8.57 liters glucose (in liters) is needed for 30 units of blood.
What is Unitary method?The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.
For 7 units of blood = 2 l of glucose needed.
Foe 1 units of blood, glucose needed = 2/7
For, 30 units of blood , glucose needed = 8.57 liters
Hence, 8.57 liters glucose (in liters) is needed for 30 units of blood.
Learn more about unitary method here:
https://brainly.com/question/22056199
#SPJ1
What represents vector t = –5i + 12j in trigonometric form?
t = 13 ❬cos 67.38°, sin 67.38°❭
t = 13 ❬sin 67.38°, cos 67.38°❭
t = 13 ❬cos 112.62°, sin 112.62°❭
t = 13 ❬sin 112.62°, cos 112.62°❭
The representation of the vector in trigonometry form is t = 13 ❬cos 112.62°, sin 112.62°❭
Complex numberThe representation of complex number in polar form is expressed as;
y = r(cosФ + isinФ)
where;
r is the modulus
Ф is the argument
Given the vector t = –5i + 12j, the modulus of the vector is given as;
r = √(-5)²+(12)²
r = √25 + 144
r = √169
r = 13
Determine the angle between the vectors
Ф = arctan(-12/5)
Ф = -67.38
Since tan is negative in the second quadrant, hence;
Ф = 180 - 67.38
Ф = 112.62°
The representation of the vector in trigonometry form is t = 13 ❬cos 112.62°, sin 112.62°❭
Learn more on vector here: https://brainly.com/question/25705666
#SPJ1
Salazar assigns the same number of homework questions each school day. The ratio table below shows the total number of homework questions assigned after a certain number of school days.
After 16 days, how many total homework questions have been assigned?
A:60
B:80
C:95
D:115
Answer:
B
Step-by-step explanation:
First, we have to find the rate of change for this problem. To do this, we subtract any two numbers of days and the coordinating two total questions. Let's just use the first two rows. 8-4=4, and 40-20=20. For every 4 days, he answers 20 questions. We can further simplify this by dividing both sides by 4. 4/4=1, and 20/4=5. For every 1 day, he answers 5 questions. Now, to find 16 days, we just multiply both sides by 16. 16*1=16 and 16*5=80. For every 16 days, he answers 80 questions. 80 is our answer.
Hope this helps!
G(F(x)) = 7√√x+1
A. F(x)=√x and G(x) = 7
B. F(x)= x and G(x) = √√7
C. F(x) = 7x and G(x)=√x+1
D. F(x)=√x+1 and G(x) = 7x
Answer:
D)
Step-by-step explanation:
[tex]\sf f(x) = \sqrt{x+1}\\\\\\g(x) = 7x\\\\ g(f(x)) = g(\sqrt{x+1}) = 7*\sqrt{x+1}[/tex]
answer asap giving max points and brainliest A projectile is launched at an angle of 30° and travels a distance of 400 meters. Gravitational acceleration equals 9.8 m/sec2 calculate the initial velocity.
answer choices:
67
87
57
Answer:
67 m/s
Step-by-step explanation:
Formula for range :
Range = u²sin2θ / gu = initial velocityθ = angle of launchg = gravitational accelerationSolving with the given values :
400 = u² x sin60° / 9.8u² x √3/2 = 3920u² = 7840/√3u² = 4526.4u = 67 m/s (approximately)Answer:
[tex]\sf u=67\:ms^{-1}[/tex]
Step-by-step explanation:
Assuming the distance traveled is the horizontal distance.
Horizontal Range Formula
[tex]\sf R=\dfrac{u^2 \sin 2\theta}{g}[/tex]
where:
R = horizontal rangeu = initial velocity[tex]\theta[/tex] = angle of initial velocityg = acceleration due to gravityGiven:
R = 400 m[tex]\theta[/tex] = 30°g = 9.8 m/s²Substituting the given values into the formula and solving for u:
[tex]\implies \sf 400=\dfrac{u^2 \sin 60^{\circ}}{9.8}[/tex]
[tex]\implies \sf 3920=u^2 \sin 60^{\circ}[/tex]
[tex]\implies \sf 3920=\left(\dfrac{\sqrt{3}}{2}\right)u^2[/tex]
[tex]\implies \sf u^2=\dfrac{7840}{\sqrt{3}}[/tex]
[tex]\implies \sf u=\sqrt{\left(\dfrac{7840}{\sqrt{3}} \right) }[/tex]
[tex]\implies \sf u=67.2787196...[/tex]
[tex]\implies \sf u=67\:ms^{-1}\:(nearest\:whole\:number)[/tex]
there are 20 students 15 men and 5 women in a maths class,in how many different ways can a committee of 3 men and 2 women be choosen
[tex]\displaystyle\\\binom{15}{3}\cdot\binom{5}{2}=\dfrac{15!}{3!12!}\cdot\dfrac{5!}{2!3!}=\dfrac{13\cdot14\cdot15}{2\cdot3}\cdot\dfrac{4\cdot5}{2}=13\cdot7\cdot5\cdot2\cdot5=4550[/tex]
What is the volume of a cylinder with base radius 2 and height 9?
Answer:
V =113.09734
Step-by-step explanation:
[tex]V=\pi r^{2}[/tex]
[tex]= 2^{2}[/tex] x 9= 113.09734
(which you can technically round to 1)
=113.1
Find the missing side of this right triangle.
X
8
16
VI?]
X =
Enter the number that belongs in the green box.
Step-by-step explanation:
the missing side is given by sqrt(16² - 8²)
hence,
the number that belongs in the green box is 192
Determine whether the successive probabilities are independent or dependent events.
15) The probability of getting 4 tails in a row when flipping a coin?
a) Independent
b) Dependent
16) The probability of drawing 2 Queens in a row from a deck of cards?
a) Independent
b) Dependent
Answer:
15) a) independent 16) b) Dependent Step-by-step explanation:
15) let T1 be the event : “get a tail in the first flip”
let T2 be the event : “get a tail in the second flip”
p(T1 ∩ T2) = 1/4
p(T1) = 1/2
p(T2) = 1/2
Then
p(T1) × p(T2) = (1/2)(1/2 = 1/4
Since ,p(T1 ∩ T2) = 1/4 = p(T1) × p(T2)
Then the events are independent.
16) These events are dependent since we don’t replace the Queen before the second draw.
The two Events are dependent because the probability that we draw a Queen in the first draw affect the probability that we draw a Queen in the second draw.
The diagram shows a circle inside a square (16cm)
work out the area of the circle
The area of the circle inside the square shape is 200.96 cm²
How to determine the area of the circle?The length of the square is given as:
L = 16 cm
This represents the diamater (d) of the circle.
The area of the circle is then calculated as:
Area = π(d/2)²
This gives
Area = 3.14 * (16/2)²
Evaluate
Area = 200.96
Hence, the area of the circle is 200.96 cm²
Read more about areas at:
https://brainly.com/question/24487155
#SPJ1
help asap please
Which of the points shown below are on the line given by the equation y = x + 4? Check all that apply
A) -1, 3
B) 2, 6
C) -2, -2
D) 2, 4
The points on the line are points B and D
How to determine the points on the line?The equation is given as:
y = x + 4
The above means that the output value is 4 more than the input value
Using the above rule, the points that satisfy the equation are:
B) 2, 6 and D) 2, 4
This is so because:
6 = 2 + 4
4 = 2 + 2
Hence, the points on the line are points B and D
Read more about linear equations at:
https://brainly.com/question/14323743
#SPJ1
Find the side of an equialateral triangle if it's area is 9√3 cm2
Step-by-step explanation:
We know that the area of an equilateral triangle of side a cm is
[tex] \rm \: Equilateral \: Triangle = \cfrac{ \sqrt{3} }{4} {a}^{2} \: cm[/tex]Let a cm here be 9√3 then we could get our solution.
[tex] \rm\implies \rm 9 \sqrt{3} = \cfrac{ \sqrt{3} }{4} \: a {}^{2} [/tex]
[tex] \implies \rm \: \cfrac{ \sqrt{3} }{4} {a}^{2} = 9 \sqrt{3} [/tex]
[tex] \implies \rm \: a {}^{2} = 36[/tex]
[tex] \implies \rm \: a = \sqrt{36} = \sqrt{6 \times 6} [/tex]
[tex] \implies \rm \: a = 6 \: cm[/tex]
Thus, the side of the equilateral triangle is 6 cm.
A rectangular prism has a length of 7 m, a height of 5 m, and a volume of 140 m3. What is the width?
Which steps are correct? Check all that apply.
Substitute the known values into the formula:
140 = 7(w)(5).
Substitute the known values into the formula:
7 = 140(w)(5).
Substitute the known values into the formula:
5 = 7(w)(140).
Solve for the unknown: w = 4 m.
Solve for the unknown: w = 7 m.
Solve for the unknown: w = 2 m.
The question is incomplete because it was not properly and correctly arranged
Complete Question:
A rectangular prism has a length of 7 m, a height of 5 m, and a volume of 140 m³. What is the width? A prism has a length of 7 meters, width of w, and height of 5 meters.
Which steps are correct? Check all that apply.
a) Substitute the known values into the formula: 140 = 7(w)(5).
b) Substitute the known values into the formula: 7 = 140(w)(5).
c) Substitute the known values into the formula: 5 = 7(w)(140).
d) Solve for the unknown: w = 4 m.
e) Solve for the unknown: w = 7 m.
f) Solve for the unknown: w = 2 m.
Answer:
a) Substitute the known values into the formula: 140 = 7(w)(5).
d) Solve for the unknown: w = 4 m.
Step-by-step explanation:
The steps that are correct are Options a) and d). This is because:
Step 1
The volume of a rectangular prism is calculated as:
Volume of a rectangular prism = Length (l) × Width(w) × Height(h)
The unit of the volume or a rectangular prism is in cubic metres (m³)
In the question, we are asked to find the unknown value which is the width and we were given the following known values:
Length = 7 m,
Height = 5 m
Volume = 140 m³
Step 2
Solve for the unknown value( Width)
Volume of a rectangular prism = Length (L) × Width(W) × Height(H)
140m³ = 7m × Width(m) × 5m
140m³ = 35m² × Width(m)
Width(w) = 140m³ ÷ 35m²
Width(w) = 4m
Hence, the unknown Width(w) = 4m
From the above explanation we can see that the correct steps is Option a) and Option d)
Answer:
Step-by-step explanation:
Volume of rectangular prism= Length x width x height
V=L x W x H
140=7 x W x 5
140= 35 x w
W= 140/35
W= 4
2x²-8x-10
how do i factor this explains step:)
Answer:
Step-by-step explanation:
Solution
The distributive property is one of the handiest tools when factoring. You can't use it all the time, but it makes this problem so much easier. Use the distributive property to factor out the 2 from all three terms.
2(x^2 - 4x - 5)
Notice how much easier the problem got. There are only 2 integers that divide into 5. One of them is 5 and the other is one. So the solution is going to look like this
2(x 5) (x 1)
But what do you put in the space? Your choice is between a plus or a minus. Look to the middle term to find out. It is a minus 4. That means that the 5 must be minus because 5 is bigger than 1.
2(x - 5)(x 1 )
So what about the second bracket? It has to be plus. An odd number of minus signs always gives a minus. We used up the one minus we had so the one must have a plus in front of it.
2(x - 5)(x + 1 )
Multiple Choice Is the quadrilateral a parallelogram? If so, select the reason. W Z A) One angle is supplementary to both consecutive angles B) Not enough info or not a parallelogram C) Both diagonals bisect each other D) Both pairs of opposite angles are congruent E) Both pairs of opposite sides are congruent Skip Question 1 of 13 Submit
Answer: Both diagonals bisect each other.
please answer all 3 questions
⦁ Calculate the residuals for your scatterplot in step 2d.
⦁ Create a residual plot for your data.
⦁ Does your residual plot show that the linear model from the regression calculator is a good model? Explain your reasoning.
The residuals of the linear regression equation are 0.329, -0.346, 0.064, -0.326, 0.049, -0.286, -0.161, 0.214, 0.429 and 0.059
How to determine the residuals?The regression equation is given as:
y = 0.005x + 3.111
Next, we calculate the predicted values (y) at the corresponding x values.
So, we have:
y = 0.005 * 4 + 3.111 = 3.131
y = 0.005 * 3 + 3.111 = 3.126
y = 0.005 * 5 + 3.111 = 3.136
y = 0.005 * 3 + 3.111 = 3.126
y = 0.005 * 8 + 3.111 = 3.151
y = 0.005 * 15 + 3.111 = 3.186
y = 0.005 * 10 + 3.111 = 3.161
y = 0.005 * 15 + 3.111 = 3.186
y = 0.005 * 6 + 3.111 = 3.141
y = 0.005 * 6 + 3.111 = 3.141
The residuals are then calculated using:
Residual = Actual value - Predicted value
So, we have:
y = 3.46 - 3.131 = 0.329
y = 2.78 - 3.126 = -0.346
y = 3.2 - 3.136 = 0.064
y = 2.8 - 3.126 = -0.326
y = 3.2 - 3.151 = 0.049
y = 2.9 - 3.186 = -0.286
y = 3 - 3.161 = --0.161
y = 3.4 - 3.186 = 0.214
y = 3.57 - 3.141 = 0.429
y = 3.2 - 3.141 = 0.059
Hence, the residuals of the linear regression equation are 0.329, -0.346, 0.064, -0.326, 0.049, -0.286, -0.161, 0.214, 0.429 and 0.059
See attachment for the residual plot.
The residual plot shows that the linear model from the regression calculator is a good model because the points are not on a straight line
Read more about residuals at:
brainly.com/question/16180255
#SPJ1
he graph of the function f(x) = –(x + 6)(x + 2) is shown below.
The domain of the function is all real numbers, the range of a function is y ≤ 4
What is a function?It is defined as a special type of relationship, and they have a predefined domain and range according to the function every value in the domain is related to exactly one value in the range.
We have a function:
f(x) = –(x + 6)(x + 2)
If we plot this function on the coordinate plane, we will see it is a graph of a quadratic function.
Here the no other details are given.
But we can say:
The domain of the function is all real numbers.The range of a function is y ≤ 4The x-axis intercept will be at (-6, 0) and (-2, 0).Thus, the domain of the function is all real numbers, the range of a function is y ≤ 4
Learn more about the function here:
brainly.com/question/5245372
#SPJ1
MANY POINTS! PLEASE HELP
Answer:
B. 51.7699^2
Step-by-step explanation:
Last 2 wrong because it is positive.
101.... is not the definite integral for the curve
51... purrfecto
Find the number of rectangles an and Squares in chess 8 by 8 board respectively.
Answer:
squares: 204
rectangle: 1,296
Step-by-step explanation:
Board Size: 8 x 8
The total number of squares is thus:
[tex]1^{2} + 2^{2} + ... + n^{2}[/tex]
sum = [tex]\frac{n(n + 1)(2n + 1)}{6}[/tex]
For a chess board, with n = 8,
sum = [tex]\frac{(8)((8) + 1)(2(8) + 1)}{6}[/tex]
sum = 204
the number of rectangles on a chess board,
to make a rectangle you need to pick any two of the vertical lines, and any two of the horizontal lines. There are 36 distinct pairs and the same number of vertical pairs, so the answer is 36 × 36 = 1,296.
help please, i need to turn this in
Answer:
a = -3
b = 9
c = -3
Step-by-step explanation:
[tex]a. (2^{5} )(2)^{-8} =2^{a} \\2^{(5-8)} =2^{a} \\2^{-3}=2^{a}[/tex]
[tex]a=-3[/tex]
[tex]b.\frac{4^{7} }{4^{-2} } =4^{b} \\4^{(7-(-2))} } =4^{b} \\4^{(7+2)} =4^{b}[/tex]
[tex]4^{9} =4^{b}[/tex]
[tex]b=9[/tex]
[tex]c. \frac{7^{9} }{7^{c} } =7^{12}[/tex]
[tex]7^{9-c} =7^{12}[/tex]
[tex]9-c=12[/tex]
[tex]c=9-12[/tex]
[tex]c=-3[/tex]
Hope this helps
Heart of algebra
If 5=a^x, then 5/a=?
Step-by-step explanation:
[tex]5 = {a}^{x} [/tex]
[tex] \frac{5}{a} = \frac{a {}^{x} }{a} [/tex]
[tex] \frac{5}{a} = {a}^{x - 1} [/tex]
Evaluate the expressions.
(-7)⁰ = 0
0
2²( ³ ) = 0
5
010
X
Ś
Answer:
[tex]format \: examples \: )[/tex]
(30-30) = 40 RIGHT THE SIMILAR FROM 60 -40 AND CALCULATE ALL OF IT +4
ANSWER: 405
please help me Fast!!!!! slove the question in picture
Step-by-step explanation:
A)
Class Width=8
Median= 28.1
Modal Class= 20.5-28.5
B)
Mean=31.34
The mean temperature for the first 7 days in January was 4 °C. The temperature on the 8th day was -1 °C. What is the mean temperature for the first 8 days in January?
Answer:
3.375 °C
Step-by-step explanation:
Mean temperature for first 7 days = 4 °C
⇒ Total temperature over first 7 days = 4 °C × 7 = 28 °C
Temperature on 8th day = -1 °C
[tex]\sf mean=\dfrac{\textsf{sum of all the numbers}}{\textsf{amount of numbers}}[/tex]
Therefore, mean temperature for first 8 days:
= [28 - 1] ÷ 8
= 27 ÷ 8
= 3.375 °C
ttyuyuyuyuyuyuyuyuyhuhhss
Answer:
huhh
Step-by-step explanation:
A geologist in South America discovers a bird skeleton that contains 43% of its original amount of C-14. K value
of C-14 is 0.0001
Find the age of the bird skeleton to the nearest year.
The age of the bird skeleton is 6539.
What is Exponent Function?An exponential function is a function of form f (x) = aˣ, where “x” is a variable and “a” is a constant which is called the base of the function and it should be greater than 0.
Here, N =[tex]N_{0}.e^{-0.0001t}[/tex]
= 52% N₀
[tex]e^{-0.0001t}[/tex] = 0.52
-0.0001 t = ln 0.52
t = -10000 ln 0.52
t = 6539
Thus, the age of the bird skeleton is 6539.
Learn more about Exponent Function from:
https://brainly.com/question/4250446
#SPJ1
Answer:
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP ASAP!!!
Answer:
11- B
moving left 90 degrees from a
because clockwise is the right direction in a circle and counterclockwise is the left direction in a circle
12- C
moving 180 degrees left from a
13- B
moving 270 degrees right from a
14- d
moving 270 degrees left from a
hope this helps! message me if you have any further questions :)
Question 1: 5 pts
Bill wants to plant roses in his triangular plot. There will be 1 plant at a corner. Each row will have 6
additional plants. He wants the plot to have as many lows as possible with 150 rose plants. How many
rows will Bill's plot have?
O 7 rows
O 8 rows
O 6 rows
O 5 rows
The arrangement of the rose plants on the triangular plot is such that they
form a series or progression that is defined.
The number of rows on Bill's plot is; 8 rows
The given parameters for the triangular plot are;
Number of plants at the corner = 1 plant
Number of additional plants per row = 6 plants
Number of rose plants = 150 rose plants
The number of rows in the plot.
The difference between successive rows, d = 6
The number rose at the top vertex, a = 1
Therefore, the rose in the garden forms an arithmetic progression
The first term, a = 1
The common difference, d = 6
The number of rows Bill's plot will have, n is given by the sum of n in terms of
an arithmetic progression, Sn, is given as follows;
[tex]S_n=\frac{n}{2}[2a+(n-1)\times d[/tex]
When Sn = 150, we get;
[tex]150=\frac{n}{2} [2\times 1+(n-1)\times 6[/tex]
150 = 3·n² - 2·n
3·n² - 2·n - 150 = 0
Taking only the positive solution for n, we have;
[tex]n_{1,\:2}=\frac{-\left(-2\right)\pm \sqrt{\left(-2\right)^2-4\cdot \:3\left(-150\right)}}{2\cdot \:3}[/tex]
[tex]n_{1,\:2}=\frac{-\left(-2\right)\pm \:2\sqrt{451}}{2\cdot \:3}[/tex]
[tex]n=\frac{1+\sqrt{451}}{3},\:n=\frac{1-\sqrt{451}}{3}[/tex]
The number of rows Bill's plot has, n ≈ 7.3965
Given that the 7th row is completed, an 8th row will be present on Bill's plot
The number of rows Bill's plot will have = 8 rows
To learn more about the arithmetic progression visit:
https://brainly.com/question/6561461
#SPJ1
6230000 in standard form
Answer:
6.23*10^6
Step-by-step explanation:
in standard form, it should be written as x*10^n, and x is only allowed from 1-9, so
1) write the first number and add a decimal point(.) and copy down the numbers behind the first number (DO NOT WRITE 0):
6.23
2) check how many numbers are they behind the first number
6230000
~~~~~~
in here, it's 6numbers, so 10^6
3) all in all, your answer is
6.23*10^6
What is the linear function equation represented by the graph? Enter your answer in the box. f(x) =
Answer:
f(x) = -1/2x + 1
Step-by-step explanation:
y intercept is +1
For slope, used points on the graph (2,0) and (0,1)
m= y2-y1/x2-x1
= (1-0)/(0-2)
= -1/2
The area of a rectangular shop in the mall is 160 square meters. The perimeter is 52 meters. What are the dimensions of the shop?
Answer:
width = 10 m
length = 16 m
Step-by-step explanation:
Formula
[tex]\textsf{Area of a rectangle} = wl[/tex]
[tex]\textsf{Perimeter of a rectangle}=2(w+l)[/tex]
(where [tex]w[/tex] is width and [tex]l[/tex] is length)
Given:
Area = 160 m²Perimeter = 52 mSubstituting the given values into the formulae to create two equations:
[tex]\textsf{Equation 1}: \quad wl=160[/tex]
[tex]\textsf{Equation 2}: \quad 2(w+l)=52[/tex]
Rearranging Equation 1 to make w the subject:
[tex]\implies w=\dfrac{160}{l}[/tex]
Substituting expression for w into Equation 2 and solving for [tex]l[/tex]:
[tex]\implies 2\left(\dfrac{160}{l}+l\right)=52[/tex]
[tex]\implies \dfrac{160}{l}+l=26[/tex]
[tex]\implies 160+l^2=26l[/tex]
[tex]\implies l^2-26l+160=0[/tex]
[tex]\implies l^2-10l-16l+160=0[/tex]
[tex]\implies l(l-10)-16(l-10)=0[/tex]
[tex]\implies (l-10)(l-16)=0[/tex]
[tex]\implies l=10, 16[/tex]
According to Equation 1:
If length = 10 m ⇒ width = 16 mIf length = 16 m ⇒ width = 10 mAs width < length, the dimensions of the shop are:
width = 10 mlength = 16 m