Answer:
sorry i can't see it properly I am very sorry
EASY POINTS Which of the following best describes DG?
Answer:
A. median
Step-by-step explanation:
the median is the middle of the shape :)
Pls help. Answer the question in the picture. I will give 5 stars, a thanks, and brainliest!
*20 points*
Answer:
1/5x + 2
Step-by-step explanation:
hope this helps
What is the solution to the equation |x − 4| = 17?
[tex]~~~~~~|x-4| = 17\\\\\implies x -4 = 17~~~~ \text{or}~~~~~ x -4 = -17\\\\\implies x = 17+4~~~~\text{or}~~~~~ x = -17+4\\\\\implies x = 21~~~~~~~~~\text{or}~~~~~x = -13[/tex]
pls help me with this problem :)
The areas of two similar triangles are 9 cm² and 49 cm². One of the sides of the first
triangle is 2 cm. What is the length of the corresponding side of the other triangle?
Answer:
I believe it should be rounded to 11, if not decimal would be 10.88
Step-by-step explanation:
49 divided by 9 equals 5.44 which is the amount times the 49cm^2 triangle is compared to the 9cm^2. So then the side is 2cm, multiply by the amount times bigger the other triangle is which would be 10.88. Hopefully I'm not wrong:)
Answer:
The answer is 4 and 2/3 cm²
Step-by-step explanation:
Take the square root of 49 and 9 and you'll get 7 and 3 since the scale factor is the large area over the small area.
The large area would be √49 cm²
The small area would be √9 cm²
7 x cm
------ = ----------, cross multiply
3 2 cm
7 × 2 = 3 × x
14 = 3x
x = 14/3, x = 4 and 2/3
Is √13 + 4 rational or irrational?
Answer:
irrational
Step-by-step explanation:
what are rational numbers ?
every number that can be expressed as a/b, with a and b being integer numbers, and b different to 0.
the square root of any number that is not a squared rational number is then an irrational number.
I am not sure, if the expression here is
sqrt(13) + 4
or
sqrt(13 + 4), which would then be sqrt(17).
but in both cases we are creating the square root of a not- squared rational number.
neither 13 nor 17 are the result of a multiplication of a rational number with itself.
in fact, 13 and 17 are prime numbers with no other factors than either 1 or themselves.
so, both, sqrt(13) and sqrt(17) are irrational numbers.
adding or subtracting rational numbers to irrational numbers result again in irrational numbers.
Hi student, let me help you out! :)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
We are asked to find out if [tex]\pmb{\sqrt{13} +4}[/tex] is rational or irrational.
[tex]\triangle~\fbox{\bf{KEY:}}[/tex]
Irrational numbers cannot be expressed as fractions (in [tex]\pmb{\cfrac{p}{q}}[/tex] form).So, can we write [tex]\pmb{\sqrt{13} +4}[/tex] as a fraction? We can write 4 as a fraction, but we cannot write [tex]\pmb{\sqrt{13}}[/tex] as a fraction, because this number has infinitely many digits after the decimal point, and they never repeat; there's no pattern at all!
And even if we add 4, which is a rational number, to [tex]\pmb{\sqrt{13}}[/tex], we'll still get an irrational number.
Thus, [tex]\pmb{\sqrt{13}+4}[/tex] is irrational.
Hope it helps you out! :D
Ask in comments if any queries arise.
#StudyWithBrainly
~Just a smiley person helping fellow students out :)
find the next 3 terms of the following sequences a.4,9, 16,25 b.1,4,9, 16 c.1,4,7,10 d.3,9, 15, 21
Answer:
for a) the next three would be 36, 49 and 64
for b) the next three would be 25, 36 and 49
for c) the next three would be 13, 16, and 19
for d) the next three would be 27, 33, and 39
Step-by-step explanation:
Answers:
(a) 36, 49, 64(b) 25, 36, 49(c) 13, 16, 19(d) 27, 33, 39========================================================
Explanations:
(a) The given terms 4,9,16,25 are perfect squares (eg: 16 = 4^2 and 5^2 = 25). The next set of perfect squares are 6^2 = 36, 7^2 = 49 and 8^2 = 64.(b) Similar to the previous part. This time the next three terms are 25, 36, and 49 because 5^2 = 25, 6^2 = 36 and 7^2 = 49.(c) We start at 1 and add 3 each time. This sequence is arithmetic. The next term after 10 is 10+3 = 13. After that is 13+3 = 16. Finally 16+3 = 19 is the last term we need.(d) Similar to part (c) earlier. This time we start at 3 and add 6 each time. The next three terms are 21+6 = 27, and 27+6 = 33, and finally 33+6 = 39Which of the following is an example of an exponential function?
A.)f(x) = 4x3 + 2x2 – 3x + 9
B.) g(x) = log2(x)3
C.) h of x equals the quantity x squared plus 2x minus 7 end quantity divided by the quantity x plus 1
D.) p(x) = 500(1.02)x
Answer: D
Step-by-step explanation:
An example of exponential function is p(x) = 500(1.02)x Option D
Which of the following is an example of an exponential function?An exponential function is a mathematical function of the form f(x) = [tex]a * b^x[/tex], where 'a' and 'b' are constants, and 'x' is the variable. The function p(x) = [tex]500(1.02)^x[/tex] is in this form
Where 'a' is 500, 'b' is 1.02, and 'x' is the variable.
The variable 'x' is an exponent, which makes it an exponential function. Option D
Learn more about exponential function at https://brainly.com/question/12940982
#SPJ3
how to Solve for x. -1/2 (x + 2) + 1 1/2 x = 3
CAN SOMEONE PLEASE PLEASE HELP ME?? I’LL GIVE YOU FREE EASY POINTS AND IT’S ONLY 4 QUESTIONS. JUST MAKE SURE YOU GIVE THE RIGHT ANSWERS PLSS. THE PICTURE IS ABOVE IF ANYBODY NEEDS TO SEE IT!
Answer:
Step-by-step explanation:
1. To find f(0.5), substitute the x value in the function f(x) with 0.5
f(x) = 30x + 5
f(0.5) = 30*0.5 + 5
= 15 + 5
= 20
At 0.5 gigabytes of data used, the cost is $20
2) g(x) = 10x + 20
g(0.5) = 10*0.5 + 20
= 5 + 20
= 25
At 0.5 gigabytes of data used, the cost is $ 25.
3) f(x) = 50
30x + 5 = 50
Subtract 5 from both sides
30x = 50 - 5
30x = 45
Divide both sides by 30
x = 45/30
x = 1.5
If she chooses plan 'f', she could use 1.5 gigabytes.
g(x) = 50
10x + 20 = 50
10x =50- 20
10x = 30
x = 30/10
x = 3
If she chooses plan 'g', she could use 3 gigabytes.
4) Function 'g' would be better for a $50 monthly budget as she could get more gigabytes than function 'f'
Find the volume of a right circular cone that has a height of 4.5 ft and a base with a diameter of 19 ft. Round your answer to the nearest tenth of a cubic foot.
if it's diameter is 19, then its radius must be half that, or 9.5.
[tex]\textit{volume of a cylinder}\\\\ V=\pi r^2 h~~ \begin{cases} r=radius\\ h=height\\[-0.5em] \hrulefill\\ r=9.5\\ h=4.5 \end{cases}\implies V=\pi (9.5)^2(4.5)\implies V\approx 1275.9~ft^3[/tex]
What are the coordinates of point F?
Answer:
C. 4, -2 1/2
Step-by-step explanation:
(x,y)
its kinda easy
how do you get 14 divided by 9 as a decimal
Answer:
14 divided by 9 = 1.5
The result of 14/9 is a non-terminating, repeating decimal.
Answer:
1.56 [?]
this question's wording was slightly confusing but I think this is what you meant
Step-by-step explanation:
by dividing the two numbers, (you can use long division or a calculator) while they are not in a fraction state (don't rewrite it as [tex]\frac{14}{9}[/tex], actually divide
14 by 9) you will end up with a number:
1.55555556
(repeating decimal)
So, you can either write this as 1.5 with a little dash over the 5
Or, you can round the decimal to 1.56 .
(method: by actual division)
From the diagram below, if
The possible values of x in the diagram are x = 25 and x = -1
How to determine the value of x?The given parameters are:
∠DAB = x² - 24x∠DAC = 25Both angles are congruent and adjacent angles.
So, we have:
∠DAB = ∠DAC
Substitute known values
x² - 24x = 25
Subtract 25 from both sides
x² - 24x - 25 = 0
Expand
x² + x - 25x - 25 = 0
Factorize
x(x + 1) - 25(x + 1) = 0
Factor out x + 1
(x - 25)(x + 1) = 0
Expand
x - 25 = 0 or x + 1 = 0
Solve for x
x = 25 or x = -1
Hence, the possible values of x are x = 25 and x = -1
Read more about angles at:
https://brainly.com/question/12064578
#SPJ1
Let D = D(R), where Þ(u, v) = (u², u + v) and
R = [1, 8] × [0, 6].
Calculate
y dA.
Note: It is not necessary to describe D.
Joyda
=
The region [tex]D[/tex] is essentially parameterized in three dimensions by
[tex]\Phi(u,v) = (u^2, u+v, 0)[/tex]
with [tex]1\le u\le8[/tex] and [tex]0\le v\le6[/tex].
The normal vector to [tex]D[/tex] is
[tex]\vec n = \dfrac{\partial\Phi}{\partial u} \times \dfrac{\partial\Phi}{\partial v} = (0,0,2u)[/tex]
with norm [tex]\|\vec n\| = 2u[/tex].
Then the surface integral is
[tex]\displaystyle \iint_D y \, dA = 2 \int_0^6 \int_1^8 (u+v)u \, du \, dv \\\\ = 2 \int_0^6 \left(\frac{1022}3 + 63 v\right) \, dv = \boxed{3178}[/tex]
I really need help with this
Ali takes a full-time position as a makeup artist in Atlanta. Her starting salary is $29,000. Her taxes are 28%. What is her net monthly income?
a. $2,416
b. $3,840
c. $2,088
d. $1,740
I couldn't find the answer to this question when I really needed it, so I did the work myself and got D as the answer. I ended up getting it right because you divide 29,000 by 12, then multiply the answer (2416) by 28%, which gives you the answer, D, 1740. Hope that helped!
Answer:
d. $1,740
Step-by-step explanation:
The annual after-tax salary is found by subtracting the tax from the salary. The tax is found by multiplying the tax rate by the salary. The monthly after-tax income is 1/12 of the annual after-tax income.
__
stepsannual tax = 0.28 × $29,000 = $8,120
annual take-home pay = $29,000 -8,120 = $20,880
monthly take-home pay = annual pay / months per year
= $20,880 / 12 = $1,740 . . . . net monthly income
_____
Additional comment
The net pay will be (1 - 0.28) = 0.72 times the nominal salary. The monthly pay will be 1/12 of the annual pay. These combined factors give a monthly net pay of (0.72)(1/12) = 0.06 times the annual pay.
0.06 × $29000 = 6×$290 = $1740
Which of the following functions is graphed below?
Answer:
A.
Step-by-step explanation:
the correct answer is A. y=|x-2|+3.
For more details see the attachment.
Find the quotient and remainder using long division.
x + x - 13
x - 2
The quotient is
The remainder is
Answer:
[tex]\text{The quotient is}~ x^2 +2x +5 \\\\\text{The remainder is}~ -3[/tex]
Step-by-step explanation:
Will works at a shoe store. For every 2 pairs of striped shoes he sells, he sells 3 pairs of neon shoes. Will sold 12 pairs of striped shoes. How many pairs of neon shoes did he sell?
A
12
B
8
C
30
D
18
Answer:
d
Step-by-step explanation:
12÷2×3=18
..........
Is anyone able to solve this equation? It’s urgent
Answer:
1500
Step-by-step explanation:
You can find the complete solution in the given attachment
Situation:
Tina wants to save money for school.
Tina invests $400 in an account that
pays an interest rate of 8%.
A = P(1+r)¹
P= amount of money invested
r = interest rate percentage in decimal form
t = time in years
A = total money in the account at timet
How many years will it take for the account to
reach $5,500? Round your answer to the nearest
hundredth.
Enter the correct answer.
DONE
It will take 4 year for the account to reach $5,500.
How to find the amount?The formula we use to calculate the amount is
A = P(1+r)¹
Where, P= amount of money invested
r = interest rate percentage in decimal form
t = time in years
A = total money in the account at time
Tina wants to save money for school.
Tina invests $400 in an account that pays an interest rate of 8%.
A = P(1+r)¹
5500 = 400(( 1 + 0.08)^t
5500/ 400 = ( 1 + 0.08)^t
55/ 4 = (1.08)^t
13.75 = (1.08)^t
t = 4
It will take 4 year for the account to reach $5,500.
Learn more about interest;
https://brainly.com/question/1310706
#SPJ1
Use the functions a(x) = 7x + 10 and b(x) = 12x - 18 to complete the function operations listed below. Part A: Find (a + b)(x). Show your work. (8 points) Part B: Find (a - b) (x). Show your work. (8 points) Part C: Find (a - b)(x). Show your work. (9 points) Part D: Find a(b(x)]. Show your work. (10 points)
a) [tex](a+b)(x)=a(x)+b(x)=7x+10+12x-18=\boxed{19x-8}\\[/tex]
b) [tex](a-b)(x)=a(x)-b(x)=(7x+10)-(12x-18)=7x+10-12x+18=\boxed{-5x+28}[/tex]
c) [tex](a-b)(x)=a(x)-b(x)=(7x+10)-(12x-18)=7x+10-12x+18=\boxed{-5x+28}[/tex]
d) [tex]a(b(x))=a(12x-18)=7(12x-18)+10=84x-126+10=\boxed{84x-116}[/tex]
Find the values of a and b that make the quadrilateral a parallelogram.
Step-by-step explanation:
both halves of a diagonal must be equal.
so,
8b - 30 = 6b + 6
2b = 36
b = 18
and
9a - 13 = 5a + 5
4a = 18
a = 18/4 = 4.5
Question 2 Determine if (x-3) is a factor to the polynomial P(x) = 2x³ +5x²-28x - 15. (3 marks)
Answer:
(x - 3) is a factor of P(x)
Step-by-step explanation:
if (x - 3) is a factor of P(x) then P(3) = 0
P(3) = 2(3)³ + 5(3)² - 28(3) - 15
= 2(27) + 5(9) - 84 - 15
= 54 + 45 - 99
= 99 - 99
= 0
since P(3) = 0 then (x - 3) is a factor of P(x)
Jessie is painting a cardboard box for a school project and needs to know much paint she needs to cover the box.
6n
10 in.
Answer:
incomplete question
Step-by-step explanation:
in order to calculate for the surface area of a rectangular box we would need 3 measurements:
length
width
height
you only provided 2
[tex]-3/z+7/4z=5/z-25[/tex]
Answer:
z = 1/4
Step-by-step explanation:
See attached image
Answer:
z = 5
Step-by-step explanation:
simplify
5/(z-25) first
turning it into
((0 - 3/z) + 7/4z) - 5/(z - 25) = 0
then simplify 7/4z
((0 - 3/z) + 7/4z) - 5/(z-25) = 0
when the fractions denominator is 0 then the numerator must be 0
turning the equation into
-25 * (z - 5) = 0
solve
-25 = 0
something that is not zero cannot equal zero.
z - 5 = 0
5 - 5 = 0
z = 5
hope this helps:)
7x^2+3y^2+12x+2y-6=0 Help me find the value of a,b,c and the discriminant number
Answer:
b o a h d
Step-by-step explanation:
1*5 3%9 46% &45 that is the answer
Which line on the graph could represent this scenario?
a(x)
f(x)
g(x)
h(x)
Answer: g(x)
Step-by-step explanation:
y is directly proportional to x 2 . If y = 12 when x = 2 find x when y = 300
Find the slope of the line containing the pair of points.
(2, -9) and (12,6)
Answer:
slope = [tex]\frac{3}{2}[/tex]
Step-by-step explanation:
calculate the slope m using the slope formula
m = [tex]\frac{y_{2}-y_{1} }{x_{2}-x_{1} }[/tex]
with (x₁, y₁ ) = (2, - 9 ) and (x₂, y₂ ) = (12, 6 )
m = [tex]\frac{6-(-9)}{12-2}[/tex] = [tex]\frac{6+9}{10}[/tex] = [tex]\frac{15}{10}[/tex] = [tex]\frac{3}{2}[/tex]