Answer:
B: Save $10
Step-by-step explanation:
A: $14.80, B: $12, C:$18.70, D: $16.50
What is the solution for x in the equation?
x-3/7=2x-25/7
Step-by-step explanation:
please mark me as brainlest
Answer: x = 4/3
Step-by-step explanation: I just answered the answer
If f(x) = −5x − 4 and g(x) = -3x - 2, find (f+ g)(x).
Answer:
[tex](f+g)(x) = -8x-6[/tex]
Step-by-step explanation:
We are given the two functions:
[tex]\displaystyle f(x) = -5x - 4 \text{ and } g(x) = -3x - 2[/tex]
And we want to find:
[tex](f+g)(x)[/tex]
Recall that this is equivalent to:
[tex]\displaystyle (f+g)(x) = f(x) + g(x)[/tex]
Substitute and simplify:
[tex]\displaystyle \begin{aligned} (f+g)(x) &= (-5x-4)+(-3x-2) \\ \\ &= -8x-6 \end{aligned}[/tex]
In conclusion:
[tex](f+g)(x) = -8x-6[/tex]
In the figure, AB and CD are common tangents to two circles of radii 5 cm with centres p
and S respectively and AB = 8 cm. Calculate the length of
Answer:
24 you used to write about something else
Answer:
Step-by-step explanation:
the equation y=6.75x models the cost in dollars to purchase x pounds of steak at grocery store 1.
The true statement is the cost of steak at grocery store 1 is $0.75 less per pound than at grocery store 2.
What is the true statement?In store 1, the cost of 1 pound of steak is $6.75.
Cost of 1 pound of steak in store 2 is 15 /2 = $7.50
Difference in the cost : $7.50 - $6.75 = $0.75
Here is the complete question:
The equation y = 6.75x models the cost, in dollars, to purchase x pounds of steak at grocery store 1. This table shows the cost to buy different weights of steak at grocery store 2.
Cost of Steak at Grocery Store 2
Weight (pounds) Cost
2..........................$15.00
3..........................$22.50
5......................... $37.50
9......................... $67.50
Which statement is true?
answer choices
The cost of steak at grocery store 1 is $0.75 less per pound than at grocery store 2.
The cost of steak at grocery store 1 is $0.75 more per pound than at grocery store 2.
The cost of steak at grocery store 1 is $0.50 less per pound than at grocery store 2.
The cost of steak at grocery store 1 is $0.50 more per pound than at grocery store 2. R
To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/194007
#SPJ1
Please answer quickly!!
Answer:
B is true
C is false
D is false
Step-by-step explanation:
- B is true because two negative numbers are added together, the outcome is negative hence always less than 0
- C is false due to needing a negative number add to -1.5 to be less, a positive only makes the number greater
- D is false since you are adding 0.9 (9/10), anything less than this will m ake the sum be greater than 0
example: - 0.5 + 0.9 = 0.4 or - 0.8 + 0.9 = 0.1
What does 0 = 0 mean regarding the solution to the system?
There are no solutions to the system because the equations represent parallel lines.
There are no solutions to the system because the equations represent the same line.
There are infinitely many solutions to the system because the equations represent parallel lines.
There are infinitely many solutions to the system because the equations represent the same line.
Answer:
There are infinitely many solutions to the system because the equations represent the same line
What is the ratio of the area of sector abc to the area of sector dbe? a. b. c. d. e.
The ratio of the area of sector abc to the area of sector dbe is 4/3
How to determine the ratio of the areas?For sector abc, we have:
Angle = x
Radius = 2r
For sector dbe, we have:
Angle = 3x
Radius = r
The area of a sector is:
[tex]Area =\frac{\theta}{360}* \pi r^2[/tex]
So, we have:
[tex]ABC =\frac{x}{360}* \pi (2r)^2[/tex]
Evaluate
[tex]ABC =\frac{x* \pi r^2}{90}[/tex]
For DBE, we have:
[tex]DBE =\frac{3x}{360}* \pi (r)^2[/tex]
Evaluate
[tex]DBE =\frac{x}{120}* \pi r^2[/tex]
The ratio of both areas is:
[tex]Ratio = \frac{x}{90}* \pi r^2 : \frac{x}{120}* \pi r^2[/tex]
Cancel out the common factors
[tex]Ratio = \frac{1}{90} : \frac{1}{120}[/tex]
Express as fraction
[tex]Ratio = \frac{120}{90}[/tex]
Divide
[tex]Ratio = \frac{4}{3}[/tex]
Hence, the ratio of the area of sector abc to the area of sector dbe is 4/3
Read more about sector areas at:
https://brainly.com/question/1582027
#SPJ4
4/3
its the answer edmentum
Calculate the Theoretical probability of the following experiments.
Use a tree diagram to visualize your calculations. *** Note that these are independent experiments. Once she has removed a fruit, she will put it back in before removing a second fruit.***
Jane has a bag with 5 oranges, 4 grapefruits, and 3 apples.
What is the probability that she will NOT randomly take out two oranges in a row?
What is the probability that she will NOT randomly take out two grapefruits in a row?
What is the probability that she will NOT randomly take out two apples in a row?
What is the probability that she will NOT take out an orange, then an apple, and finally a grapefruit in that order?
The probability that she will NOT take out an orange, then an apple, and finally a grapefruit in that order is 0.2917.
What is Probability?Probability helps us to know the chances of an event occurring.
[tex]\rm Probability=\dfrac{Desired\ Outcomes}{Total\ Number\ of\ outcomes\ possible}[/tex]
A.) The probability that she will NOT randomly take out two oranges in a row,
Probability = 1 - (5/12)² = 0.8264
B.) The probability that she will NOT randomly take out two grapefruits in a row,
Probability = 1 - (4/12)² = 0.8264 = 0.8889
C.) The probability that she will NOT randomly take out two apples in a row,
Probability = 1 - (3/12)² = 0.8264 = 0.9375
D.) The probability that she will NOT take out an orange, then an apple, and finally a grapefruit in that order,
Probability = (7/12) × (9/12) × (8/12) = 0.2917
Learn more about Probability:
https://brainly.com/question/795909
#SPJ1
Is this relation a function? Justify your answer.
Answer:
Can't see the problem. Send a picture of it.
The scatter plot shows the relationship between the saturation specific humidity, in grams per kilogram of air, and the ambient temperature, in degrees celsius, of the atmosphere. which type of relationship would best model this data?
By critically observing the scatter plot (see attachment), the type of relationship that would best model this data is positive nonlinear.
The types of relationship in a scatter plot.In Statistics, there are four (4) main types of relationship (association) in a scatter plot and these include the following:
Positive linear association.Negative linear association.No association (None).Non-linear association.By critically observing the scatter plot shown in the image attached below, we can logically deduce that the type of relationship that would best model this data is positive nonlinear because the change in one of the variables doesn't result in a constant change in other variables.
Read more on scatterplot here: brainly.com/question/6592115
#SPJ1
This table shows some values of an exponential function.
What is the function?
The exponential function of the table is y = 0.75(2)^x
How to determine the exponential function?From the table, we have the following points
(x,y) = (0,0.75) and (1,1.5)
An exponential function is represented as:
y = ab^x
At (0,0.75), we have:
0.75 = ab^0
a = 0.75
Substitute a = 0.75 in y = ab^x
y = 0.75b^x
At (1,1.5), we have:
1.5 = 0.75b^1
Evaluate
1.5 = 0.75b
Divide both sides by 0.75
b =2
Substitute b =2 in y = 0.75b^x
y = 0.75(2)^x
Hence, the exponential function is y = 0.75(2)^x
Read more about exponential function at:
https://brainly.com/question/11464095
#SPJ1
What is value of x in the equation 6x+7-2x=3+5x-9
Answer: x = 13
Step-by-step explanation: First, we simplify the equation to get 4x + 7 = 5x - 6. Then, from there, we subtract 7 on both sides to get 4x = 5x - 13. Then we subtract 5x from both sides, which would give us -x = -13. Finally, we can divide both sides by -1 (because remember, x = 1) to get that x = 13. Hope this helps!
Chelsea wants to rearrange her room. She makes a scale drawing of the room and cuts out pieces of paper to represent her furniture. The paper representing her desk is 1 1/4 inches by 2 1/4 inches. What are the actual dimensions of her desk?
A: 1 3/4 feet by 3 feet
B: 2 1/2 feet by 5 feet
C: 2 1/4 feet by 4 1/4 feet
D: 2 1/2 feet by 4 1/2 feet
Since the paper representing her desk is 1 1/4 inches by 2 1/4 inches, the actual dimensions of her desk are D: 2 ¹/₂ ft by 4 ¹/₂ ft
To answer the question, we need to know what scale is
What is a scale?A scale is the ratio of two dimension and it is given on a scale drawing.
Given that Chelsea makes a scale drawing of the room and cuts out pieces of paper to represent her furniture, and the paper representing her desk is 1 1/4 inches by 2 1/4 inches.
Since on the scale, we have 1/2 in = 1 foot ⇒ 1 in = 2 ft
Actual dimensions of deskSo, the actual dimensions of her desk are
1 ¹/₄ in by 2 ¹/₄ in = 5/4 in by 9/4 in
= 5/4 × 1 in by 9/4 × 1 in
= 5/4 × 2 ft by 9/4 × 2 ft
= 5/2 ft by 9/2 ft
= 2 ¹/₂ ft by 4 ¹/₂ ft
So, the actual dimensions of her desk are D: 2 ¹/₂ ft by 4 ¹/₂ ft
Learn more about scale here:
https://brainly.com/question/26467371
#SPJ1
PLEASE HELP ASAP ILL MAKE YOU THE BRAINIEST
Write the ratio for sin A
Answer:
Step-by-step explanation:
Formula
The sin(A) = opposite / hypotenuse
Givens
Opposite = CB = 11
Hypotenuse = AB = 61
Solution
Sin(A) = 11/61
Sin(A) = 0.1803
Answer
Sin(A) = 11/61
Sin(A) = 0.1803
BRAINLIEST AND 100 POINTS!!
Create a comparative box plot for the morning and afternoon dogs, and label each with its five-number summary.
Sara's dogs:
Morning:
39, 21, 12, 27, 23, 19, 19, 31, 36, 25
Afternoon:
15, 51, 8, 16, 43, 34, 27, 11, 8, 39
Answer:
see attached
Step-by-step explanation:
Morning:
12, 19, 19, 21, 23, 25, 27, 31, 36, 39
Min value: 12
Lower quartile (Q1): 19
Median (Q2): 24
Upper Quartile (Q3): 31
Max value: 39
Afternoon:
8, 8, 11, 15, 16, 27, 34, 39, 43, 51
Min value: 8
Lower quartile (Q1): 11
Median (Q2): 21.5
Upper Quartile (Q3): 39
Max value: 51
Answer:
7. AM IQR: 12 PM: IQR: 28 8. see below in explanation
Step-by-step explanation:
7. 31-19=12
39-11= 28
You subtract Q1 from Q3 to get the IQR.
8. I believe the morning group of dogs would be easier to walk as one group because the group has a closer range of weights (12-39) compared to the afternoon group of (8-51). Walking a large group of dogs with similar weights would be easier than walking a group of very small and very large dogs at the same time because their pace of walking would be so different.
Please help I don't Understand!
Answer: SAS similarity theorem
Proportional relationship:
[tex]\sf \dfrac{AB}{AC} = \dfrac{AM}{AN}[/tex]
insert values
[tex]\rightarrow \sf \dfrac{21+9}{14+6} = \dfrac{21}{14}[/tex]
simplify
[tex]\rightarrow \sf 1 = 1[/tex]
L.H.S = R.H.S
The triangles are congruent and follows the rule SAS similarity theorem.
The triangles has/starts from the same angle, corner (A).
When h is one-half and j is one-third, g is 4. if g varies jointly with h and j, what is the value of g when h is 2 and j is 3? 4 6 24 144
Answer:
D) 144Giveng varies jointly with h and jg = 4 when h = 1/2, j = 1/3To findValue of g when h = 2 and j = 3Joint variation:g = khj, where k- coefficient
Use given values of h and j, and find the value of k:
4 = k*(1/2)(1/3)4 = (1/6)kk = 4*6k = 24The equation is now:
g = 24hjFind the value of g when h is 2 and j is 3:
g = 24*2*3 = 144Correct choice is D
Answer:
D. 144
Step-by-step explanation:
Pls Help, Will Give Brainlest
Answer:
19.1 ft³
Step-by-step explanation:
Hello!
Volume of a cylinder: [tex]V = \pi r^2h[/tex]
V = volumeπ = pi (3,14)r = radiush = heightWe can plug in the values and solve.
Solve[tex]V = \pi r^2 h[/tex][tex]V = (3.14)(1.5)^2(2.7)[/tex][tex]V = (3.14)(2.25)(2.7)[/tex][tex]V = 19.0755 \approx 19.1[/tex]The volume is approximately 19.1ft³
Step-by-step explanation:
[tex]\pink{\large{\underline{\underline{\sf Given:-}}}}[/tex]
[tex] \sf Radius_{\blue{cylinder}}=1.5 \: feet[/tex][tex] \sf Height_{\blue{cylinder}}=2.7 \: feet[/tex][tex]\pink{\large{\underline{\underline{\sf To\:find:-}}}}[/tex]
[tex] \sf Volume_{\blue{cylinder}}=?[/tex][tex]\pink{\large{\underline{\underline{\sf Solution:-}}}}[/tex]
We know that,
[tex]\underline{\boxed{\sf Volume_{cylinder}=πr^2h}}[/tex]
[tex]\longmapsto \sf 3.14×(1.5)^2×2.7[/tex]
[tex]\longmapsto \sf 3.14×2.25×2.7[/tex]
[tex]\longmapsto \sf 3.14×6.075[/tex]
[tex]\longmapsto \sf 19.0755≈19.1\: cubic\:feet[/tex]
wright the follwing in decimlal form:25/8
Answer:
25/8 in decimal form is 3.125.
Step-by-step explanation:
I hope this helps! :)
7. a hockey arena has 10 920 seats. the first row of seats around the rink has 220 seats. the number of seats in each subsequent row increases by 16. how many rows of seats does the arena have?
The number of rows in the arena is 26
How to determine the number of rows?The hockey arena illustrates an arithmetic sequence, and it has the following parameters:
First term, a = 220Sum of terms, Sn = 10920Common difference, d = 16The number of rows (i.e. the number of terms) is calculated using:
[tex]S_n = \frac{n}{2}(2a + (n -1) * d)[/tex]
So,we have:
[tex]10920 = \frac{n}{2}(2 * 220 + (n -1) * 16)[/tex]
Evaluate the terms and factors
[tex]21840 = n(440 + 16n -16)[/tex]
Evaluate the like terms
21840 = n(424+ 16n)
Expand
21840 = 424n + 16n^2
Rewrite as:
16n^2 + 424n - 21840 = 0
Using a graphical tool, we have:
n = 26
Hence, the number of rows in the arena is 26
Read more about arithmetic sequence at:
https://brainly.com/question/6561461
#SPJ1
Given the Equation y squared-Ay-6=0, where A is a constant, find the solutions for y in terms of A
Answer:
do u still need help with this
Find the length of the midsegment of each trapezoid.
12)
Answer: 25
Step-by-step explanation:
[tex]\frac{23+27}{2}=\boxed{25}[/tex]
Mieko bought 2 gallons of paint. she used 1/4 of the paint on her bedroom, 3 quarts on the hallway, and the rest of the paint in the living room. how many quarts of paint did mieko use in the living room?
The number of quarts of paint did mieko use in the living room is A = 3 quarts
Given data ,
Mieko bought 2 gallons of paint. she used 1/4 of the paint on her bedroom, 3 quarts on the hallway, and the rest of the paint in the living room
Now , on simplifying the equation , we get
Two gallons of paint is equal to 8 quarts (2 x 4 = 8)
Mieko used 1/4 of the paint on her bedroom, which is equal to 2 quarts (1/4 x 8 = 2)
She used 3 quarts of paint on the hallway
Thus, Mieko used a total of 2 + 3 = 5 quarts of paint on the bedroom and hallway
Therefore , she used 8 - 5 = 3 quarts of paint in the living room
Hence , the number of quarts is A = 3 quarts
To learn more about equations click :
https://brainly.com/question/19297665
#SPJ1
In a random population, out of 500 people, 160 had blue eyes. In a group of 2500 people, how many would have blue eyes?
======================================================
Work Shown:
(160 with blue eyes)/(500 total) = (x with blue eyes)/(2500 total)
160/500 = x/2500
x = 2500*(160/500)
x = 800
------------
Another approach:
160/500 = 0.32 = 32% of the first group has blue eyes
Assuming this percentage is the same for any group, then,
32% of 2500 = 0.32*2500 = 800 people of the second group are estimated to have blue eyes, of the 2500 total.
Solve the following system of equations. Show all work and solutions.
y = 2x^2 + 6x + 1
y = −4x^2 + 1
Answer: (0, 1), (-1, -3)
Given two equation's:
y = 2x² + 6x + 1y = −4x² + 1Solve them simultaneously:
[tex]\sf 2x^2 + 6x + 1 = -4x^2 + 1[/tex]
[tex]\sf 2x^2 + 4x^2 = 1 - 1[/tex]
[tex]\sf 6x^2 + 6x = 0[/tex]
[tex]\sf 6x(x + 1) = 0[/tex]
[tex]\sf 6x = 0, \ x + 1 = 0[/tex]
[tex]\sf x = 0, \ x = -1[/tex]
(a) When x = 0, y = −4(0)² + 1 = 1
(b) When x = -1, y = -4(-1)² + 1 = -3
Solution: (x, y) → (0, 1), (-1, -3)
Answer:
System of equations
[tex]\large \begin{cases}y=2x^2+6x+1\\y = -4x^2+1\end{cases}[/tex]
To solve the given system of equations, use the substitution method:
[tex]\large\begin{aligned}2x^2+6x+1 & = -4x^2+1\\2x^2+6x+1+4x^2-1 & = 0\\6x^2+6x & = 0 \\6x(x+1) & = 0\\\implies x+1 & = 0 \implies x=-1\\\implies 6x & = 0 \implies x=0\end{aligned}[/tex]
Therefore the x-values of the solutions are:
[tex]\large \begin{aligned}x & =-1\\x & =0\end{aligned}[/tex]
Substitute the found values of x into the second equation to find the y-values:
[tex]\large \begin{aligned}x & =-1 & \implies &-4(-1)^2+1 =-3 & \implies & (-1,-3)\\x & =0 & \implies & -4(0)^2+1 =1 & \implies & (0,1)\end{aligned}[/tex]
Therefore, the solutions of the system of equations are:
(-1, -3) and (0, 1)
Which line is perpendicular to the line: y − 4 = 25(x +1)?
1. Triangle STU is shown on the coordinate plane below. Triangle STU is transformed using the rule (x, y) -> (x+4, y-2). In the image of the transformation, triangle S'T'U', what is the x-coordinate of S'?
Using translation concepts, considering S(2,-1), the x-coordinate of S' is given by 6.
What is a translation?A translation is represented by a change in the function graph, according to operations such as multiplication or sum/subtraction in it's definition.
In this problem, the rule is given by:
(x, y) -> (x+4, y-2).
Considering S(2,-1), 4 is added to the x-coordinate in the translation, hence:
2 + 4 = 6.
The x-coordinate of S' is given by 6.
More can be learned about translation concepts at https://brainly.com/question/4521517
#SPJ1
Need help due tmr this is linear relationships
Can someone help me PLEASE I've been trying to get someone to help me for hours Come on I'm offering 20 points?!?!?!?
AND means multiply, so if probability is dependent on two things happening, then we will multiply the individual probabilities together.
1. P(A and 1) = 1/4 x 1/6 = 1/24
2. P(C and 2) = 1/4 x 2/6 = 2/24 = 1/12
3. P(B and 3) = 2/4 x 1/6 = 2/24 = 1/12
4. P(A and 4) = 1/4 x 2/6 = 2/24 = 1/12
5. P(C and 3) = 1/4 x 1/6 = 1/24
6. P(B and 2) = 2/4 x 2/6 = 4/24 = 1/6
7. P(a consonant and an odd #) = 3/4 x 2/6 = 6/24 = 1/4
8. P(a consonant and a prime #) = 3/4 x 3/6 = 9/24 = 3/8
9. P(a vowel and a 5) = 1/4 x 0/6 = 0
10. P(a vowel and a number less than 3) = 1/4 x 3/6 = 3/24 = 1/8
11. P(B and 1) = 2/4 x 1/6 = 2/24 = 1/12
Experimental probability is based on something that has already happened, or data that has already been collected.
12. P(1) = 3/30 = 1/10
13. P(2) = 8/30 = 4/15
14. P(3) = 7/30
15. P(4) = 5/30 = 1/6
16. P(5) = 3/30 = 1/10
17. P(6) = 4/30 = 2/15
Hope this helps!
If a doctor prescribes 75 milligrams of a specific drug to her patient how many milligrams of the drug will remain in the patients bloodstream after 6 hours if the drug decays at a rate of 20 percent per hour
After 6 hours the drug remains is 19.66 mg if the drug decays at a rate of 20 percent per hour.
What is exponential decay?During exponential decay, a quantity falls slowly at first before rapidly decreasing. The exponential decay formula is used to calculate population decline and can also be used to calculate half-life.
We have:
If a doctor prescribes 75 milligrams of a specific drug to her patient how many milligrams of the drug will remain in the patients' bloodstream.
We know the exponential decay can be given as:
D = a(1 - r)ⁿ
a is the starting value and n is the number of hours.
D = 75(1 - 0.20)⁶
D = 19.66 milligrams
Thus, the after 6 hours the drug remains is 19.66 mg if the drug decays at a rate of 20 percent per hour.
Learn more about the exponential decay here:
brainly.com/question/14355665
#SPJ1