Answer:
the class earned $722059884
Step-by-step explanation:
because each person sold 444 tickets and there was 232323 students
=232323×444
=103151412
because 103151412 tickets were sold and a ticket cost $7
=103151412×7
=722059884
question attached please help
Answer:
h(0.1) = 4.97
Step-by-step explanation:
See attached working :)
Remember that h(0.1) is the same as saying find what the equation is equal to when x = 0.1
For each of the number lines, write an absolute value equation in the form |x - c |=d,
where c and d are some numbers, to satisfy the given solution set.
The absolute value equation that satisfy the solution set of -4 and -8 is |2 - x| = -6
How to determine the absolute value equation?The solution sets on the number line are given as:
x = {-8, -4}
Calculate the average of the solutions
Mean = (-8 - 4)/2
Mean = -6
Calculate the difference of the solutions divided by 2
Difference = (-4 + 8)/2
Difference = 2
The absolute value equation is the represented as:
|Difference - x | = Mean
Substitute known values
|2 - x| = -6
Hence, the absolute value equation is |2 - x| = -6
Read more about absolute value equation at:
brainly.com/question/2166748
#SPJ1
Answer:
|b+6|=2
Step-by-step explanation:
what is the answer to thiss
Hi Student!
This question is fairly simple because it gives us an equation and they also give us a value for the variable that is within the equation and they tell us evaluate the expression. So let's plug in the values and solve.
Plug in the values
[tex]m^2 + 5[/tex][tex](9)^2 + 5[/tex]Factor out the exponent
[tex](9*9) + 5[/tex][tex]81 + 5[/tex]Combine
[tex]86[/tex]Therefore, the final answer that we would get when substituting m with 9 in the given equation is that we get 86.
what percentage of 2m is 40cm
Answer:
20%
Step-by-step explanation:
the units of measure must be the same, so
2m = 2 × 100 cm = 200 cm
then
[tex]\frac{40}{200}[/tex] × 100%
= 0.2 × 100%
= 20%
Answer:
20%
Step-by-step explanation:
2 m = 200 cm We are required to find: what percentage of 2m is 40cm.Required percentage [tex]=\frac{40}{200}\times 100[/tex]Required percentage [tex]=\frac{4000}{200}[/tex]Required percentage [tex]=20%[/tex]hello fellow indians Question: Lawrence poured 27.328 L of water into a right rectangular prism- shaped tank. The base of the tank is 40 cm by 28 cm. When he finished pouring the water, the tank was ⅔ full. ( 1L=1,000 cm 3).
Answer: andres is 5 years old pls banned him he called e a mean word like the N word
Step-by-step explanation:
What is the sum of the first 40 positive odd integers?
Answer:
1600
Step-by-step explanation:
[tex]\text{Number of terms}, ~n = 40\\\\\text{Sum of n odd integers} = n^2 = 40^2 = 1600[/tex]
Please show work and thank you
Answer: [tex]\sqrt{109} \text{ m }[/tex]
Step-by-step explanation:
If we let the length of the ladder be [tex]x[/tex], as shown in the diagram, this means that by the Pythagorean theorem, [tex]x=\sqrt{10^{2}+3^{2}}=\boxed{\sqrt{109}}[/tex] m.
How do you find the length of an unknown leg in a right triange
By using the pythagoras theorum you can find an unknown leg of right angled triangle.
Hypotenuse side is in the front of the 90 degree angle and other two sides can be taken as base and perpendicular, so formula goes as :-
(Hypotenuse)^2 = (Base)^2 + (Perpendicular)^2
H^2 = B^2 + P^2
Step-by-step explanation:
Hope it helps you!!Can someone help me??
Answer:
9: 50
10: 90
11: 60
12: 25 and 115
13: 130 and 40
Thats all i can do, im sorry but i hope this helps ^^
What is the solution to the equation |x − 4| = 17?
[tex]~~~~~~|x-4| = 17\\\\\implies x -4 = 17~~~~ \text{or}~~~~~ x -4 = -17\\\\\implies x = 17+4~~~~\text{or}~~~~~ x = -17+4\\\\\implies x = 21~~~~~~~~~\text{or}~~~~~x = -13[/tex]
b solve each problem . use ñ= 3.14 1. what is the volume of a regular cylinder whose base has radius of 5 cm and has height of 4 cm? 2. the diameter of sphere is 10 cm. find the volume. 3. juice is sold in aluminum cans that measure 7 inches in height and 4 inches in diameter. how many cubic inches of juice are contained in a full can? 4. the square pyramid has a volume of 297 cm³. the area of the base is 81 cm². What is the height.? 5. A glass is 10 cm deep and 8 cm wide . How much liquid the glass hold?
#1
Volume
πr²hπ(5)²(4)100π3.14(100)314cm³#2
Radius=10/2=5cm
Volume
4/3πr³4/3π(5)³125(4/3π)500π/3523.3cm³#3
Volume
π(4/2)²(7)2²(7π)28π87.92in³#4
V=1/3a²hV=1/3(81)h27h=297h=11cm#5
radius=8/2=4
Volume
π(4)²(10)160π502.4cm³502.4mLAnswer:
1) 314 cm³
2) 523.33 cm³
3) 87.92 in³
4) 11 cm
5) 502.4 cm³
Step-by-step explanation:
Part 1[tex]\textsf{Volume of a cylinder}=\sf \pi r^2 h \quad\textsf{(where r is the radius and h is the height)}[/tex]
Given:
r = 5 cmh = 4 cmπ = 3.14Substitute the given values into the formula:
[tex]\begin{aligned}\implies \textsf{Volume} & =3.14 \cdot 5^2 \cdot 4\\& = 3.14 \cdot 25 \cdot 4\\& = 3.14 \cdot 100\\& = 314 \: \sf cm^3\end{aligned}[/tex]
Part 2[tex]\textsf{Volume of a sphere}=\sf \dfrac43 \pi r^3\quad\textsf{(where r is the radius)}[/tex]
Given:
d = 10 cm ⇒ r = 5 cmπ = 3.14Substitute the given values into the formula:
[tex]\begin{aligned}\implies \textsf{Volume} & =\dfrac{4}{3} \cdot 3.14 \cdot 5^3 \\& =\dfrac{4}{3} \cdot 3.14 \cdot 125 \\& =\dfrac{500}{3} \cdot 3.14 \\& = 523.33\: \sf cm^3\:(2\:dp)\end{aligned}[/tex]
Part 3[tex]\textsf{Volume of a cylinder}=\sf \pi r^2 h \quad\textsf{(where r is the radius and h is the height)}[/tex]
Given:
d = 4 in ⇒ r = 2 inh = 7 inπ = 3.14Substitute the given values into the formula:
[tex]\begin{aligned}\implies \textsf{Volume} & =3.14 \cdot 2^2 \cdot 7\\& = 3.14 \cdot 4 \cdot 7\\& = 3.14 \cdot 28\\& = 87.92\: \sf in^3\end{aligned}[/tex]
Part 4[tex]\textsf{Volume of a square pyramid}=\sf \dfrac{1}{3} a^2h \quad\textsf{(where a is the base edge and h is the height)}[/tex][tex]\textsf{Area of base of square pyramid}=\sf a^2 \quad\textsf{(where a is the base edge)}[/tex]
Given:
Volume = 297 cm³Area of base = 81 cm²[tex]\implies 81=a^2[/tex]
[tex]\implies a=\sqrt{81}[/tex]
[tex]\implies a=9\: \sf cm[/tex]
Substitute the given values into the formula and solve for h:
[tex]\begin{aligned}\implies \textsf{297} & =\dfrac{1}{3} \cdot 9^2 \cdot h\\\\297 & =\dfrac{81}{3} h\\\\891 & =81 h\\\\h & = 11 \: \sf cm\end{aligned}[/tex]
Part 5[tex]\textsf{Volume of a cylinder}=\sf \pi r^2 h \quad\textsf{(where r is the radius and h is the height)}[/tex]
Given:
d = 8 cm ⇒ r = 4 cmh = 10 cmπ = 3.14Substitute the given values into the formula:
[tex]\begin{aligned}\implies \textsf{Volume} & =3.14 \cdot 4^2 \cdot 10\\& = 3.14 \cdot 16 \cdot 10\\& = 3.14 \cdot 160\\& = 502.4\: \sf cm^3\end{aligned}[/tex]
Translate then Solve for the variable:
The sum of two times a number and 10 is five times the difference of a number and six.
Solve for the variable then type the answer after rounding your answer to the nearest hundredths
The linear equation will be 2x + 10 = 5(x - 6). Then the value of the variable x will be 23.33.
What is the linear system?A linear system is one in which the parameter in the equation has a degree of one. It might have one, two, or even more variables.
Translate then Solve for the variable:
The sum of two times a number and 10 is five times the difference between a number and six.
Let the number be x.
Then the equation will be
2x + 10 = 5(x - 6)
Then the value of x will be
2x + 10 = 5x - 60
5x - 2x = 60 + 10
3x = 70
x = 23.33
More about the linear system link is given below.
https://brainly.com/question/20379472
#SPJ1
Mr. Garcia had some blueberries. He sold 2 3/4 kilograms of the blueberries and packed the rest equally into 9 bags. Each bag contained 1/4 kilogram of blueberries. Find the mass of blueberries that mr. Garcia had at first
Answer:
Mr. Garcia had 5 kilograms of blueberries at first
Step-by-step explanation:
to make this easiest, we can imagine that we're undoing mr. garcia's actions.
So, we can start by 'unpacking' mr garcia's bags
we know that each of the nine bags had 1/4 kilograms, so we can multiply 1/4 by 9 to find the collective mass packed into bags
(remember, multiplication is repeated addition. we could also add 1/4 + 1/4 + 1/4... nine times, but this would take a while)
so,
1/4 x 9 = 9/4
(9 = 9/1 [if that is how you're used to multiplying a fraction])
Then, he also sold 2 3/4 kilograms
so, we can add 2 3/4 + 9/4 to find the total mass of the blueberries at first
2 3/4 + 9/4 = 2 + 12/4
(12/4 = 3)
2 + 3 = 5
So, Mr. Garcia had 5 kilograms of blueberries at first
The length of a rectangle is 3 inches more than the width. The area is 10 square inches. Find the dimensions
Answer:
Width = 2
Length = 5
Step-by-step explanation:
let A be the area of the rectangle
L be the length of the rectangle
w be the width of the rectangle
Formula: ‘area of a rectangle’
A = L × w
…………………………………………………
A = L × w
⇔ 10 = (w + 3) × w
⇔ 10 = w² + 3w
⇔ w² + 3w - 10 = 0
Solving the quadratic equation w² + 3w - 10 = 0 :
Δ = 3² - 4(1)(-10) = 9 - (-40) = 9 + 40 = 49
then √Δ = 7
[tex]\Longrightarrow w=\frac{-b+\sqrt{\Delta } }{2a} =\frac{-3+7}{2} =2[/tex]
[tex]or\ w=\frac{-b-\sqrt{\Delta } }{2a} =\frac{-3-7}{2} =-5[/tex]
-5 is not valid ,because w represents the width
which must be a positive number
Then w = 2
Conclusion:
Width = 2
Length = 2 + 3 = 5
What is the directrix of the parabola defined by `(1)/(4)(y + 3) = (x − 2)^2`?
The directrix of the parabola is [tex]y = \frac {-49}{16}[/tex]
How to determine the equation of the directrix?The parabola equation is given as:
[tex]\frac 14(y + 3) = (x -2)^2[/tex]
A parabola is represented as:
[tex]4p(y - k) =(x -h)^2[/tex]
By comparing both equations, we have:
4p = 1/4 ==> p = 1/16
-k= 3 ==> k = -3
The directrix is represented as:
y = k - p
So, we have:
[tex]y = -3 - \frac 1{16}[/tex]
Take the LCM
[tex]y = \frac {-16 * 3- 1}{16}[/tex]
Evaluate
[tex]y = \frac {-49}{16}[/tex]
Hence, the directrix of the parabola is [tex]y = \frac {-49}{16}[/tex]
Read more about parabola at:
https://brainly.com/question/1480401
#SPJ1
Part 3 - Discussion/Explanation Question
In what ways can vertical, horizontal, and oblique asymptotes be identified? Use a mathematical example to
explain the ways.
Step-by-step explanation:
Vertical asymptote can be Identites if there is a factor only in the denominator. This means that the function will be infinitely discounted at that point.
For example,
[tex] \frac{1}{x - 5} [/tex]
Set the expression in the denominator equal to 0, because you can't divide by 0.
[tex]x - 5 = 0[/tex]
[tex]x = 5[/tex]
So the vertical asymptote is x=5.
Disclaimer if you see something like this
[tex] \frac{(x - 5)(x + 3)}{(x - 5)} [/tex]
x=5 won't be a vertical asymptote, it will be a hole because it in the numerator and denominator.
Horizontal:
If we have a function like this
[tex] \frac{1}{x} [/tex]
We can determine what happens to the y values as x gets bigger, as x gets bigger, we will get smaller answers for y values. The y values will get closer to 0 but never reach it.
Remember a constant can be represent by
[tex]a \times {x}^{0} [/tex]
For example,
[tex]1 = 1 \times {x}^{0} [/tex]
[tex]2 = 2 \times {x}^{0} [/tex]
And so on,
and
[tex]x = {x}^{1} [/tex]
So our equation is basically
[tex] \frac{1 \times {x}^{0} }{ {x}^{1} } [/tex]
Look at the degrees, since the numerator has a smaller degree than the denominator, the denominator will grow larger than the numerator as x gets larger, so since the larger number is the denominator, our y values will approach 0.
So anytime, the degree of the numerator < denominator, the horizontal asymptote is x=0.
Consider the function
[tex] \frac{3 {x}^{2} }{ {x}^{2} + 1} [/tex]
As x get larger, the only thing that will matter will be the leading coefficient of the leading degree term. So as x approach infinity and negative infinity, the horizontal asymptote will the numerator of the leading coefficient/ the leading coefficient of the denominator
So in this case,
[tex]x = \frac{3}{1} [/tex]
Finally, if the numerator has a greater degree than denominator, the value of horizontal asymptote will be larger and larger such there would be no horizontal asymptote instead of a oblique asymptote.
how to Solve for x. -1/2 (x + 2) + 1 1/2 x = 3
Polygon G H I J K has 5 sides.
Which statements are true about the regular polygon? Select three options.
The sum of the measures of the interior angles is 900°.
Each interior angle measures 108°.
All of the angles are congruent.
The polygon is a regular hexagon.
The sum of the measures of the interior angles is 180(5 – 2)°.
Answer:
Each interior angle measures 108°.All of the angles are congruent.The sum of the measures of the interior angles is 180(5 – 2)°.Step-by-step explanation:
(1) The sum of the interior angles of a polygon is [tex]180(n-2)[/tex] degrees, where n is the number of sides. In this case, n=5, so the sum is 180(5-2)=540 degrees, meaning the first statement is false.
(2) Since the angles add to 540 degrees, dividing this amongst the five equal angles, we get that each angle measures 108 degrees, so this statement is true.
(3) By definition, all angles of a regular polygon are congruent.
(4) A hexagon has 6 sides, but this polygon has only 5 sides, so this statement is false.
(5) This is true. (See statement (1)).
Answer:
Options B, C, E
Step-by-step explanation:
If kinaata goes for swimming lessons every 5 days while Wayo goes every 6 days. if both kinaata and Wayo had swimming lessons together at the pool today, after how many days will both meet again at the pool for lessons?
Step-by-step explanation:
we need the least or smallest common multiple for both numbers, 5 and 6.
this is very simple for the small numbers here, but in general we look at the prime factors of both numbers :
6 has the prime factors 2 and 3.
5 has only 5.
so, the LCM is 2×3×5 = 30.
they will meet again after 30 days.
FYI -
the LCM is for larger numbers a and b not automatically a×b. if both numbers share prime factors, the LCM can be smaller than a×b, as the LCM is using every overlapping prime factor only once.
Which of the following produces an image that is not congruent to the pre-image?
A. translation
B. dilation
C. rotation
D. reflection
Answer:
Dilation
Step-by-step explanation:
it’s a dilation because the dilation changes how big the image is or what it looks like after the original image.
Use the functions a(x) = 7x + 10 and b(x) = 12x - 18 to complete the function operations listed below. Part A: Find (a + b)(x). Show your work. (8 points) Part B: Find (a - b) (x). Show your work. (8 points) Part C: Find (a - b)(x). Show your work. (9 points) Part D: Find a(b(x)]. Show your work. (10 points)
a) [tex](a+b)(x)=a(x)+b(x)=7x+10+12x-18=\boxed{19x-8}\\[/tex]
b) [tex](a-b)(x)=a(x)-b(x)=(7x+10)-(12x-18)=7x+10-12x+18=\boxed{-5x+28}[/tex]
c) [tex](a-b)(x)=a(x)-b(x)=(7x+10)-(12x-18)=7x+10-12x+18=\boxed{-5x+28}[/tex]
d) [tex]a(b(x))=a(12x-18)=7(12x-18)+10=84x-126+10=\boxed{84x-116}[/tex]
[tex]-3/z+7/4z=5/z-25[/tex]
Answer:
z = 1/4
Step-by-step explanation:
See attached image
Answer:
z = 5
Step-by-step explanation:
simplify
5/(z-25) first
turning it into
((0 - 3/z) + 7/4z) - 5/(z - 25) = 0
then simplify 7/4z
((0 - 3/z) + 7/4z) - 5/(z-25) = 0
when the fractions denominator is 0 then the numerator must be 0
turning the equation into
-25 * (z - 5) = 0
solve
-25 = 0
something that is not zero cannot equal zero.
z - 5 = 0
5 - 5 = 0
z = 5
hope this helps:)
Question 6 of 10
Estimate the sum of the decimals below by rounding to the nearest whole
number. Enter your answer in the space provided.
6.833
3.594
+1.369
————
Answer here
Step-by-step explanation:
7
4
1
----
12
reality
6.833
3.594
1.369
----------
11.796
A spinner is spun `40` times for a game.
This graph shows the fraction of games that are wins.
Based on the graph, what is the probability of a spin winning this game?
(i) In decimals: 0.65
(ii) In percentage: 65%
The graph shows that after the spinner is spun after 40 times. The Fraction of wins is 0.65 out of 1. Look at the very end of the graph to look at the conclusion for probability. Similar cases when, after the spinner is spun after 20 times, the probability is 0.65.
Answer:
0.65 or 65%
Step-by-step explanation:
A rectangle measures 12 m by 14 m. If the width is decreased by 3 m and the length is increased by 4 m, how much would the area change?
Answer:
6 m²
Step-by-step explanation:
Original area :
12 × 14 = 168 m²
New area :
(12-3) × (14+4) =
9 × 18 = 162 m²
168 - 162 = 6
Area would change by 6 m²
Is this right if not please tell me explanation
Answer:
No, right answer is = 1017.36
Answer:
1017.36
Step-by-step explanation:
All your work is correct, but the final answer is not. In the problem it says to use 3.14 as pi, but when you multiplied you did:
[tex]\pi * 6^{2}*9 = 1017.88[/tex]
instead of
[tex]3.14*6^{2}*9 = 1017.36[/tex]
like you had written above. So the final is actually supposed to be 1017.36
What’s the answer to the picture I took?
Answer:
y = - x
Step-by-step explanation:
From the given table:-
( x_1,x_2): (5,-5)
( y_1,y_2): (6,-6)
1) Let's find the slope (m):-
[tex]m = \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1} = \frac{ - 6( - 5)}{6 - 5} = \frac{ - 6 + 5}{1} = \frac{ - 1}{1} = - 1[/tex]
2) Substitute x_1= 5, y_1=-5 and m=-1 into y-y_1=m(x-x_1)
[tex]y - ( - 5) = - 1(x - 5)[/tex]
[tex]y + 5 = - x + 5[/tex]
[tex]y = - x + 5 - 5[/tex]
[tex]y = - x[/tex]
Write the place value of the 1 in 742.513
Hi Student!
Looking at the problem statement, we are asked to find the place value of the 1 in the number 742.513. Let's go from right to left and name each of the place values. 7 is in the hundreds place, 4 is in the tens place, 2 is in the ones place, 5 is in the tenths place, 1 is in the hundredths place, 3 is in the thousandths place.
Therefore, our final answer for which place value the number 1 in 742.513 is, we come to the conclusion of the hundredths place.
2a - (a + 3) I need Answers
Answer:
a-3
Step-by-step explanation:
[tex]2a-(a+3)\\= 2a - a - 3\\= a - 3[/tex]
Answer:
a-3
Step-by-step explanation:
2a - (a+3)
removing bracket
2a -a-3
a-3
final answer
a-3Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs.
Match each radical equation with the corresponding value of x.
5√x^4=81
3√x^4= 625
3√x^5=32
4√x^3=64
The value of x for each radical equation is 243 , 125,8,256 respectively.
The correct question is attached as an image with the answer.
What is a Radical Equation ?
When in an equation the variable is under a radical it is called a Radical Equation.
It is given in the question that
which radical matches to the solution
[tex]\rm \sqrt[5]{x^4} = 81 \\\\\sqrt[3]{x^4} = 625\\\\\sqrt[3]{x^5} = 32\\\\ \sqrt[4]{x^3}=64[/tex]
[tex]\rm x^4 = 81^5\\x = 243[/tex]
[tex]\rm x^4 = 625^3\\x = 125\\[/tex]
[tex]x^5 = 32^3\\x = 8\\[/tex]
[tex]\rm x ^3 = 64^4\\x = 256[/tex]
Therefore for each radical the value of x is determined.
To know more about Radical Equation
https://brainly.com/question/8606917
#SPJ1