Answer:
Step-by-step explanation:
1) P= Area of Circle/ Area of large rectangle
Area of the circle = pi·r² = pi·2²=4 pi ft.²
Area of large rectangle= l·w -12·10 =120 ft.²
P = 4pi/120 rewrite 120 as 4·30
P= 4 pi/4*30 = pi/30 = 3.14/40 ≈ .1047 ≈10% (because .1047·100 =10.47≅10)
2) P = Area of smaller rectangle/ Area of large rectangle
Area of smaller rectangle = l·w = 2·4 =8 ft.²
Area of large rectangle=l·w = 12·10=120 ft²
P= 8/120 ≅ .0666≅ 7% (because .0666·100 =6.66≅7)
3) P= Not the circle or smaller rectangle/ Area of large rectangle
Not the circle or smaller rectangle area
= Area of large rectangle - Area of circle -Area of smaller rectangle
= 120 -4·pi -8 = 120 - (4· 3.14) -8 = 99.4362939 ft²
Area of large rectangle = l·w = 12·10 =120 ft²
P = 99.4362939 /120 ≅ .8286 ≅83% (because .8286·100 =82.86≅83)
Round 51,939 to the nearest thousands
Answer:
50,000
Step-by-step explanation:
in my opinion I would think this would be the answer because you are rounding to the nearest 10,000
Select the correct answer.
What is the solution to the equation?
A.
-2 and -7
B.
2 and 7
C.
-2
D.
7
Answer:
D
Step-by-step explanation:
7 is it because it is positive
Can someone help I forgot what formal to use?
Answer:
1) V = 336mm
2) V = 64.33ft
Step-by-step explanation:
1) V = lwh + lwh
V = 4(6)(5) + 9(6)(4)
V = 120 + 216
V = 336mm
2) V = [tex]\frac{1}{3}[/tex][tex]\pi[/tex][tex]r^{2}[/tex]h +
Cone = [tex]\frac{1}{3}[/tex][tex]\pi[/tex][tex]r^{2}[/tex]h
Cylinder = [tex]\pi[/tex][tex]r^{2}[/tex]h
V = [tex]\frac{1}{3}[/tex][tex]\pi[/tex][tex](1.5)^{2}[/tex](3) +
V = [tex]\pi[/tex][tex](1.5)^{2}[/tex] +
V = 7.07 + 57.26
V = 64.33ft
This is a 30-60-90 triangle. What is the measure of x?
petrol and engine oil has to mix in the ratio 5 : 2 for a certain motorcycle how much engine oil is needed to mix with 10 litres of petrol
Answer:
4 liters of engine oil
Step-by-step explanation:
petrol : engine oil
5:2
10:?
we notice that if we double 5:2 becomes 10:4 so the missing part of engine oil is 4.
HELP!! Emma made punch with
1
4
How many gallons of ginger ale does she need to add to make a total of 4 gallons of punch?
Part A
Which diagram can Emma use to help find the number of gallons of ginger ale she needs?
O
B.
A.
4 gal
g
g
9
g
1
2
7
8
3
4
g
O
D.
g
g
Part A
Answer: Choice B (upper right corner)Explanation: Simply add the fractions mentioned, plus the g term, and that leads to a total of 4 gallons overall.
=====================
Part B
Answer: Choice A. 7/8 of a gallon (upper left corner)Explanation:
The mixed number 1 & 1/2 converts to the improper fraction 3/2
Adding the fractions gets us to
(3/2) + (7/8) + (3/4)
(12/8) + (7/8) + (6/8)
(12+7+6)/8
25/8
So far, 25/8 of a gallon is accounted for. Add on the g to get (25/8)+g
Set this equal to the 4 gallons we want and solve for g
(25/8)+g = 4
g = 4 - (25/8)
g = (32/8) - (25/8)
g = (32-25)/8
g = 7/8
She needs 7/8 of a gallon of ginger ale
The solution set for -18 < 5x - 3 is _____.
3 > x
3 < x
-3 < x
-3 > x
Answer:
[tex]-3 < x[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]-18 < 5x-3[/tex]
Required
The solution
[tex]-18 < 5x-3[/tex]
Add 3 to both sides
[tex]3-18 < 5x-3+3[/tex]
[tex]-15 < 5x[/tex]
Divide both sides by 5
[tex]-3 < x[/tex]
Triangle KLM is similar to triangle NOP. Find the measure of side OP. Round your answer to the nearest tenth if necessary
Answer:
OP = 43.7
Step-by-step explanation:
since the triangle is similar use these ratios.
LM/OP = LK/ON
9/OP = 7/34
do cross multiplication
OP*7 = 34*9
OP = 306/7
OP = 43.71
OP = 43.7
Answer:
OP = 50
because that is the answer
Which of the following is NOT an example of a repeated-measures design?
a researcher tests the memory performance of students before and after their first year of high school
a researcher tests symptoms of anxiety before and after a new therapeutic treatment
a researcher measures self-perception before and after participants take a Zumba class
a researcher tests whether individuals from Generation Z use social media in ways that are different from Millenials
Answer:
its D
Step-by-step explanation:
the research is done on two groups seeing what they do on the same platform and isn't on before and after results of one subject
evaluate g(x)=x/x-3, if g(1/2)
Answer:
-1/5
Step-by-step explanation:
g(x) = x/(x-3)
Substituting x = 1/2 in g(x),
g(1/2) = 1/2/(1/2-3)
= 1/2/(1/2-6/2)
= 1/2/(-5/2)
= 1/2 ÷ - 5/2
= 1/2 x -2/5
= - 1/5
Step-by-step explanation:
here is your answer
here is your answer
A volleyball team wins 105 games, which is 70% of the games played. How many games were played?
The total number of games played is
Answer:
70/100 = 105/X ---> 70X = 10,500 ---> X = 150 games played.
Step-by-step explanation:
Calculate 18t -t +69-6
Answer:
17t + 63Step-by-step explanation:
18t - t + 69 - 6
= 17t + 63 (Ans)
Answer:
17t + 63
Step-by-step explanation:
18t - t + 69 - 6
subtract we get
17 t + 63
Is -40/8 positive or negative?
Answer:
Negative. The answer gives - 5
Answer:
Negative
Step-by-step explanation:
-40/8 is equivalent to -5. Since -5 or "negative five" is negative (as it states), the equation is negative.
 please helpppp!!! it’s timed!!!! thank u for helping!!!!!
Answer:
[tex]4 \pi {?}^{2} [/tex]
hope it is helpful to you
15
Type the correct answer in each box. If necessary, round your answer(s) to the nearest hundredth.
The vertices of ABC are Al-2, 2), B6, 2), and 90, 8). The perimeter of ABC is
units, and its area is
square units.
9514 1404 393
Answer:
perimeter: 22.81 unitsarea: 24 square unitsStep-by-step explanation:
The lengths of the sides can be found using the distance formula.
d = √((x2 -x1)^2 +(y2 -y1)^2)
AC = √((0 -(-2))^2 +(8 -2)^2) = √(4+36) = 2√10
BC = √((0 -6)^2 +(8 -2)^2) = √(36+36) = 6√2
The distance AB is the difference of the x-coordinates of the points: 6-(-2) = 8.
Then the perimeter is ...
P = a + b + c = 6√2 +2√10 +8 = 8.49 +6.32 +8 = 22.81 . . . units
__
The height of the triangle is the difference in y-values between vertex C and line AB: 8 -2 = 6. The area is given by the formula ...
A = 1/2bh
A = 1/2(8)(6) = 24 . . . square units
PLEASE HELP MEEEE I really need it!!!
the input values are the x-values.
true or false
false
Step-by-step explanation:
ita really false yoooooooooooooo
In the triangle below, which is equivalent to sinA?
Right triangle A B C is shown. B is the right angle and side A C is the hypotenuse.
sinC
sinB
cosA
cosC
Answer:
CosC
Step-by-step explanation:
EDG
Simply please hurry!! Thank you also please ignore my answer I had to click something
9514 1404 393
Answer:
(b) 3h^-8·k^10
Step-by-step explanation:
The applicable rule of exponents is ...
(a^b)/(a^c) = a^(b-c)
__
[tex]\dfrac{15h^{-4}k^{15}}{5h^4k^5}=\dfrac{15}{5}h^{-4-4}k^{15-5}=\boxed{3h^{-8}k^{10}}[/tex]
The number 0.2 can be written as 2/10 so it is a rational number
Find the distance from (4,2) to the line defined
by y = -2x + 5. Express as a radical or a number
rounded to the nearest hundredth.
Answer:
The desired distance is √5
Step-by-step explanation:
Recall that the distance from a point to a line is measured along a path perpendicular to the line. Thus, given the line y = -2x + 5, the slope of any line perpendicular to it is the negative reciprocal of -2: +1/2.
The line perpendicular to y = -2x + 5 and passing through (4, 2) is
y - 2 = (1/2)(x - 4), or
2y - 4 = x - 4, or 2y = x, or y = (1/2)x.
Now our problem becomes "find the length of the line connecting (4, 2) and the intersection of y = -2x + 5 and y = (1/2)x."
Equating these, we get (1/2)x = -2x + 5, which, if multiplied through by 2, becomes x = -4x + 10, or 5x = 10, or x = 2. If x = 2, then y = (1/2)(2) = 1.
Finally, find the distance between (2, 1) and (4, 2):
Using the Pythagorean Theorem, d = √(2^2 + 1^2) = √5
The distance from (4, 2) to the line y = -2x + 5 is √5
Which choice describes symmetry?
A. When something is exactly the same on one side as it is on the
other side.
B. When something looks completely different on one side than
the other side.
C. When something has a spherical shape.
Answer: A. When something is exactly the same on one side as it is on the
other side
Step-by-step explanation: symmetry mean symmetrical: aka they look the same :) hope this helped!
What are the three plot points and is it over the x-axis or y-axis
Answer:
(-2,1), (0,1), and (2,0). its over the y axis
Step-by-step explanation:
Answer:
shift it 3 values right and 2 units up
Step-by-step explanation:
moving x-axis and moving y-axis
(6) Milan added 3 fish to his pond each day for 27 days. What was the total change in the number
of fish in the pond?
fish
Answer: 81
Step-by-step explanation: 27 times 3 = 81
Answer: 81
Step-by-step explanation: 21 times 3
Translate the phrase into an algebraic expression.
3 more than b
Answer:
b+3 or 3+b
Step-by-step explanation:
A restaurant charges large parties an amount that depends on the number of people
that are eating. The restaurant charges $650 for 25 people and $1,850 for 80 people.
What is the restaurant charging per person (unit rate)?
Answer:
$26 per person or $23.125 per person for the bigger group
Step-by-step explanation:
.
Given g(x)=-x+4, find g(-4)
Answer:
g(-4) = 8
Step-by-step explanation:
g(-4) = - ( - 4 ) + 4
= 8
If this helps you, please give brainliest!
Find the cost of eight apples at 50c each, three oranges at 35c each and 5 kg of bananas at
$2.69 per kilogram. show your working.
Answer:
1850 cents or $18.50
Step-by-step explanation:
50*8=400
3*35=105
5*269=1345 ($2.69 can be converted to 269 cents)
400+105+1345=1850
Which equation represents a line that passes through (5, 1) and has a slope of ?
O y-5 = {(x-1)
Oy- } = 5(x –1)
Oy-1 = {(x–5)
Oy - 1 = 5(x-)
Answer:
y - 1 = 5(x - 5)
Step-by-step explanation:
Given the following data;
Points (x, y) = (5, 1)
Slope = ?
From the question, the value of the slope is missing. Hence, let's assume a value of 5.
Mathematically, the equation of a straight line is given by the formula;
y = mx + c
Where;
m is the slope.
x and y are the points
c is the intercept.
To find the equation of line, we would use the following formula;
y - y1 = m(x - x1)
Substituting into the formula, we have;
y - 1 = 5(x - 5)
y - 1 = 5x - 25
y = 5x - 25 + 1
y = 5x - 24 = mx + c
The cost, in dollars, of a gym membership for n months can be described by the explicit equation Pn = 70 + 30n. What does this equation tell us?
Answer:
30 plus 70 equals 100
Step-by-step explanation:
it tells the gum explicit equation
What is the unit rate for 297 miles on 11 gallons of gas?
Answer:
27 miles per gallons
Step-by-step explanation:
Take the number of miles and divide by the number of gallons
297 miles / 11 gallons
27 miles per gallons