Answer:
LN = 14
Step-by-step explanation:
diagonals of a parallelogram bisect each other so
LN = 2LP
LN = 2*7
LN = 14
Find the solutions to 8x2 + 56x = 0. Check all that apply.
A. X = 8
B. x = 0
C. X = -7
D. X = 7
Answer:
B and C
Step-by-step explanation:
fjdjjsngbsnsjf x
The amount of time needed to complete a certain road trip, t, varies inversely with the speed of a
vehicle, s. At a speed of 68 miles per hour, the trip will be complete in 15 hours. What would the
speed of the car have to be to complete the trip in 17 hours?
Answer:
x = 60
Step-by-step explanation:
t = [tex]\frac{k}{x}[/tex]
15 = k/68
k=1020
~~~~~~~~~~~
17 = 1020/x
x = 1020/17
x = 60
The speed of car must be 60mile/hour, so that the trip will complete in 17 hours.
What is speed?The rate of change of position of an object in any direction is called speed.
How do you calculate speed when distance and time is given?[tex]speed = \frac{distance}{time}[/tex]
According to the given question
At a speed of 68 miles per hour, the trip will be complete in 15 hours.
⇒ Total distance covered in 15 hours = 68 × 15 = 1,020 miles
( because, distance = speed × time)
Therefore, the speed of car to complete the trip in 17 hours
= [tex]\frac{1020}{17} =60miles/hr[/tex]
Hence, the speed of car must be 60mile/hour, so that the trip will complete in 17 hours.
Find out more information about speed, distance and time here:
https://brainly.com/question/9834403
#SPJ2
Which point is located at -8.95?
Answer:
pt A
Step-by-step explanation:
Answer:
Point A
Step-by-step explanation:
Hope this helps
43%×64%÷3+86×18=what?
Answer:
1548.09173333
Answer:
43%×64%÷3+86×18=
1548.09173333
Step-by-step explanation:
Hope this answer helps you :)
Have a great day
Mark brainliest
Solve the system by substitution.
— бу = x
x + y = -30
Step-by-step explanation:
-6y + y=-30
-5y = -30
y=6
x=-6 ×6= -36
force=1500 N pressure=6000 find the area contac
Answer:
[tex]Area = 0.25 \ m^2[/tex]
Step-by-step explanation:
Force = 1500N , Pressure = 6000
[tex]Pressure = \frac{Force}{Area }[/tex]
[tex]6000 = \frac{1500}{Area }[/tex]
[tex]6000 \times Area = 1500\\\\Area = \frac{1500}{6000} \\\\Area = \frac{1}{4} = 0.25 \ m^2[/tex]
A bicycle tyre has a diameter of 14 cm. John decides to cut the tube to see how long the rubber is.
a. What is John trying to find? _____________________________________________
b. Calculate the circumference of the tyre.
c. If John should place the tyre on the ground and fill the space inside with paint, how much space would be occupied by the paint?
Answer:
A:He is trying to find the diameter
B: 3.14*14=43.96
C: 3.14*14^2=615.44
Hope This Helps!!!
SAT A bag contains 3 red marbles, 2 green
marbles, and 4 blue marbles. One marble is
randomly drawn and replaced. Then a second marble
is drawn. Find the probability of drawing three blue
marbles.
Answer:
[tex] \frac{1}{21} [/tex]
Step-by-step explanation:
refer to solution in picture
6÷8 using long division
Given:
The expression is:
[tex]6\div 8[/tex]
To find:
The value of the given expression by using the long division method.
Solution:
We have,
[tex]6\div 8[/tex]
Here, dividend is 6 and divisor is 8.
Since 6<8, therefore we will use the decimal in dividend and quotient as shown below:
[tex]\underline{\quad 8\quad}|\overline{\quad 6.00\quad }|\underline{\quad 0.75\quad }[/tex]
[tex]\underline{\quad 56\quad }[/tex]
[tex]40[/tex] (After subtraction)
[tex]\underline{\quad 40\quad }[/tex]
[tex]\underline{\quad 0\quad }[/tex] (After subtraction)
Therefore, the value of the given expression is 0.75.
What is the gradient of the line that passes through the points (4.2) and (0.4)
Answer:
[tex]-\frac{1}{2}[/tex]
Step-by-step explanation:
Gradient Formula= [tex]m=\frac{y_{2}- y_{1}}{x_{2}- x_{1}}[/tex]
[tex]y_{2}=4\\y_{1}=2\\x_{2}=0\\x_{1}=4[/tex]
[tex]=>\frac{4-2}{0-4}[/tex]
[tex]=> -\frac{1}{2}[/tex]
That's it. Hope that helped.
You are playing a game with your friend to see who can make the most baskets from the free-throw line. Each of you has 5 shots at the basket. How many ways are there for you to make exactly 4 shots?
A) 4
B) 5
C) 10
D) 6
Answer:
B) 5
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The number of shots at the basket = 5 shots
The number of ways to make exactly 4 shots is given by combination as follows;
The number of ways to shoot exactly 4 shots = ₅C₄ = 5!/(4!×(5 - 4)!) = 5
The number of ways to shoot exactly 4 shots = 5 ways
Help find x and angle BEC
Answer:
x = 32 and BEC = 43
Step-by-step explanation:
3X + 41 = 137
3X = 96
X = 32
FOR BEC:
137 + 137 = 274
360-274=86 ( ANGLES AROUND A POINT ADD UP TO 360)
86/2 = 43
BEC/AED = 43 ( VERTICALLY OPPOSITE ANGLES ARE EQUAL)
hope this helps good luck!
What is the mean? If the answer is a decimal, round it to the nearest tenth.
-4 1 4 -1
4 -1 -2 -6 3-5
-8
Answer: if its decimal and it wants you to round to next place to the tenths place
Step-by-step explanation: if it means to look at the hundredth's place to find your answer if its bigger than five your second number will add up if its lower than five it stays the same
Categories the graph as linear increasing, linear decreasing, exponential growth, or exponential decay
Answer:
Step-by-step explanation:
This graph is both linear and decreasing, as we move from left to right.
Find m
Please and thank you.
Answer:
43
Step-by-step explanation:
We have to find angle CXY
So,
YE/EX=DY/CX
Therefore XY//CD [Theorem]
Angle D =Angle Y [Corresponding Angles]
Angle E + Angle Y +Angle X=180
Angle X=180-(Angle E + Angle Y)
Angle X=180-(89+48)
Angle X=180-137
Angle X=43
Angle CXY=43 Degree
I need somebody to help this due in 25 minutes
Answer:
line n
Step-by-step explanation:
Line n goes through points A and G on the diagram.
A student had $40 but spent $32. What percentage of his money has he spent?
Answer:
80%
Step-by-step explanation:
$40->100%
$32->x
x=32×100/40
x=80%
the correct answer is 80%
Can someone answer this plz
Answer:
[tex]A^{I}[/tex]= (7, -1)
Step-by-step explanation:
Rotation is a method of rigid transformation in which a point is moved about a reference point through a stated angle. The rotation could be clockwise or counterclockwise so as to produce the image of the initial object.
In the polar coordinate given, the coordinate of A is given as;
A = (3, 3)
On rotating point A about point C counterclockwise for [tex]270^{o}[/tex], an image [tex]A^{I}[/tex] would be produced.
But [tex]A^{I}[/tex] would have a coordinate;
[tex]A^{I}[/tex]= (7, -1)
The image of A produced is [tex]A^{I}[/tex] (7, -1).
which statement is true about the figure?
Answer:
DEC and AEB are the same angles
I need help
Solve for X when:2X=8
Answer:
x=4
Step-by-step explanation:
x=8/2 =4
this question is quite easy
i need help with this asap !!
Answer:
x^2-2x-13
Step-by-step explanation:
f(x) = 2x-5
g(x) = x^2 -4x-8
f(x) +g(x) = 2x-5 + x^2 -4x-8
Combine like terms
= x^2+2x-4x-5-8
=x^2-2x-13
in a school all students play either football ir volleyball 300 play football 250 play volleyball and 110 play both the game . draw a venn diagram to find the number of students who play football only. the number of students who play volleyball only. the total number of students of the school
Step-by-step explanation:
It will help you !!!!!!!!!!Answer:
my answer is 660
Step-by-step explanation:
300+250+110=660
Is Mercury is a gas giant, and because it is hot, it is named after the mercury in a thermometer.
Please give real answers with explaination. I will follow + I will give brainliest. No Docs/No Files/No Links only answer with explaination.
Mercury is the smallest and fastest planet in the solar system. It is also the closest planet to the sun. It is named after the Roman messenger god Mercury, the fastest Roman god.
AWARDING 30 POINTS
(i will report you if you answer it incorrectly on purpose)
A dolphin swims 665,280 feet in 3 hours. Use the formula d = rt, where d represents distance, rrepresents rate, and t represents time to answer the
following questions. Show your work
Part A: Rearrange the distance formula, d = rt, to solve for rate. (2 points)
Part B: Find the dolphin's rate in feet per hour. (3 points)
Part C: Find the dolphin's rate in miles per hour. (3 points)
Part D: Which unit, feet, or miles, makes more sense to use in this scenario, and why?
Answer:
A) r=d/t
B) 221,760 feet per hour
C) 42 miles per hour
D) in this scenario feet per mile makes more sense since the distance is listed in feet.
Step-by-step explanation:
A) you solve for r by divided both sides of the equation by (t)time
B) you take your formula r=d/t and substitute the values of (d) and (t) with 665,280 feet and 3 hours.
C) convert feet to miles by dividing the given amount of feet by 5280 since there are 5,280 feet in 1 mile
D) use feet to make the calculations easier and to avoid making a mistake in converting feet to miles
Find the positive solution to each equation
A. t^3 = 216
B. a^2= 25
C. m^3 = 8
D. c^3 = 343
E. f^3 = 64
Answer:
A. T=3
B. A=5
C. M=2
D. C=7
E. F =4
Please help me I need this answer to pass high school, math is so difficult man, giving brainliest
Answer:
man you are right it is difficult
Name the marked angle in 2 different ways
Answer:
∠TSR ∠S
Hope this helps! :)
The table shows ordered pairs of the function . What is the value of y when ?
the value of y is equal negative
12 Rose and Haydn share £250 in the ratio 2:3
Rose gives all her share of the money to charity.
Haydn gives 42% of his share of the money to charity.
Rose gives more money to charity than Haydn gives to charity.
Work out how much more.
Answer:
Amount = £37
Step-by-step explanation:
Let Rose be represented by R.
Let Haydn be represented by H.
Given the following data;
Total amount = £250
Ratio of R:H = 2:3 = 2 + 3 = 5
To find how much Rose earned;
R = 2/5 * 250
R = 500/5
R = £100.
For Haydn;
H = 3/5 * 250
H = 750/5
H = £150
Next, we calculate the amount Haydn gave to charity;
Percent = 42% = 42/100 = 0.42
H = 0.42 * 150
H = £63
To find how much more Rose gave to charity than Haydn;
Amount = R - H
Amount = 100 - 63
Amount = £37
so L x W=A so I have a problem where one side is 9cm on the other sides there's nothing
Answer:
The other sides equal 9cm also because a square has four equal sides.
L=9cm * W=9cm =A
A=81 cm