Answer:
220
Step-by-step explanation:
Now, I'm not sure if 220 is correct, but I'll explain my reasoning.
We know three angles of a triangle add up to 180 degrees.
So, the smaller triangle has 70 degrees and a and b variables. By virtue, a + b + 70 = 180.
So, a + b = 110.
Likewise, when you look at the whole triangle, 70 degrees is also one of the angles while c and d are unknown.
So, c + d + 70 = 180.
This means c + d = 110.
So, (a + b ) + (c + d ) =
110 + 110 =
220 degrees.
I hope this helps!
Answer:
110
Step-by-step explanation:
a + b + c + d = 110
Triangle will always equal 180 degrees triangle = 180
180 - 70 = 110
Donna is making a cookie recipe that calls for 1 ¾ cups of sugar. However, when she
goes to take out the measuring cups she can only find the one-half cup measuring cup. How many one-half cups will she need to fill to get the correct amount of sugar for her cookie recipe?
Answer:
3 and 1/2 half-cups
Step-by-step explanation:
We are asked to find the number of half-cups that will equal 1 3/4 cups.
__
Let the desired number be represented by n. Then we require ...
n × 1/2 = 1 3/4 . . . . some number of 1/2-cups will give 1 3/4 cups
Using a common denominator, we have ...
n × 2/4 = 7/4
Multiplying by the inverse of the coefficient of n gives ...
n × 2/4 × 4/2 = 7/4 × 4/2
n = 7/2 = 3 1/2 . . . . . simplify
That is, Donna can measure 1 3/4 cups of sugar by using her 1/2-cup measure 3 times, and filling it half-full for the final 1/4 cup she needs.
She needs 3 1/2 half-cups to get the correct amount.
What’s the difference in these two questions and why did we divide in one and multiple in one ( also why did we divide by8 in question 2)
Answer:
they are different in the equation
help solving the sheet
Answer:
[tex]x > - 1 \\ the \: answer \: is \: {d}[/tex]
could someone please answer this will give brainliest
9 + 4(x + 2) - 3x
What is the term for best describes 3
An expression is defined as a set of numbers, variables, and mathematical operations. The term that best describes 3 is coefficient.
What is an Expression?In mathematics, an expression is defined as a set of numbers, variables, and mathematical operations formed according to rules dependent on the context.
The value of 3 in the expression, 9 + 4(x + 2) - 3x, is that it is the coefficient of x in the third term.
Hence, the term that best describes 3 is coefficient.
Learn more about Expression:
https://brainly.com/question/13947055
#SPJ1
in a rectangle rent, or = 2x + 4 and ot = 3x + 1 , then the length rn is
Answer:
3
Step-by-step explanation:
Put both expressions equal to each other.
2x+4=3x+1
Solve:
2x+4=3x+1
4-1=3x-2x
3=1x
x=3
Use the given values to complete the table for the function below
y=2x^2+8x-5
What is the area of the target that earns at least 30 points on a throw?
Select the correct from the drop-down menu.
The area of the target that earns at least 30 points on a throw is 379.94 square inches
How to determine the area?The target areas that earn at least 30 points on a throw are:
30-point, 40-point and 50-point
From the question, we have:
So, the total radius is:
r = 3 + 4 + 4
Evaluate the sum
r = 11
The area is then calculated as:
A = πr²
This gives
A = 3.14 * 11²
Evaluate
A = 379.94
Hence, the area of the target that earns at least 30 points on a throw is 379.94 square inches
Read more about area at:
https://brainly.com/question/24487155
#SPJ1
Answer:
49 square inches
Step-by-step explanation:
edmentum/ Plato hope this helps
Find the cube root of 4 - 4√3i
that graphs in the second
quadrant.
[?] (cos[]° + i sin[__ _]°)
Use degree measure.
Enter
Answer:
The answer is
[tex]2 \cos(100) + i \sin(100) [/tex]
Step-by-step explanation:
This is a complex number,
[tex]a + bi[/tex]
First, convert this to de movire form.
[tex]r( \cos( \alpha ) + i \sin( \alpha ) [/tex]
where
[tex]r = \sqrt{ {a}^{2} + {b}^{2} } [/tex]
and
[tex] \alpha = \tan {}^{ - 1} ( \frac{b}{a} ) [/tex]
[tex]a = 4[/tex]
[tex]b = - 4 \sqrt{ 3} i[/tex]
[tex]r = \sqrt{ {4}^{2} + ( - 4 \sqrt{3}) {}^{2} } [/tex]
[tex]r = \sqrt{16 + 48} [/tex]
[tex]r = \sqrt{64} = 8[/tex]
and
[tex] \alpha = \tan {}^{ - 1} ( \frac{ - 4 \sqrt{3} }{4} ) [/tex]
[tex] \alpha = \tan {}^{ - 1} ( - \sqrt{3} ) [/tex]
Here, our a is positive and b is negative so our angle in degrees must lie in the fourth quadrant, that angle is 300 degrees.
So
[tex] \alpha = 300[/tex]
So our initially form is
[tex]8( \cos(300) + i \sin(300) )[/tex]
Now, we use the roots of unity formula. To do this, we first take the cube root of the modulus, 8,
[tex] \sqrt[3]{8} = 2[/tex]
Next, since cos and sin have a period of 360 we add 360 to each degree then we divide it by 3.
[tex] \sqrt[3]{8} ( \cos( \frac{300 + 360n}{3} ) + \sin( \frac{300 + 360n}{3} ) [/tex]
[tex]2 \cos(100 + 120n) + i \sin(100 + 120n) [/tex]
Since 100 is in the second quadrant, we let n=0,
[tex]2 \cos(100) + i \sin(100) [/tex]
Find the sum.
(12x5 - 3x¹ + 2x - 5) + (8x¹ − 3x³ + 4x + 1)
Answer:
[tex]\left(12x^5-3x^1+2x-5\right)+\left(8x^1-3x^3+4x+1\right)[/tex]
=> Expand
[tex]12x^5-3x^1+2x-5+8x^1-3x^3+4x+1[/tex]
=> simplify and group like terms
[tex]12x^5-3x^3+5x^1+6x-4[/tex]
=> simplify further
[tex]12x^5-3x^3+11x-4[/tex]
There is a set of 10 jobs in the printer queue. One of the jobs in the queue is called job A. How many ways are there for the jobs to be ordered in the queue so that job A is the first to finish or the last to finish
The number of ways for the jobs to be ordered in the queue so that job A is the first to finish or the last to finish is; 2 * 9!
How to solve permutation and combination?We are told that;
There is a set of 10 jobs in the printer queue.
One of the jobs is job A. Thus, there are 9 other identified jobs.
Number of ways to order this nine jobs = 9!
Since the job A has to be ordered first or last, then;
Number of ways to order job A = 2 ways.
Thus;
Total number of ways to order the jobs in the given order = 2 * 9!
Read more about permutation and combination at; https://brainly.com/question/4658834
#SPJ4
Solve number 8 please
Answer:
see explanation
Step-by-step explanation:
the equation of a circle in standard form is
(x - h)² + (y - k )² = r²
where (h, k ) are the coordinates of the centre and r is the radius
given
x² + y² - 8x + 8y + 23 = 0
collect the x and y terms together and subtract 23 from both sides
x² - 8x + y² + 8y = - 23
using the method of completing the square
add ( half the coefficient of the x / y terms )² to both sides
x² + 2(- 4)x + 16 + y² + 2(4)y + 16 = - 23 + 16 + 16
(x - 4)² + (y + 4)² = 9 ← in standard form
with centre = (4, - 4 ) and r = [tex]\sqrt{9}[/tex] = 3
this is shown in graph b
write the first six terms of the sequence f(n)=n^3+2
Answer:
[tex]3,10,29,66,127,218[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]f(n) = n^3 +2\\\\f(1) = 1^3 +2 = 1+2=3\\\\f(2) =2^3 +2 = 8+2=10\\\\f(3)=3^3 +2 = 27+2 = 29\\\\f(4) = 4^3 +2 = 64 +2 = 66\\\\f(5) = 5^3 +2 = 125+2 = 127\\\\f(6) = 6^3 +2 = 216+2 = 218[/tex]
Please help me, I really appreciate it! Thanks!
Answer: See the attached images below.
The steps and explanations are on those screenshots, so there's not much for me to mention right here on this main page. The decimal results are approximate to 6 decimal places. Make sure your calculator is in degree mode.
*please help me out if you know how to solve, last person I asked just put a random awnser for point, the problem is bellow and there is a chart in the picture.*
6. In both Mr. Jacquez's Math 2 classes,
Period 2 and Period 3 were given the same test. The table below shows the results from the two classes.
a. Find the probability that a randomly selected student from Period 2's class failed the test.
b. Find the probability that a randomly selected student who failed the test is from Period 3's class
For both of these, we will divide the wanted outcome by the number of possible outcomes. We will end up with a decimal. A decimal multiplied by 100 becomes a percent.
[a] 50%
[tex]\displaystyle \frac{\text{wanted outcomes}}{\text{possible outcomes}} =\frac{\text{student failed}}{\text{Period 2's class}} =\frac{12}{24} =0.5,\:0.5*100=50\%[/tex]
[b] 52%
[tex]\displaystyle \frac{\text{wanted outcomes}}{\text{possible outcomes}} =\frac{\text{student failed from Period 3}}{\text{fails from both classes}} =\frac{13}{25} =0.52,[/tex]
[tex]\displaystyle 0.52*100=52\%[/tex]
Which list correctly orders A, B, and C from least to greatest when A=171, B = -6, and C=1-51?
A, B, C
B, C, A
C, B, A
A, C, B
PLEAASSE HELP! DUE TODAY
Answer:
1/4
Step-by-step explanation:
1 hour 15 minutes = 75 minutes
25 mins + 75mins = 100 minutes
25/100 minutes x 100 = 25%
25% = 1/4 of the time was spent reading.
What is the center of the circle described by the equation (x-6)² + (y + 5)² = 25?
Reason:
Rewrite the given equation into [tex](x-6)^2 + (y-(-5))^2 = 5^2[/tex]
I changed the y+5 into y-(-5), and also replaced 25 with [tex]5^2[/tex]
Then compare that to the circle template of [tex](x-h)^2 + (y-k)^2 = r^2[/tex]
We see that h = 6 and k = -5 to give a center of (h,k) = (6, -5)
Side note: the radius is r = 5 units
Sqrt -1+2 using a+bi
[tex]\sqrt{-1} + 2 = i+2 = 2+i[/tex]
Select the correct answer from the drop-down menu.
A classroom monitors chicken eggs in various temperatures. The table shows the class's recorded results. Using the data in the table, a conclusion is made by calculating probabilities related to a randomly selected egg.
Cool Room Temperature Warm Total
Hatched 5 16 21 42
Unhatched 18 10 4 32
Total 23 26 25 4
Based on the information, which statement about the eggs is correct?
Given the egg has
hatched
, the egg was kept warmer than room temperature.
By percent, how much greater do sales of horror books appear to be than sales of cookbooks? how much greater are they in reality? a. there appear to be 50% more sales of horror books than cookbooks, but there are really only about 20% more. b. there appear to be 40% more sales of horror books than cookbooks, but there are really only about 5% more. c. there appear to be 20% more sales of horror books than cookbooks, but there are really only about 10% more. d. there appear to be 25% more sales of horror books than cookbooks, but there are really only about 2% more.
There appear to be 25% more sales of horror books than cookbooks, but there are really only about 2% more.
How much greater is the sale of horror books compared to cookbooks?
Percentage is a measure of frequency that expresses the ratio of two numbers as a value out of 100.
Percentage of horror books to comedy books = [(number of horror books sold / number of comedy book) - 1 ] x 100
[(55 / 54) - 1] x 100 = 2%
Please find attached the complete question. To learn more about percentages, please check: https://brainly.com/question/25764815
#SPJ1
PLEASE HELP!! 50 POINTS!!!!!
Answer:
3\2 is the marked
y cos x,=2
3\2=0.5
x=0.5*2=3.0
=3.0*2=6.0
4 in.
4 in.
What is the volume of this container?
1 in.
2 in.
4 in.
56 in²
64 ins
64 in²
56 ins
Answer:
64in
Step-by-step explanation:
for a four sided figure, you do base x height. volume isn't squared in Math.
(Refer to the attached image)
[tex]\sf Sine \ Rue : \ \dfrac{\sin A}{a}=\dfrac{\sin B}{b}=\dfrac{\sin C}{c}[/tex]
Given following:
A = 56°B = 77°a = 38 mb = ? mSolve for b (distance between school and mall):
[tex]\dashrightarrow \sf \dfrac{\sin 56}{38} = \dfrac{\sin 77}{b}[/tex]
[tex]\dashrightarrow \sf b= \dfrac{38\sin 77}{\sin 56}[/tex]
[tex]\dashrightarrow \sf b= 44.6615 \quad \approx \quad 45[/tex]
15 points, I have 0 idea how to solve this, please explain your answer
Harry works in a local computer store and he kept a record of the number of computers sold each month for the past year. How many more computers were sold in the month of February than in the month of September? A. 20
B. 17
C. 15
D. 10
Answer:
A.) 20
Step-by-step explanation:
According to the bar graph, in February, the store sold 50 computers. In September, it seems like the store sold 30 computers. Therefore, if 50 - 30 = 20, the store sold 20 more computers in February than in September.
Answer:
A) 20
Step-by-step explanation:
Computers sold in Feb: 50
Computers sold in Sept: 30
50 - 30 = 20
△ABC ~ △AMN and AM = 6, MB = 4, AN = 8, then what is the value of AC?
Answer:
AC = 13.3
Make proportional relationship:
[tex]\sf \dfrac{AB}{AC} = \dfrac{AM}{AN}[/tex]
Insert values
[tex]\rightarrow \sf \dfrac{10}{AC} = \dfrac{6}{8}[/tex]
Cross multiply
[tex]\rightarrow \sf AC = \dfrac{10(8)}{6}[/tex]
Simplify
[tex]\rightarrow \sf AC =13.3[/tex]
ƒ (x) = x² − 2x – 4.
What is the average rate of change for the quadratic function from x = − 1 to x =4
[tex]\begin{array}{llll} f(x)~from\\\\ x_1 ~~ to ~~ x_2 \end{array}~\hfill slope = m \implies \cfrac{ \stackrel{rise}{f(x_2) - f(x_1)}}{ \underset{run}{x_2 - x_1}}\impliedby \begin{array}{llll} average~rate\\ of~change \end{array} \\\\[-0.35em] ~\dotfill\\\\ f(x)= x^2-2x-4 \qquad \begin{cases} x_1=-1\\ x_2=4 \end{cases}\implies \cfrac{f(4)-f(-1)}{4 - (-1)} \\\\\\ \cfrac{[(4)^2-2(4)-4]~~ - ~~[(-1)^2-2(-1)-4]}{4+1}\implies \cfrac{4~~ - ~~(-1)}{5} \\\\\\ \cfrac{4+1}{5}\implies \cfrac{5}{5}\implies 1[/tex]
The diagram shows a convex polygon.
What is the sum of the interior angle measures of this polygon?
This is an equilateral triangle, therefore, all the angles are 60 degrees.
3 times 60 is 180.
180 is the answer
Solve the system of equations.
8x – y = 8
8x2 – y = 8
(0, 8) and (0, –8)
(1, 0) and (0, –8)
(2, 8) and (1, 0)
(3, 16) and (2, 24)
Answer:
(1, 0 ) and (0, - 8 )
Step-by-step explanation:
8x - y = 8 → (1)
8x² - y = 8 → (2)
since both equations are equal to 8 then equate the left sides
8x² - y = 8x - y ( subtract 8x - y from both sides )
8x² - 8x = 0 ← factor out 8x from each term
8x(x - 1) = 0
equate each factor to zero and solve for x
8x = 0 ⇒ x = 0
x - 1 = 0 ⇒ x = 1
substitute these values into (1) and solve for y
x = 0 : 8(0) - y = 8 ⇒ y = - 8 ⇒ (0, - 8 )
x = 1 : 8(1) - y = 8 ⇒ y = 0 ⇒ (1, 0 )