Step-by-step explanation:
1 day = $ 26.95
3 days = 26.95 × 3
= $80.85
Remainder = $100 - $80.85
= $19.15
1 mile = $ 0.27
= $19.15 ÷ $0.27
= 71 miles
Answer:
70 miles
Step-by-step explanation:
26.95×3= 80.85
100-80.85= 19.15
0.27×70= 18.90
19.15-18.90= 0.25
He should have O.25 cents left
Stuck on no.2 so any help will be appreciated : )
Answer:
Step-by-step explanation:
[tex]\dfrac{x^{m}}{x^{n}}=x^{m-n}\\\\\\a)\dfrac{a^{5}}{a^{3}}=a^{5-3}=a^{2}\\\\\\b)\dfrac{c^{4}}{c^{3}}=c^{4-3}= c^{1} =c[/tex]
Answer:
A) a^2
B) c
Step-by-step explanation: hope this helps
PLZZZZZ I NEED HELP ASAP!!!! 21 points
Triangle PQR is transformed to triangle P′Q′R′. Triangle PQR has vertices P(3, −6), Q(0, 9), and R(−3, 0). Triangle P′Q′R′ has vertices P′(1, −2), Q′(0, 3), and R′(−1, 0).
Plot triangles PQR and P′Q′R′ on your own coordinate grid.
Part A: What is the scale factor of the dilation that transforms triangle PQR to triangle P′Q′R′? Explain your answer. (4 points)
Part B: Write the coordinates of triangle P′′Q′′R′′ obtained after P′Q′R′ is reflected about the y-axis. (4 points)
Part C: Are the two triangles PQR and P′'Q′'R′' congruent? Explain your answer. (2 points)
Answer:
d. took the test
Step-by-step explanation:
Last week Grace spent $125 on groceries. This week her spending increased by 35%. How much did she spend on groceries this week?
Helppp on mathhh pls it’s due tomorrow
Answer:
1. 20 km
2. 0.5 hours
3. 40 km
4. 1.5 hours
5. A, 40 km/hr
6. 80 km/hr, 40 km/hr
Step-by-step explanation:
2. The lines of Car A and Car B at 0.5 hours, meaning the cars have been traveling for 0.5 hours before they met.
1. From 0 hours to 0.5 hours, Car A traveled from 20 km to 40 km. The distance traveled before Car A met Car B was 40 km - 20 km = 20 km.
3. Cars A and B travel at the same speed starting at the 0.5 hour, 40 km point. They are traveling at the same speed from 0.5 hours to 1.5 hours since they share the same line and therefore the same slope. From the point at which Cars A and B met, they traveled from 40 km to 80 km. They traveled at the same speed for 80 km - 40 km = 40 km.
4. Both cars reached point C at the same time of 1.5 hours.
5. Car A had constant speed sicne the lines "Car A" and "Cars A and B" had the same slope. The speed is equal to the slope of the line: [tex]Slope = \frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}} = \frac{80-20}{1.5-0} = 40 km/hr[/tex]
6.
First speed: [tex]Slope = \frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}} = \frac{40-0}{0.5-0} = 80 km/hr[/tex]
Second speed: [tex]Slope = \frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}} = \frac{80-40}{1.5-0.5} = 40 km/hr[/tex]
Compound Interest. Pre calc.
Ignore what I have written so far.
a) The initial number of infections refers to the time t = 0, not 1. At the start, there are
[tex]P(0) = \dfrac{700}{1 + 49e^{-0}} = \dfrac{700}2 = \boxed{350}[/tex]
infected students.
b) Here you look for the time t such that P(t) = 600. We have
[tex]\dfrac{700}{1+49e^{-0.3t}} = 600[/tex]
[tex]\dfrac{700}{600} = 1+49e^{-0.3t}[/tex]
[tex]\dfrac76 = 1+49e^{-0.3t}[/tex]
[tex]\dfrac16 = 49e^{-0.3t}[/tex]
[tex]\dfrac1{294} = e^{-0.3t}[/tex]
[tex]\ln\left(\dfrac1{294}\right) = \ln\left(e^{-0.3t}\right)[/tex]
[tex]-\ln(294) = -0.3t \ln(e)[/tex]
[tex]\ln(294) = \dfrac3{10}t[/tex]
[tex]t = \dfrac{10}3 \ln(294) \approx 18.945[/tex]
Rounding up, the school will close after around 19 days.
Please help! :)))))))
Answer:
VUX and WXU
Step-by-step explanation:
Hope this helps!
Answer:
The first option.
Step-by-step explanation:
Alternate interior angles are the angles sandwiched together between the parallel lines and are on opposite sides of the line going through the parallel lines.
Jill invests $7,972 in a retirement account with a fixed annual interest rate compounded continuously. After 15 years, the balance reaches
$16,876.72. What is the interest rate of the account?
The interest rate of Jill's account as described is; 0.51%
The amount invested by Jill is $7,972.
According to compound interest;
A = P {1 + (r/n)}^nt.In which case;
A = final amount = $16,876.72P = principal amount = $7,972r = interest rate = ?n = number of times interest is compounded per time = 1t = time = 15Therefore;
$16,876.72 = $7,972 (1 + r/1)^(1×15)$16,876.72/$7,972 = (1 + r/1)^(1×15)2.117 = (1 + r/1)^(1×15)[tex]1 + r = \sqrt[15]{2.117} [/tex]
1 + r = 1.051r = 1.051 - 1r = 0.051The interest rate is therefore; 0.51%
Read . more:
https://brainly.com/question/18187284
Identify the similar triangles.
ΔHFE=
ΔHFE=
∆HFE is similar to ∆HFG and ∆ HEG (they all are right triangles and have the same, shape.)
The given triangle ΔHFE is similar to triangle GFH and triangle GHE.
What are similar triangles?Similar triangles are two triangles that have the same shape but may differ in size. They have corresponding angles that are congruent and corresponding sides that are proportional.
Here,
Since triangle HFE is similar to triangle GFH,
∠HEF = ∠GHF,
∠FHE = ∠HGF, and ∠HFE = ∠HFG
Similarly
ΔHFE is similar to triangle ΔGHE.
Similar triangles are useful in many areas of mathematics and in the real world, such as in architecture, engineering, and cartography, where they are used to make scale models of buildings and other structures.
Thus, the given triangle ΔHFE is similar to triangle GFH and triangle GHE.
Learn more about similar triangles here:
https://brainly.com/question/12101336
#SPJ2
Why is unit rate the only attribute we use to compare proportional relationships?
Answer:
Because its an internationally accepted method.
Step-by-step explanation:
what is the measure of angle ASC
Jayla's dog eats 0. 78 pounds of food a day. To the nearest pound, how much does her dog eat in 7 days?.
Answer:
5.46 pounds
Step-by-step explanation:
0.78 x 7 = 5.46
caroline swam 690 meters in 6 minutes at a constant speed. at what speed was she swimming?
Divide distance by time:
690 meters / 6 minutes = 115 meters per minute
Speed = 115 meters per minute
Answer:
[tex]\huge\boxed{\sf v = 1.92\ m/s}[/tex]
Step-by-step explanation:
Given Data:
Distance = S = 690 meters
Time = t = 6 min = 6 * 60 = 360 seconds
Required:
Speed = v = ?
Formula:
v = S / t
Solution:
v = 690 / 360
v = 1.92 m/s
[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]
Hope this helped!
~AH1807Please help I’ll give brainylist in return thank you
Please solve with explanation will give brainliest
Solve the following system by graphing and identify the point of intersection 5x+3y=-15 , 2x-y=-6
matway hel you 1+1+212FE
Aiden receives a pay rise of 15%, which increases their pay to $17,250. Calculate his salary before the increase.
Answer:
$15,000
Step-by-step explanation:
Let P represent Aiden's current pay.
If they receive a pay rise of 15%, that means they receive their original pay plus 15% of that original pay.
P + 0.15P = 17250
1.15P = 17250
P = 17250/1.15 = 15000
His salary before the increase was $15,000.
Answer:
$14662.5
Step-by-step explanation:
Aiden receives a pay rise of 15%
increases their pay to $17,250
15% of $17,250 is $2587.5 therefore $17,250 - $2587.5 is his salary before the increase which is 14662.5 so aiden had $14662.5 before his salary increase
A automobile manufacture can put together 7 cars in 2 day. How many cars can be produced in 12 days.
Answer:
147
Step-by-step explanation:
ADD IT
the length of a rectangle is (2x + 1) the width of the rectangle is (x^2 + 2x - 1). which expression represents the perimeter of the rectangle?
Answer:
(2x+1+x^2+2x-1)*2=2x^2+8x
Step-by-step explanation:
Find each missing measure in the diagram below.
EF=(
m2F=d
3.
232
18 in
23
E
E
Answer:
EF= 18 in. , m<F=134'
Step-by-step explanation:
This ones for the boys with the booming system, top down ac with the cooling sytem
Simplify.
–36 + (–74)
–110
–100
38
110
-------------------------------
- 36 + (-74)
- 36 - 74
- 110
<3
Also you have to like multiply all of the numbers or sum.
Answer:
174 m^2
Step-by-step explanation:
9 * 5 = 45
9 * 5 = 45
9 * 3 = 27
9 * 3 = 27
5 * 3 = 15
5 * 3 =15
45+45+27+27+15+15 = 174 m^2
Hope this is helpful.
Answer:
174 m²
Step-by-step explanation:
9 * 5 = 45 (that's the bottom and top areas)
9 * 3 = 27 (that's both the bigger sides areas)
5 * 3 = 15 (that's both the smaller sides areas)
Now you have to double:
45 * 2 = 90
27 * 2 = 54
15 * 2 = 30
Now sum:
90 + 30 + 54 = 174
PLEASE HELP QUESTION 4 ILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
7
Step-by-step explanation:
We take the information in the problem and translate it into a linear equation of the form 3x-8=13. Combining like terms we get 3x=21. next divide both sides by 3 for a final answer of x=7
The price of a packet of sweets has increased by 25% since last year.
If a packet of sweets cost £1.60 last year, how much does it cost now?
Step-by-step explanation:
25% of 1.60
25 ÷ 100 × 1.60
= 0.4
Cost of sweets this year : 1.60 + 0.4
= 2
Write the first five digits of 1/7 in base 9 expression
Compare 1/7 to consecutive multiples of 1/9. This is easily done by converting the fractions to a common denominator of LCM(7, 9) = 63:
1/9 = 7/63
2/9 = 14/63
while
1/7 = 9/63
Then 1/7 falls between 1/9 and 2/9, so 1/7 = 1/9 plus some remainder. In particular,
1/7 = 1/9¹ + 2/63.
We do the same sort of comparison with the remainder 2/63 and multiples of 1/9² = 1/81. We have LCM(63, 9²) = 567, and
1/9² = 7/567
2/9² = 14/567
3/9² = 21/567
while
2/63 = 18/567
Then
2/63 = 2/9² + 4/567
so
1/7 = 1/9¹ + 2/9² + 4/567
Compare 4/567 with multiples of 1/9³ = 1/729. LCM(567, 9³) = 5103, and
1/9³ = 7/5103
2/9³ = 14/5103
3/9³ = 21/5103
4/9³ = 28/5103
5/9³ = 35/5103
6/9³ = 42/5103
while
4/567 = 36/5103
so that
4/567 = 5/9³ + 1/5103
and so
1/7 = 1/9¹ + 2/9² + 5/9³ + 1/5103
Next, LCM(5103, 9⁴) = 45927, and
1/9⁴ = 7/45927
2/9⁴ = 14/45927
while
1/5103 = 9/45927
Then
1/5103 = 1/9⁴ + 2/45927
so
1/7 = 1/9¹ + 2/9² + 5/9³ + 1/9⁴ + 2/45927
One last time: LCM(45927, 9⁵) = 413343, and
1/9⁵ = 7/413343
2/9⁵ = 14/413343
3/9⁵ = 21/413343
while
2/45927 = 18/413343
Then
2/45927 = 2/9⁵ + remainder
so
1/7 = 1/9¹ + 2/9² + 5/9³ + 1/9⁴ + 2/9⁵ + remainder
Then the base 9 expansion of 1/7 is
0.12512..._9
[tex]\sf -6(8p+3)[/tex]
Distribute
-6(8p+3)
-48p-18
Solution
-48p-18
Faith is purchasing coffee beans for her shop.
one type of coffee bean costs $10 for every 4 pounds
the shop uses 12 pounds every day.
How much would it cost to buy enough coffee for one day?
explain your answer
(1 point) PLEASE HELP
2. A drama club is planning a bus trip to New York City to see a Broadway play. The cost per
person for the bus rental varies inversely to the number of people going on the trip. It will cost
$30 per person if 44 people go on the trip. How much will it cost per person if 60 people go on
the trip? Round your answer to the nearest cent, if necessary.
O $22.00
$40.91
$1,320.00
O $21.29
Answer:
I would guess $21.29, Not completely sure though lol
Step-by-step explanation:
Hope this helps!! lol
Answer:
22
Step-by-step explanation:
if you don't understand it just tell me I'll re-do it. bye.
Which of the following is the solution of the following inequality?
2x + 4 > 11x - 12.5 - 3.5x
Answer:
x = 3
Step-by-step explanation:
4 + 12.5 > 11x - 3.5 - 2x
16.5 = 5.5x
16.5/5.5 = x
Algebra 2 please help
Answer:
B
Step-by-step explanation:
B
A principal of $4100 is invested at 6.5% interest, compounded annually. How much will the investment be worth after 5 years?
Use a calculator and round your answer to the nearest dollar.
Answer:
yy is the comparative narrow of speech to me happy and a bit in a sentence
Step-by-step explanation:
ami and a are of a and or very place argument you the have important X does the be for to gays found teacher you be use single be