tide) / number of hours
(57 inches - 12 inches) / 6 hours
45 inches / 6 hours
= 7.5 inches per hour
there is your answer. hope this helps
9. If f(x) = 5x-4 and f(2a) =156 , then what is the value of a?
♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️
[tex]f(x) = 5x - 4[/tex]
♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️
[tex]f(2a) = 5(2a) - 4[/tex]
[tex]f(2a) = 10a - 4[/tex]
[tex]156 = 10a - 4[/tex]
[tex]10a - 4 = 156[/tex]
Add sides 4
[tex]10a - 4 + 4 = 156 + 4[/tex]
[tex]10a = 160[/tex]
Divide sides by 10
[tex] \frac{10a}{10} = \frac{160}{10} \\ [/tex]
[tex]a = 16[/tex]
♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️
Need helpp Hurry to get brainliest!!
Answer:
x =30
Step-by-step explanation:
4x + 40 = 6x-20 (set them equals)
40= 6x- 20-4x
40+20=2x
2x=60
divide by 2
x=30
Answer:
the answer is x=7
Step-by-step explanation:
for m(x)=-2x+7, find the value of x for which m(x)=13
Answer:
x = -3
Step-by-step explanation:
m(x) = -2x + 7
13 = -2x + 7
6 = -2x
x = -3
please helpppp:////!!!
I’ll give brainliest!! Just zoom in to see better!!:)
Answer:
Well done
Step-by-step explanation:
Zoomed in
Casey is making a flower arrangement with roses r and carnations c the cost of each rose is $0.50 and the cost of each carnation is $0.10 . the arrangement has a total $20. how many of each flower did Casey put in his arrangement
Answer:
r+c=80
.50r+.10c=20
Step-by-step explanation:
each rose costs $0.50
each carnation costs $0.10
The number of roses is r, and the number of carnations is c.
the arrangement has a total of 80 flowers, so we have that:
r + c = 80
the cost is $20, so we have:
r*0.5 + c*0.1 = 20
so our system of equations is:
r + c = 80
r*0.5 + c*0.1 = 20
and we can also solve it; for this isolate one of the variables in the first equation:
r = 80 - c
now let'r replace this in the second equation:
(80 - c)*0.5 +c*0.1 = 20
40 - c*0.4 = 20
c = 20/0.4 = 50
this means that we have 50 carnations, and the other 30 are roses.
i was so lost that i almost forgot the answer was in my face
hope this help shawty
What is the value of X?
Answer:
the answer to x is 111
Step-by-step explanation:
A+B=X
Since its extended you add the two legs together
Hope this helps!
Answer:
111 degrees
Step-by-step explanation:
Angles in a triangle add up to 180 degrees, so we do 180-36-75 to find out the missing angle (=69). Then, angles on a straight line add up to 180 degrees too, so we do 180-69=111 degrees. :)
a number I more than -13
Answer:
-12
Step-by-step explanation:
Answer:
-12
Step-by-step explanation:
your adding
We are two numbers
Our median is 3
Our minimum is 2, What numbers are we?
Answer:
2,4
Step-by-step explanation:
median=3
minimum is 2
first no. is 2
second no. is 4
What is the correct answer for both?
Answer:
14) C (-2, 4)
15) D (-3, -3)
Step-by-step explanation:
-6x + 4y = 28
6x + 9y = 24
-6x + 4y = 28
4y = 28 + 6x
y = 7 + 1.5x
6x + 9y = 24
6x + 9(7 + 1.5x) = 24
6x + 63 + 13.5x = 24
19.5x + 63 = 24
19.5x = -39
x = -2
-6x + 4y = 28
-6(-2) + 4y = 28
12 + 4y = 28
4y = 16
y = 4
____________
4x - 4y = 0
-4x + 3y = 3
4x - 4y = 0
4x = 4y
x = y
-4x + 3y = 3
-4(y) + 3y = 3
-4y + 3y = 3
-1y = 3
y = -3
4x - 4y = 0
4x - 4(-3) = 0
4x + 12 = 0
4x = -12
x = -3
Which value is the slope in the equation:
y= 4x + 2
Answer:
it's 4 ^_________^ ig my answer needs to be longer
The diagram shows organisms a diver observed during an ocean dive.
A sailboat floats on the water with objects below it in the water. These objects are labeled seaweed negative 20 meters, clownfish negative 23 meters, squid negative 44 meters.
What did the diver most likely use as a reference point to describe the position of the squid?
Answer:
The correct answer would be A.) The ocean surface
A sailboat floats on the water with objects below it in the water. These objects are labeled seaweed negative 20 meters, clownfish negative 23 meters, squid negative 44 meters.
What did the diver most likely use as a reference point to describe the position of the squid?
A.) the ocean surface
B.) the ocean floor
C.) the position of the clownfish
D.) the position of the seaweed
Step-by-step explanation:
Got it right on edge :)
Answer:
A
Step-by-step explanation: Did the test
Let's say you have 6 lbs of apples for $12.96. What is the unit price? (Meaning, what is the cost of 1 pound of apples?)
Answer:
$2.16 per pound
Step-by-step explanation:
First, you would need to divide the price by the amount
$12.96 / 6 lbs = $2.16 per pound
That is the unit price
Shelila had $4.75 to buy pencils for an art class and each pencil costs 89c. How much pencils will she have?
Answer:
5 pencils
Step-by-step explanation:
4.75 / 0.89 = 5.33
Since you can't buy 1/3 of a pencil, Shelila can only buy up to 5 pencils
look at the pic below
answer quick please I need this asap
i will mark thx, star you & mark brainliest
Answer:
2 and 1 because look at the question
what is the value of x
Answer:
x=55⁰
Step-by-step explanation:
the line js supplementary so 180-125= 55
pls vote brainliest
2(x+y) = 5
How would I solve for x ?
When a= -5, b = -2 and c=1. a(b+c) is?
The point at which a company's costs equal its revenues is the break-even point. C represents the cost, in dollars, of x units of a product and R represents the revenue, in dollars, from the sale of x units. Find the number of units that must be produced and sold in order to break even. That is, find the value of x for which C = R. C = 14x + 36,000 and R = 16x.
Answer:
14x+36,000=16x
subtract 14x on both sides
14x+36,000=16x-14x
36,000=2x
divide both sides by 2
36,000÷2=2x÷2
x=18,000
I hope this is good enough:
Given the relation y = –4x2 – 8, if the input is 2, what is the output?
8
–8
–16
–24
Answer:
- 24
Step-by-step explanation:
Given
y = - 4x² - 8
The input is the value of x and the output the corresponding value of y.
Here input is 2 , substitute x = 2 into the relation, that is
y = - 4(2)² - 8 = - 4(4) - 8 = - 16 - 8 = - 24
For an input of 2, the output is - 24
Graham's monthly bank statement showed the following deposits and withdrawals.
- $87.45, - $24.76, $143.87 – $17.29 $348.90
If Graham's balance in the account was $456.78 at the beginning of the month,
what was the account balance at the end of the month?
Answer:
622.27
Step-by-step explanation:
- $87.45 + (- $24.76) + (-17.29) = $-129.5
$143.87 + $348.90 = $492.77
492.77 - (-129.5) = 622.27
A shortcut would ensure a safer reaction. A shortcut may provide a faster reaction. A reaction with a shortcut would yield more chemical output. A reaction with a shortcut would require less chemical input.
Answer: the first one
Step-by-step explanation:
Answer:
What is the benefit of using a shortcut in a reaction between two chemicals?
A shortcut would ensure a safer reaction.
Step-by-step explanation:
Please
Find x
5x+7=7x-9
Answer: x=8
Step-by-step explanation: